Рішення від 19.09.2024 по справі 240/6715/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/6715/24

категорія 112050000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Народицької селищної військової адміністрації Коростенського району Житомирської області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Народицької селищної військової адміністрації Коростенського району Житомирської області, у якому просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову в отриманні компенсації за пошкоджене майно в рамках програми «єВідновлення» згідно листа Народницької селищної військової адміністрації Коростенського району Житомирської області від 03.01.2024 №07-16/34;

- зобов'язати в межах чинного законодавства Народницьку селищну військову адміністрацію Коростенського району Житомирської області винести рішення про надання ОСОБА_1 компенсації за пошкоджене майно та надати компенсацію за пошкоджене майно.

В обґрунтування позову вказує, що звернувся усно до сільської ради за отриманням компенсації за програмою «єВідновлення», проте отримував усну відмову у зв'язку з тим, що будинок не перебуває у приватній власності ст. 2 Закону України №2923-IX. Вказує, що адвокатом в інтересах позивача, 01.01.2024, на електронну адресу Народницької селищної військової адміністрації Коростеньського району Житомирської області направлено адвокатський запит, щодо отримання інформації щодо можливості отримання Позивачем компенсації за знищене та пошкоджене майно. Зазначає, що отримав відмову 03.01.2024 №07-16/34, яку вважає протиправною, а тому звернувся до суду.

Суддя своєю ухвалою від 09.04.2024 прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відзив на позовну заяву надійшов до суду 19.04.2024. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що позивач не є Власником зруйнованого майна, оскільки пошкоджений будинок перебуває в комунальній всласності територіальної громади Народицької селищної ради та наданий в оренду Позивачу, а отже він не може бути Отримувачем компенсації, оскільки відповідно до пункту 3 Постанови КМ № 858 від 21.07.2023 отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об'єкта, право власності якого підтверджено. Просить відмовити у задоволенні позову.

У період із 01.07.2024 по 19.07.2024 та із 19.08.2024 по 02.09.2024 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що адвокатом Герус Богданом Ігоровичем, яким надається правова допомога ОСОБА_1 , було направлено адвокатський запит №01/94/23 від 01.01.2024 до Народицької селищної військової адміністрації Коростенського району Житомирської області у якому вказано: " Прошу надати: Інформацію щодо можливості отримання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 компенсації за пошкоджене та знищене майно, а саме житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в рамках програми "єВідновлення" (а.с. 12).

На адвокатський запит, Народицька селищна військова адміністрація Коростенського району Житомирської області надала відповідь від 03.01.2024 №01-16/34 у якому повідомляє: "що комісією з обстеження технічного стану житлового будинку, який постраждав внаслідок військової агресії здійснено обстеження, про що складено відповідний акт. Роботи по відновленню житла виконані в рамках поточного ремонту. Замовниками та виконавцями робіт по відновленню пошкоджень є Департамент регіонального розвитку Житомирської ОВА. Коростенський район є одним з найбільш постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, територія якого поділена на зони радіоактивного забруднення, в тому числі с.Селець відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення, де будинки знаходяться в комунальній власності Народицької селищної ради та надані сім'ям на основі тимчасового проживання. Враховуючи вищевикладене, гр. ОСОБА_1 не зможе отримати компенсацію за пошкоджене майно в рамках програми «єВідновлення»." (а.с. 14).

Звертаючись до суду з позовом, позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню відмову відповідача від 03.01.2024 №07-16/34.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування", виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Главою 2 розділу 1 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, в галузі житлово-комунального господарства (стаття 30).

Правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України визначає Закон України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України" № 2923-IX від 23.02.2023 (далі - Закон №2923)

Частиною 1 статті 2 Закону №2923 встановлено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

Відповідно до терміну, визначеного в пункті шостому частини першої статті 1 Закону № 2923, пошкоджені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним:

а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;

б) об'єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент пошкодження зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;

в) складові частини об'єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об'єктами нерухомого майна, за умови що на момент пошкодження в об'єкта будівництва зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;

г) спільне майно багатоквартирного будинку, відмінне від земельної ділянки;

Згідно пункту 3 Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення"», затвердженого постановою КМУ від 21 квітня 2023 р. № 381 (далі - Порядок №381), отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об'єкта, право власності якого підтверджено.

У п. 7 Порядку встановлено, що для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту (далі - уповноважений орган) утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - комісія).

Пунктом 8 Порядку №381 передбачено, що Комісія відповідно до цього Порядку, зокрема: розглядає заяви; встановлює наявність/відсутність права та підстав для надання компенсації та пріоритетного права на отримання компенсації відповідно до пункту 5 цього Порядку; приймає рішення про зупинення/поновлення розгляду заяви, надання/відмову в наданні компенсації відповідно до цього Порядку.

Відповідно до пункту 12 Порядку №381, за результатами розгляду заяви комісія приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації та передає це рішення на розгляд уповноваженого органу не пізніше п'яти робочих днів з дати прийняття такого рішення. У рішенні про відмову у наданні компенсації обов'язково зазначаються підстави для такої відмови.

Отже, із системного аналізу вказаних вище норм, які регулюють спірні правовідносини, вбачається, що передумовою для прийняття Комісією рішення про надання/відмову в наданні компенсації є подача відповідної заяви особою.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 не звертався до відповідача із заявою про компенсацію за пошкоджене майно. У позові він також зазначає про усне звернення до відповідача.

Суд зауважує, що адвокатський запит №01/94/23 від 01.01.2024 містить вимогу про надання інформації "щодо можливості отримання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 компенсації за пошкоджене та знищене майно" та не є заявою, в розумінні Порядку №381, про компенсацію за пошкоджене майно.

За вказаних обставин, відповідачем не приймалось рішення про відмову в отриманні позивачем компенсації за пошкоджене майно в рамках програми «єВідновлення», а було надано відповідь від 03.01.2024 на адвокатський запит від 01.01.2024.

Отже, під час розгляду справи по суті встановлено відсутність порушеного права й інтересу позивача.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На думку суду, у спірних правовідносинах відповідач діяв без порушення меж повноважень, визначених Законами України, а також обґрунтовано, у відповідності до вимог ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Відсутність порушеного права й інтересу встановлюється під час розгляду справи по суті та є самостійною підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

З урахуванням встановлених судом обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , паспорт: НОМЕР_1 , виданий Народицьким РВ УМВСУкраїни в Житомирській області 20.03.2002) до Народицької селищної військова адміністрація Коростенського району Житомирської області (вул. Свято-Миколаївська, 175, с-ще Народичі, Коростенський район, Житомирська область,11401, ЄДРПОУ: 04346480) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук

19.09.24