17 вересня 2024 року № 640/19284/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом громадянина ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся громадянин ОСОБА_1 з позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за посадою заступника начальника бази, що відповідає 37 тарифному коефіцієнту;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за посадою заступника начальника бази, що відповідає 37 тарифному коефіцієнту.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2023 справу прийнято до провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправними діями відповідача щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за посадою заступника начальника бази, що відповідає 37 тарифному коефіцієнту.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує повністю.
Судом встановлено, що наказом Державної прикордонної служби України від 16.11.2009 №313-ос підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника бази по роботі з особовим складом звільнено в запас за ст. 26 ч. 7 п. «а» за власним бажанням та направлено на військовий облік, з 16.11.2009 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач з 16.11.2009 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
У зв'язку з мобілізацією позивача призвано на військову службу в АДПС України з огляду на проведення антитерористичної операції.
Наказом Начальника НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 19.04.2016 №27-ос підполковника ОСОБА_1 (Т-207961), старшого офіцера відділу персоналу, який звільнений наказом Голови Державної прикордонної служби України від 08.04.2016 №283-ос у запас, виключено зі списків особового складу, всіх видів забезпечення з 19.04.2016.
Фінансово-економічним управлінням АДПС України 10.12.2020 видано Довідку №11/3487 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: старший офіцер відділу персоналу НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Держприкордонслужби України, відповідно до якої посадовий оклад складає: 4510,00грн., оклад за військовим званням підполковник - 1410,00грн., надбавка за вислугу років 50,00% - 2960,00грн., надбавка за особливості проходження служби 20,00% - 1776,00грн., премія 80,00% - 3608,00грн., всього - 14264,00грн.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо виготовлення довідки для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за посадою старшого офіцера відділу персоналу НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Держприкордонслужби України, а не посадою заступника начальника бази, що відповідає 37 тарифному коефіцієнту, звернувся до суду з позовом за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначено Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідно до статті 2 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Згідно із статтею 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, переведеним за станом здоров'я або за віком з льотної роботи, підводних човнів (підводних крейсерів), атомних надводних кораблів і мінних тральщиків на посади з меншим посадовим окладом, пенсії обчислюються, за бажанням пенсіонера, виходячи з посадового окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, чи з указаних у цій частині посад, які вони займали до переведення, якщо на день переведення вони мали право на пенсію за вислугу років.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, що дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року N 45 (далі - Порядок N 45).
Згідно із пунктом 1 означено Порядку за N 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за положеннями Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення, на підставі рішення Кабінету Міністрів України, для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, чинним законодавством України чітко передбачено, що після звільнення з військової служби осіб, які отримують пенсію згідно положень Закону №2262-ХІІ, та які були повторно призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, здійснюється перерахунок пенсійного забезпечення таких осіб з урахуванням додаткової вислуги років та за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.
Як слідує з матеріалів справи, у період по 16.11.2009 ОСОБА_1 проходив військову службу в прикордонній службі України.
Наказом Державної прикордонної служби України від 16.11.2009 №313-ос підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника бази по роботі з особовим складом, звільнено в запас за ст. 26 ч. 7 п. «а» за власним бажанням.
Позивач з 16.11.2009 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб. Звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
У зв'язку з мобілізацією позивача призвано на військову службу в АДПС України з огляду на проведення антитерористичної операції.
Наказом Начальника НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 19.04.2016 №27-ос підполковника ОСОБА_1 (Т-207961), старшого офіцера відділу персоналу, який звільнений наказом Голови Державної прикордонної служби України від 08.04.2016 №283-ос у запас, виключено зі списків особового складу, всіх видів забезпечення з 19.04.2016.
Згідно Довідки Фінансово-економічного управління АДПС України від 10.12.2020 №11/3487 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, вона видана у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: старший офіцер відділу персоналу НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Держприкордонслужби України, відповідно до якої посадовий оклад складає: 4510,00грн., оклад за військовим званням підполковник - 1410,00грн., надбавка за вислугу років 50,00% - 2960,00грн., надбавка за особливості проходження служби 20,00% - 1776,00грн., премія 80,00% - 3608,00грн., всього - 14264,00грн.
Суд звертає увагу, що грошове забезпечення визначається, зокрема, залежно від посади, військового звання. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку N 45).
Відтак, під час виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення від 10.12.2020 ОСОБА_1 , відповідачем правомірно враховано останню штатну посаду позивача, з якої його звільнено із військової служби «старший офіцер відділу персоналу НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Держприкордонслужби України» та військове звання «підполковник».
Отже, на підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 має бути відмовлено.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 72, ч. 2 ст. 73, ст. 76, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов не підлягає задоволенню.
У зв'язку із тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.