про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду
19 вересня 2024 року Справа № 826/10333/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Войтович І.І., розглянувши в місті Києві матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України третя особа -Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №826/10333/18 за позовом ОСОБА_2 до Служби безпеки України, третя особа Адміністрація Державної прикордонної служби України, в якій позивач просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення Служби безпеки України про заборону в'їзду в Україну строком на три роки громадянину Грузії ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Справа надійшла з Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.07.2018 (суддя Скочок Т.О.) відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.07.2024, справу № 826/10333/18 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Войтович І.І.
Спірні правовідносини, що виникли у цій справі, передбачають дослідження інформації з грифом обмеження доступу "Для службового користування" та секретності «таємно», що потребує наявності у судді допуску до держаної таємниці.
В листі Окружного адміністративного суду міста Києва зазначено про те, що в матеріалах адміністративної справи наявні матеріали із грифом секретності "таємно", які зберігаються в РСО ОАСК.
Водночас головуючий суддя Войтович І.І. не має спеціального допуску до державної таємниці.
Відповідно, суддя констатує факт, що в матеріалах адміністративної справи наявні матеріали із грифом секретності "таємно", які зберігаються в РСО ОАСК, що відповідно потребує наявності у судді допуску до держаної таємниці.
Таким чином, спірні правовідносини, що виникли у даній справі, передбачають дослідження матеріалів адміністративної справи з грифом секретності "таємно".
Згідно з інформацією, викладеною у листі Київського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 № 02-41/9005/24, інші судді Київського окружного адміністративного суду також не мають такого допуску у зв'язку з відсутністю в суді спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
З метою встановлення інформації про найбільш територіально наближений до Київського окружного адміністративного суду адміністративний суд, у штаті якого є судді, які у відповідності до вимог Закону України "Про державну таємницю" мають допуск до державної таємниці відповідної форми, суд звернувся до Державної судової адміністрації України із запитом від 12.08.2024 №826/10333/18.
22.08.2024 до Київського окружного адміністративного суду від Державної судової адміністрації України надійшов лист від 22.08.2024 за вх. №168п/т, в якому повідомляється про те, що найбільш територіально наближеними до Київського окружного адміністративного суду адміністративними судами, які мають можливість розглядати справи, пов'язані з державною таємницею, є Харківський окружний адміністративний суд та Черкаський окружний адміністративний суд.
Вказаний лист передано головуючому судді Войтович І.І. 19.09.2024, враховуючи час перебування судді у відпустці з 19.08.2024 по 18.09.2024 включно.
Враховуючи вищенаведене, суддя дійшов наступних висновків.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 №3855-XII (далі - Закон №3855-XII) визначено, що державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
В свою чергу, віднесення інформації до державної таємниці - процедура прийняття (державним експертом з питань таємниць) рішення про віднесення категорії відомостей або окремих відомостей до державної таємниці з установленням ступеня їх секретності шляхом обґрунтування та визначення можливої шкоди національній безпеці України у разі розголошення цих відомостей, включенням цієї інформації до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, та з опублікуванням цього Зводу, змін до нього. Засекречування матеріальних носіїв інформації - введення у встановленому законодавством порядку обмежень на поширення та доступ до конкретної секретної інформації шляхом надання відповідного грифу секретності документам, виробам або іншим матеріальним носіям цієї інформації. Гриф секретності - реквізит матеріального носія секретної інформації, що засвідчує ступінь секретності даної інформації.
Ступінь секретності ("особливої важливості", "цілком таємно", "таємно") - категорія, яка характеризує важливість секретної інформації, ступінь обмеження доступу до неї та рівень її охорони державою.
Відповідно до ст.18 Закону №3855 з метою охорони державної таємниці впроваджуються: єдині вимоги до виготовлення, користування, збереження, передачі, транспортування та обліку матеріальних носіїв секретної інформації; дозвільний порядок провадження державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями діяльності, пов'язаної з державною таємницею; обмеження оприлюднення, передачі іншій державі або поширення іншим шляхом секретної інформації; обмеження щодо перебування та діяльності в Україні іноземців, осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб, їх доступу до державної таємниці, а також розташування і переміщення об'єктів і технічних засобів, що їм належать; особливості здійснення державними органами їх функцій щодо державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, діяльність яких пов'язана з державною таємницею; режим секретності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею; спеціальний порядок допуску та доступу громадян до державної таємниці; технічний та криптографічний захисти секретної інформації.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону №3855 державні органи, органи місцевого самоврядування підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
Відповідно до положень ст.22 Закону №3855 залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці, зокрема: форма 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "цілком таємно" та "таємно".
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 3855-XII допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частинами першою та третьою ст.242 КАС України закріплено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З огляду на встановлене, суддя дійшов висновку, що при прийнятті даної справи до провадження та розгляді справи, з метою повного і всебічного з'ясування усіх обставин є необхідність дослідження доказів, що стали підставою для винесення оскаржуваного відповідачем рішення, які містять державну таємницю.
Поряд з цим, оцінка таких матеріалів потребує допуску до державної таємниці форми 2 для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "цілком таємно" та "таємно".
Відповідно до п.4 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи.
Згідно з ч.2 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, що найбільш територіально наближений до цього суду, у випадку, визначеному пунктами 4 і 6 частини першої цієї статті.
Відповідно до ч.6 ч.8 ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Водночас, за правилами ч.7 ст.29 КАС України передача справ за підсудністю у випадках, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, здійснюється за розпорядженням голови суду.
Враховуючи, що головуючий суддя Київського окружного адміністративного суду Войтович І.І. не має спеціального допуску до державної таємниці, відсутність в усіх суддів Київського окружного адміністративного суду спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, у зв'язку з чим неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи (п.4 ч.1 ст. 29 КАС України), суд вважає за необхідне адміністративну справу №826/10333/18 передати на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 29, 241, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд, -
Адміністративну справу №826/10333/18 за позовом ОСОБА_2 до Служби безпеки України, третя особа Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання незаконним та скасування рішення - передати на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Суддя Войтович І.І.