18 вересня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/16518/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Шевякова І.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/16518/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
02.09.2024 до суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
В обґрунтування вказаної заяви заявником зазначено, що з протоколу /розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії від 23.07.2024, розміщеного в особистому електронному кабінеті пенсіонера, рішенням 164850003808 від 01.08.2024 розмір пенсії з надбавками складає 18508,09 грн. Разом з тим, вже після прийняття вищезазначеного рішення ОСОБА_1 16 серпня 2024 року було перераховано пенсію в розмірі 12583,17 грн., що доводиться відповідною довідкою з електронної пенсійної справи.
Крім того, не здійснено розрахунок заборгованості за наслідком виконання рішення суду, зокрема не здійснено розпорядження про призначення пенсії з розрахунком заробітку, прийняте за наслідками виконання рішення суду станом на 01.03.2021; 01.03.2022 та 01.03.2023.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 призначено заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/16518/23 до розгляду у порядку письмового провадження.
17.09.2024 до суду надійшли письмові пояснення ГУ ПФУ в Полтавській області на заяву представника ОСОБА_1 , у яких представником відповідача зазначено, що на виконання рішення суду з 01.08.2024 проведено відповідний перерахунок пенсії за віком з 04.06.2024. Розмір пенсії з 04.06.2024 склав 18508,09 грн.
Згідно проведеного перерахунку нарахована заборгованість за період з 04.06.2024 по 31.08.2024 у розмірі 17182,27 грн, яка облікована в територіальному органі Пенсійного фонду України.
Вирішуючи заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/16518/23, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 у справі №440/16518/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 у 2021, 2022 та у 2023 роках шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 р.р.) на коефіцієнти збільшення 1,11; 1,14; 1,197.
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 р.р.) на коефіцієнти збільшення 1,11 з 01.03.2021; 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Рішення набрало законної сили 04.06.2024.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ у Полтавській області, виконуючи рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 у справі №440/16518/23, яке набрало законної сили 04.06.2024, 01.08.2024 проведено відповідний перерахунок пенсії за віком з 04.06.2024. Розмір пенсії з 04.06.2024 склав 18508,09 грн.
Згідно проведеного перерахунку нарахована заборгованість за період з 04.06.2024 по 31.08.2024 у розмірі 17182,27 грн, яка облікована в територіальному органі Пенсійного фонду України.
Матеріалами справи підтверджено, що виплата перерахованої пенсії позивачу в розмірі 18508,09 грн здійснюватиметься починаючи з вересня 2024 року.
Визначаючись щодо заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд виходив з такого.
За змістом частини першої статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин другої, третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду викладеними в цьому рішенні, яке набрало законної сили.
Так, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002, "Ромашов проти України" від 27.07.2004, "Шаренок проти України" від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язувальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
Відповідно до частини шостої статті 245 КАС України у випадках, визначених у частинах 3 - 5 цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.
Згідно із частинами першою, другою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Норми КАС України не містять обмеження щодо стадій процесу, на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених частиною першою статті 382 КАС України. Тобто, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.
Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною в ухвалі від 20.06.2018 у справі № 800/592/17, та правовою позицію Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.04.2019 у справі № 286/766/17 та в ухвалі від 05.07.2018 у справі №206/3911/17.
У рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Полтавській області не надано доказів здійснення перерахунків пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 р.р.) на коефіцієнти збільшення 1,11 з 01.03.2021; 1,14 з 01.03.2022 та 1,197 з 01.03.2023.
Заборгованість пенсійних виплат розрахована ГУ ПФУ в Полтавській області з 04.06.2024 (дати набрання законної сили рішенням суду), а не з 01.03.2021, що свідчить про невиконання рішення суду в частині здійснення перерахунку (індексації) пенсії починаючи з 01.03.2021.
Таким чином, встановлені обставини свідчать про невиконання без поважних причин ГУ ПФУ в Полтавській області рішення суду.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. Суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.02.2020 у справі № 640/3719/18, від 04.03.2020 у справі № 539/3406/17, від 11.06.2020 у справі №640/13988/19.
У даному випадку ГУ ПФУ в Полтавській області відновило порушене право позивача з 04.06.2024 (дати набрання законної сили судовим рішенням), а не з дати порушення такого права - 01.03.2021, отже, рішення суду залишилось не виконаним, що не спростовано ГУ ПФУ в Полтавській області станом на момент розгляду даної заяви судом.
При цьому, зважаючи на матеріали справи, суд має обґрунтовані підстави вважати, що в разі невстановлення судового контролю шляхом зобов'язання боржника подати звіт про виконання ним рішення суду, - останнє може залишитися невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що умисне невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, є підставою для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. При цьому суд враховує, що оскільки положенням частини першої статті 382 КАС України надано суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.
Водночас суд звертає увагу відповідача на те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 КАС України,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №440/16518/23 - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область; код ЄДРПОУ 13967927) подати до суду у 15-денний строк з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від15.12.2023 у справі №440/16518/23.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , що у разі неподання звіту суд розгляне питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.С. Шевяков