Справа №377/743/24
Провадження №3/377/305/24
19 вересня 2024 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., розглядаючи матеріали справи, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського районного управління поліції ГУНП в Київській області відносно ОСОБА_1 , про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 178 КУпАП, -
10 вересня 2024 року до Славутицького міського суду Київської області з Відділення поліції № 2 Вишгородського районного управління поліції ГУНП в Київській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 178 КУпАП, серії ВАВ № 474903, складений 29 липня 2024 року відносно ОСОБА_1 , разом з доданими матеріалами.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вважаю, що вказаний протокол разом з доданими матеріалами підлягає поверненню Відділенню поліції № 2 Вишгородського районного управління поліції ГУНП в Київській області, з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з інформації № 5071, виданої 11.09.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 , яка долучена до матеріалів справи, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та був мобілізований 05.08.2024 для проходження військової служби у Лавах Збройних Сил України у 169 НЦ (в/ч НОМЕР_1 ).
Згідно з частиною першою статті 15 КУпАП військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування у разі винесення термінового заборонного припису, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт. У разі притягнення таких осіб до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі направлення особи, яка вчинила таке насильство, на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, здійснюється на загальних підставах.
Частиною другою статті 15 КУпАП визначено, що інші, крім зазначених у частині першій цієї статті, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначаються Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
Відповідно до частини першої, другої статті 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.
Відповідальність за частиною 3 статті 178 КУпАП передбачена за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
Частиною 1 статті 178 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Аналіз частини першої статті 15 КУпАП свідчить про те, що правопорушення, передбачене частиною 3 статті 178 КУпАП, не входить до тих видів правопорушень, за які військовослужбовець несе відповідальність на загальних підставах.
Таким чином, за приписами частини першої статті 15 КУпАП ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 178 КУпАП, повинен нести відповідальність за дисциплінарним статутом.
Відповідно до частини першої статті 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , а інкриміновані йому дії, передбачені частиною 3 статті 178 КУпАП, не входять до переліку правопорушень, за які військовослужбовці несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах, то протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 178 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 , разом з доданими матеріалами підлягає поверненню Відділенню поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області для направлення уповноваженому органу (посадовій особі) для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за дисциплінарним статутом.
Керуючись статтями 15, 278 КУпАП, -
Протокол серії ВАВ № 474903 від 29 липня 2024 року з доданими матеріалами про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 178 КУпАП, повернути Відділенню поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області для направлення уповноваженому органу (посадовій особі) для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за дисциплінарним статутом.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Н. Ф. Теремецька