Іменем України
18 вересня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/924/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
12.08.2024 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати противоправним дії, вказані в листі Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області від 29.07.2024 року № 5126-4794/В-02/8-1200/24, щодо відмови ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), щодо нарахування та виплату щомісячної доплати, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", у розмірі 2000,00 грн, здійснивши перерахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум з червня 2024 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити з червня 2024 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) нарахувати та виплату щомісячної доплати, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", у розмірі 2000,00 грн, здійснивши перерахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум з червня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з позивач 07 листопада 2015 року є пенсіонером МВС України, якому призначена довічна пенсія відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23, яке набрало законної сили 10.04.2024, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 11.05.2023 № 3077-3545/В-02/8 1200/23; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ “ТМО МВС України по Кіровоградській області» №ЛК-0058 від 25 квітня 2023 року станом на 01 грудня 2019 року, відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вищевказаного рішення суду, відповідачем здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з червня 2024 року.
В липні 2024 року позивач звернувся до ПФУ з метою отримання довідки про його пенсійне забезпечення до перерахунку та після перерахунку пенсії.
Порівнявши довідки з пенсійної справи №1203009029, позивачем виявлено, що після проведеного перерахунку за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №360/615/23, основний розмір пенсії позивача станом на червень 2024 склав 20709,22 грн. Проте щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021, позивачу з цього моменту не нараховувалась та не виплачувалась.
Отже, відповідачем, з урахуванням вимог абз.3 п.1 Постанови №713, відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років на 01.12.2022, щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн не нараховано, з посиланнями на приписи абз.3 п.1 Постанови №713, а саме: у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн.
07.07.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою про нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з червня 2024 року, з урахуванням виплачених сум.
Листом від 29.07.2024 №5126-4794/В-02/8-1200/24 позивача було повідомлено про відсутність підстав для продовження виплати такої доплати з огляду на те, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №360/615/23 здійснено перерахунок пенсії. Отже з їх листа, правових підстав для виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 713 у повному розмірі у позивача не має.
Вважає, що відповідач вчинив протиправні дії стосовно позивача, які полягають у не виплаті позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до призначеної пенсії у відповідності до Постанови № 713, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою від 13.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); витребувано від відповідача докази.
21.08.2024 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.
ОСОБА_1 з 07.11.2015 перебуває на обліку відповідача, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), по лінії Міністерства внутрішніх справ України (дата звільнення 06.11.2015). Розмір пенсії обчислено із розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713) установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
На виконання приписів Постанови № 713 відповідач позивачу, як особі, пенсію якій призначено до 01.03.2018, з 01.07.2021 доплачував щомісячну доплату в сумі 2000 гривень.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 01.03.2022 особам, пенсія яких призначена відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ до 31.12.2021, включно, розмір пенсії підвищується на коефіцієнт збільшення, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
З розрахунку за пенсійною справою № 1203009029-МВС ОСОБА_1 вбачається, що, починаючи з 01.03.2022 розмір пенсії позивача з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» складав 9191,67 грн.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 01.03.2023 розмір пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищується на коефіцієнт збільшення, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
При цьому абзацом другим пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (6668,17 х 0,197 = 1313,63 грн).
З 01.03.2023 із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» розмір пенсії позивача склав 10545,05 грн.
З 01.03.2024 із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» розмір пенсії позивача складає 11247,40 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23, що набрало законної сили 10.04.2024, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» № ЛК-0058 від 25.04.2023, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019.
До перерахунку, проведеного на виконання Рішення від 10.07.2023, розмір пенсії позивача з 01.06.2021 складав 6331,52 грн, з 01.07.2021 із врахуванням Постанови № 713 - 8352,77 грн, з 01.03.2022 - 9191,67 грн., з 01.07.2022 - 9214,92 грн., з 01.12.2022- 9231,42 грн., з 01.03.2023 - 10545, 05 грн., з 01.03.2024- 11247,40 грн.
На виконання Рішення від 10.07.2023 у травні 2024 року Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 25.04.2023 № ЛК-0058 з урахуванням раніше виплачених сум.
Грошове забезпечення за довідкою від 25.04.2023 № ЛК-0058, виданою Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» за прирівняною посадою всього 21426,73 грн. Основний розмір пенсії позивача: 70% від грошового забезпечення - 21426,73 грн (отже, основний розмір пенсії - 14998,71 грн (21426,73 грн х 70% = 14998,71 грн)). У червні 2024 року позивачу виплачено пенсію у розмірі 20709,22 грн.
Отже, позивачу щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн на підставі Постанови № 713 нараховувалась та виплачувалась відповідачем з 01.07.2021 по 31.05.2024.
З 01.06.2024 основний розмір пенсії позивача становив 14998,71 грн (до перерахунку, проведеному у травні 2024 року, було 5849,27 грн, різниця складає 9149,44 грн, тобто з 01.06.2024 розмір пенсії позивача збільшився понад 2000,00 грн).
Таким чином, оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання Рішення від 10.07.2023 її розмір збільшився більше ніж на 2000,00 грн, підстав для встановлення з 01.06.2024 щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 немає.
Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01.03.2018 відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, є безпідставними.
Перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови № 713 полягає у будь-якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.
Оскільки право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.12.2019 (тобто після 01.03.2018), що підтверджено рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23, проведений відповідачем перерахунок пенсії на виконання вказаного рішення суду, за яким розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000 грн, не дає права на продовження нарахування щомісячної доплати до пенсії відповідно до вимог Постанови №713.
08.07.2024 за вхід. № 4794/В-1200-24 відповідачем зареєстровано заяву ОСОБА_1 ВЕБ-12001-Ф-С-24-113347 від 07.07.2024
Розглянувши заяву від 07.07.2024 відповідач листом від 29.07.2024 вихід. № 5126-4794/В-02/8-1200/24, окрім іншого, повідомив позивачу, що після проведення перерахунку пенсії у травні 2024 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 її основний розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень. Враховуючи наведене, підстав для встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713 немає.
Лист відповідача від 29.07.2024 вихід. № 5126-4794/В-02/8-1200/24 має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.
Лист відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 29.07.2024 вихід. № 5126-4794/В-02/8-1200/24 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, втім позивач і не просить визнати цей лист протиправним та скасувати його у судовому порядку.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
30.08.2024 позивачем надано відповідь на відзив, в якому зазначено, що позивачу на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №360/615/23, відповідачем з червня 2024 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії, на підставі оновленої довідки, з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Після проведення перерахунку за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №360/615/23, основний розмір пенсії позивача збільшився. Проте, сума доплати, передбачена Постановою № 713 у розмірі 2000,00 грн, позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.
Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Луганській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Верховний суд у постанові від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядалася, і дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Відтак позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати позивачу з червня 2024 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн є протиправними.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , є отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.041992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області, що підтверджено відомостями з копії паспорту громадянина України МА136209, пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 .
Згідно із розпорядженням про перерахунок пенсії (пенсійна справа № 1203009029-МВС) від 28.07.2021 ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,50 грн, премія 5,74% -453,60 грн, всього - 8356,10 грн. Основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 5849,27 грн, з урахуванням доплати - 8849,27 грн, у тому числі: щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5849,27 грн на 01.03.2018), підсумок пенсії (з надбавками) - 8352,77 грн; з підстава перерахунку - перерахунок на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії (пенсійна справа № 1203009029-МВС) від 22.02.2022 ОСОБА_1 з 01.03.2022 обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,50 грн, премія 5,74% -453,60 грн, всього - 8356,10 грн. Основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 5849,27 грн, з урахуванням індексації - 6668,17 грн, з урахуванням доплати - 8668,17 грн, у тому числі: індексація базового ОСНП (5849,27*0,140) - 818,90 грн, щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5849,27 грн на 01.03.2018), учасник АТО учасник бойових дій - 483,50 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 9191,67 грн; підстава перерахунку - масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01.03.2022.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії (пенсійна справа № 1203009029-МВС) від 01.03.2023 ОСОБА_1 з 01.03.2023 обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,50 грн, премія 5,74% -453,60 грн, всього - 8356,10 грн. Основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 5849,27 грн, з урахуванням індексації - 7981,80 грн, з урахуванням доплати - 9981,80 грн, у тому числі: індексація базового ОСНП (5849,27*0,140) - 818,90 грн, індексація базового ОСНП 2023 (6668,17*0,197) - 1313,63 грн, щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5849,27 грн на 01.03.2018), учасник АТО учасник бойових дій - 483,50 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 10545,05 грн; підстава перерахунку - Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (з 01.12.2022).
Згідно із розпорядженням про перерахунок пенсії (пенсійна справа № 1203009029-МВС) від 01.03.2024 ОСОБА_1 з 01.03.2024 обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,50 грн, премія 5,74% -453,60 грн, всього - 8356,10 грн. Основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 5849,27 грн, з урахуванням індексації - 8617,15 грн, з урахуванням доплати - 10617,15 грн, у тому числі: індексація базового ОСНП (5849,27*0,140) - 818,90 грн, індексація базового ОСНП 2023 (6668,17*0,197) - 1313,63 грн, індексація з 01.01.2024 (7881,8*0,0796) - 635,35 грн, щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5849,27 грн на 01.03.2018), учасник АТО учасник бойових дій - 483,50 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 11247,40 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2024, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» №ЛК-0058 від 25.04.2023, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» №ЛК-0058 від 25.04.2023, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019.
На виконання рішення суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 ГУПФУ в Луганській області розпорядженням від 13.05.2024 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 01.06.2024 пенсію обчислено у розмірі 20709,22 грн із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 2452,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. премія 55,63 % - 13524,23 грн, всього - 21426,73 грн. Основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 14998,71 грн, з урахуванням індексації - 20078,97 грн, у тому числі: : індексація базового ОСНП (14998,71*0,140) - 2099,82 грн, індексація базового ОСНП 2023 (17098,53*0,197) - 1500,00 грн, індексація з 01.01.2024 (18598,53*0,0796) - 1480,44 грн, вид підвищення учасник АТО учасник бойових дій (ст.6) - 590,25 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 20709,22 грн, підстава перерахунку: рішення суду.
Дослідженням вказаного перерахунку пенсії встановлено, що з 01.06.2024 позивачу щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» не нараховується та не виплачується.
Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області з заявою від 07.07.2024 №ВЕБ-12001-Ф-С-24-113347, в якій просив здійснити перерахунок та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713 в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум.
Листом від 29.07.2024 вих. № 5126-4794/В-02/8-1200/24 ГУПФУ в Луганській області надало відповідь, згідно із якою пунктом 1 Постанови № 713 визначено, що з 01 липня 2021 року доплата у розмірі 2000 гривень встановлюється до основного розміру пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону 2262, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону. За нормами абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Після проведення Головним управлінням в травні 2024 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 (набрало законної сили - 10.04.2024) у справі № 360/615/23, її основний розмір, починаючи з 01.12.2019 року, збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень. Враховуючи наведене, підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713 відсутні. Вищезазначена щомісячна доплата в розмірі 2000 гривень нараховувалася і виплачувалась Вам за період з 01.07.2021 по 31.05.2024.
Спірним питанням у даній справі є наявність чи відсутність правових підстав для виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 після проведеного з 01.06.2024 на виконання рішення суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунку пенсії.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Абзацом першим преамбули Закону № 2262-ХІІ визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абзац третій преамбули Закону № 2262-ХІІ).
Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
У пункті 6 Постанови № 704 визначено виплату додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2 Постанови № 103).
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
З матеріалів пенсійної справи № 1203009029 судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ та перебуває на обліку у відповідача.
Позивачу в період з 01 липня 2021 року по 31 травня 2024 року включно здійснювалося нарахування та виплата щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 в розмірі 2000,00 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» №ЛК-0058 від 25.04.2023, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019.
Внаслідок здійсненого з 01.06.2024 на виконання рішення суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився з 8617,15 грн до 14998,71 грн, тобто на суму більшу 2000 грн, яка визначена Постановою № 713.
У зв'язку з цим ГУПФУ в Луганській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , здійсненого на виконання зазначеного рішення суду, не враховано щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови № 713 та з 01 червня 2024 року припинено її виплату.
Проте суд не погоджується з цими діями відповідача, зважаючи на нижченаведені обставини
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду 08 листопада 2022 року в справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справі № 280/3420/22, від 21 листопада 2023 року у справі № 300/5426/22, від 19 грудня 2023 року у справі № 380/13249/22, від 10 січня 2024 року у справі № 240/4894/23.
З мотивувальної частини рішення суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 слідує, що перерахунок пенсії позивача, вчинений відповідачем на виконання цього рішення суду зумовлений не підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, а є наслідком визнання судом протиправними та не чинними окремих положень постанови Кабінету Міністрів України № 103, у зв'язку із дією якої додаткові види грошового забезпечення не були враховані при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року. Відтак, набуття права на перерахунок пенсії за цих обставин є наслідком втрати чинності положень постанови Кабінету Міністрів України № 103, що свідчить про усунення в судовому порядку порушеного права позивача на належний розмір пенсії, призначеної йому до 01 березня 2018 року.
Отже, застосовуючи вказані висновки Верховного Суду до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що здійснений відповідачем на виконання рішення суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунок пенсії позивача, метою якого є усунення порушень права ОСОБА_1 на належний розмір пенсії, право на отримання якого виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин. Тому такий перерахунок не може позбавляти позивача права на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
З наведених підстав суд також не погоджується з доводами відповідача про те, що перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови № 713 полягає у будь-якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, в тому числі індексації, передбачених чинним законодавством.
За встановлених у справі обставин та нормативного врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не враховано щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою № 713, під час здійсненого на виконання рішення суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунку пенсії ОСОБА_1 та припинено її нарахування і виплату з 01.06.2024.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушених прав позивача, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За встановлених обставин, керуючись положеннями статті 9 та 245 КАС України, суд вважає за необхідне визначити такий спосіб захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, а саме:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн під час здійсненого на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунку пенсії ОСОБА_1 та припинення її виплати з 01.06.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн та поновити її виплату з 01.06.2024.
У задоволенні позовних вимог в частині визнання противоправним дій, вказаних в листі Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області від 29.07.2024 року № 5126-4794/В-02/8-1200/24, щодо відмови ОСОБА_1 , щодо нарахування та виплату щомісячної доплати, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", у розмірі 2000,00 грн, здійснивши перерахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум з червня 2024 року, слід відмовити, оскільки лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України, і належним способом захисту в межах спірних правовідносин є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн під час здійсненого на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунку пенсії ОСОБА_1 та припинення її виплати з 01.06.2024.
Отже суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з коригуванням обраного способу захисту порушених прав позивача.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою статті 139 КАС України передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Згідно із частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, збір становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 3028,00 грн.
В позовній заяві заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, при цьому одна вимога має похідний характер.
Відтак, позивач за подання даної позовної заяви мав сплатити судовий збір, з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, у розмірі 968,96 грн (968,96 грн (1211,20 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024) х коефіцієнт 0,8) (за позовні вимоги немайнового характеру).
Вказане свідчить, що позивачем сплачений судовий збір в розмірі більшому, ніж встановлено законом на 242,24 грн.
З огляду на те, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, а позов підлягає задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Одночасно суд роз'яснює позивачу право звернутися до суду із заявою про повернення надміру сплаченого ним судового збору в сумі 242,24 грн.
З огляду на те, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, суд присуджує позивачу понесені ним судові витрати у сумі 1211,20 грн зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн під час здійсненого на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунку пенсії ОСОБА_1 та припинення її виплати з 01.06.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі № 360/615/23 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн та поновити її виплату з 01.06.2024.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська