Рішення від 16.07.2024 по справі 160/7782/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2024 рокуСправа №160/7782/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26.03.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), в якій позивач просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що викладена у листі від 18.12.2023 р за № 63811-50846/Л-01/8-0400/23, щодо нарахування та виплати індексації (підвищення) до пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження у межах максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2023 року, відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення) у розмірі 1,197, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень, тобто без обмеження розміром 1500 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування та виплачувати складову пенсійних виплат - індексацію (підвищення) до пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження розміром 1500 гривень, починаючи з 01.03.2023 року, з урахуванням: довідки ДУ «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» від 16.05.2022 року №33/24/С-7318, а також рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2022 р. у справі № 160/12532/22, яке набрало законної сили 02.12.2022 р., яким зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01 грудня 2019 року та виплату пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 р. у справі № 160/7335/23, яке набрало законної сили 13.07.2023 р., про нарахування та здійснення щомісячної доплати у сумі 2000 гривень до пенсії, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що відмова відповідача у проведенні індексації його пенсії з 01.03.2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 із застосуванням граничного розміру індексації - 1500,00 грн. порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року відкрито провадження у справі № 160/7782/24 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст. ст. 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» відповідачем з 01 березня 2023 року було здійснено індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, але не у розмірі фактичного нарахування, а обмежено сумою 1500,00 грн., відповідно до пункту 2 та абзацу 2 пункту 10 Постанови №168.

11.11.2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив провести індексацію його пенсії з 01.03.2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,197 у розмірі її фактичного нарахування, без будь-яких обмежень, тобто без обмежень розміром 1500 гривень та без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність з урахуванням довідки ДУ «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» від 07.04.2022 №33/24/С-7121 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2022 року по справі №160/7278/22.

Листом-відповіддю від 18.12.2023 року №63811-50846/Л-01/8-0400/23 відповідачем повідомлено, що відповідно до пункту 10 постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 гривень. На виконання постанови №168 пенсію позивача проіндексовано з 01.03.2023 року на суму 1500,00 грн., а тому для проведення індексації пенсії на суму, що перевищує 1500,00 грн, не має законних підстав.

Вважаючи дії пенсійного органу щодо обмеження розміру індексації за 2023 рік протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Предметом спору у даній справі є питання правомірності нарахування позивачу у 2023 році індексації пенсії в розмірі 1500 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168.

Частиною 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення індексацій пенсій у 2023 році врегульований Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168).

Пунктами 1 та 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

В матеріалах справи міститься розрахунок пенсії позивача за вислугу років по пенсійній справі N/A26294, згідно якого станом на 01 березня 2023 року розмір пенсії ОСОБА_1 складає 11782,67 грн., з яких: 8919,99 грн. - основний розмір пенсії (16218,16 грн. (розмір грошового забезпечення) * 55%); 1248,80 грн. - індексація базового ОСНП за 2022 (8919,99 грн.*0,140); 1500,00 грн. - індексація базового ОСНП за 2023 (10168,79 грн.*0,197); 113,88 грн. - надбавка 3 категорія ЧАЕС (під час служби).

Зі змісту вказаного розрахунку вбачається, що пенсія позивача складає 11782,67 грн., яка розрахована відповідно до норм чинного законодавства та виплачується йому в повному обсязі, а тому посилання позивача на обмеження його пенсії максимальним розміром є безпідставним.

Суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України №168, яка визначає порядок індексації пенсійних виплат у 2023 році, встановлена гранична сума 1500,00 грн, яку не має перевищувати суму індексації.

З урахуванням наведеного правового обґрунтування, суд дійшов висновку що нарахувавши у 2023 році позивачу індексацію пенсії в розмірі 1500 грн., пенсійний орган діяв у межах покладених на нього повноважень та відповідно до вимог чинного нормативно-правового акту, який передбачав проведення такої індексації.

Крім того, суд зауважує, що встановлення постановою Кабінету Міністрів України граничної суми індексації 1500,00 грн. не є звуженням пенсійних прав, свобод та інтересів позивача у розумінні чинного законодавства.

Вказаної вище позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 02.07.2024 року по справі №620/12774/23.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи сукупність викладених обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

У зв'язку з перебуванням судді Луніної О.С. у відпустці, рішення ухвалене в перший робочий день.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна