Ухвала від 16.09.2024 по справі 320/14598/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви

16 вересня 2024 року справа № 320/14598/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 20 березня 2024 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 20 лютого 2024 року перерахунку розміру пенсії позивача;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 20 лютого 2024 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 березня 2023 року перерахунку розміру пенсії позивача.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу 10-денний строк з дня отримання копії ухвали суду, протягом якого позивачу необхідно було усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати уточнену позовну заяву (для суду та відповідача), в якій зазначити всі необхідні відомості про позивача (рнокпп; адресу електронної пошти; відомості про наявність або відсутність електронного кабінету) та відповідача (номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету відповідача), та з обґрунтуванням дати, станом на яку відповідач повинен надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача та зазначенням конкретних підстав та обставин, які зумовили підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, які мають право на пенсію, що є підставою для перерахунку пенсії позивача.

В ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 було зазначено, що у порушення вимог ч. 1, п. 9 ч. 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві відсутнє належне обґрунтування позовної заяви. А саме, позивачем у позовній заяві не обґрунтовано, чому відповідач повинен підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 20 березня 2024 року/станом на 20 лютого 2024 року для проведення з 01 березня 2023 року перерахунку розміру пенсії позивача.

Жодних підстав в обґрунтування заявлених позовних вимог щодо дати, станом на яку відповідач повинен надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача позовна заява не містить. Отже, позивачем не наведено конкретних підстав та обставин, які зумовили підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, які мають право на пенсію, що є підставою для перерахунку пенсії позивача.

30.05.2024 канцелярією суду зареєстровано заяву позивача від 29.05.2024 про усунення недоліків позову, подану до суду 29.05.2024, в якій вказав, що дата, станом на яку відповідач повинен надати довідку про розмір грошового забезпечення визнати дату, на яку у відповідача зареєстрована заява позивача щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення, тобто 28.02.2024 (дата реєстрації заяви ІНФОРМАЦІЯ_3 №3918 від 28.02.2024). Зазначена інформація щодо підвищення посадових окладів була отримана позивачем під час спілкування з колегами, які проходять військову службу на аналогічних посадах у Збройних Силах. З метою встановлення цього позивачем було зроблено запит до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України про надання довідкової інформації з цього питання. Разом з тим тільки довідка, яку не надає відповідач може підтвердити зміни в посадових окладах, які прийняті на день подачі заяви позивачем.

12.06.2024 канцелярією суду зареєстровано заяву позивача від 10.06.2024 про усунення недоліків позову, подану до суду 11.06.2024, до якої додано копію відповіді Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 31.05.2024 №220/13/ВихЗВГ/4928, адресованої позивачу про розміри грошового забезпечення військовослужбовця за посадою заступника начальника відділу апарату Міністерства оборони України (46 тарифний розряд) з урахуванням військового звання "підполковник" станом на 01.01.2024.

При цьому, вимоги ухвали суду від 26.04.2024 щодо надання уточненої позовної заяви (для суду та відповідача) з обґрунтуванням дати, станом на яку відповідач повинен надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача та зазначенням конкретних підстав та обставин, які зумовили підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, які мають право на пенсію, що є підставою для перерахунку пенсії позивача, позивачем не надано.

Враховуючи викладене, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 продовжено ОСОБА_1 процесуальний строк, встановлений ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2024, для усунення недоліків позовної заяви, на 5 (п'ять) календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали шляхом надання уточненої позовної заяви (для суду та відповідача) з обґрунтуванням дати, станом на яку відповідач повинен надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача та зазначенням конкретних підстав та обставин, які зумовили підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, які мають право на пенсію, що є підставою для перерахунку пенсії позивача, позивачем не надано.

Крім того, в ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 суд звернув увагу позивача на те, що надання відповіді Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 31.05.2024 №220/13/ВихЗВГ/4928, адресованої позивачу про розміри грошового забезпечення військовослужбовця за посадою заступника начальника відділу апарату Міністерства оборони України (46 тарифний розряд) з урахуванням військового звання "підполковник" станом на 01.01.2024, не є належним виконанням вимог ухвали суду від 26.04.2024.

04.09.2024 канцелярією суду зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 29.08.2024 про уточнення позовних вимог, подану до суду на виконання вимог ухвали суду від 25.06.2024, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 20.03.2024, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2024 основного розміру пенсії позивача;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 20.03.2024, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2023 перерахунку розміру пенсії позивача.

До заяви про уточнення позовних вимог від 29.08.2024 позивачем додано копію відповіді Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 31.05.2024 №220/13/ВихЗВГ/4928, адресованої позивачу про розміри грошового забезпечення військовослужбовця за посадою заступника начальника відділу апарату Міністерства оборони України (46 тарифний розряд) з урахуванням військового звання "підполковник" станом на 01.01.2024.

Дослідивши надані позивачем докази усунення недоліків позову, суд дійшов висновку про те, що позивач вимоги ухвали від 25.06.2024 не усунув, належного обґрунтування дати, станом на яку відповідач повинен надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача та зазначенням конкретних підстав та обставин, які зумовили підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, які мають право на пенсію, що є підставою для перерахунку пенсії позивача, так і не зазначив.

Предметом спору у цій справі є оскарження дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 20 березня 2024 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку розміру пенсії позивача.

При цьому право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення , яке враховується для перерахунку пенсії позивач у позові не обґрунтовує якоюсь конкретною підставою/підставами.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Аналіз наведених норм права та неодноразово викладені правові висновки Верховного Суду щодо права на перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, свідчить про те що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (частина четверта статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2).

До того ж, у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

Отже, позивачем не наведено у позові посилання на наявність підстави/підстав, які зумовлюють обов'язок відповідача видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 20.03.2024.

При цьому суд звертає увагу на те, що позивач помилково також визначив дату, з якої просить суд зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 20.03.2024 для перерахунку пенсії з 01.04.2023 (має бути з 01.04.2024). У той час як дії відповідача просить визнати протиправними щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки станом на 20.03.2024 для перерахунку пенсії з 01.04.2024.

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно привести у відповідність у позовній заяві вимоги зобов'язальної частини позову з вимогами про визнання протиправними дій відповідача щодо дати, з якої позивач просить про проведення перерахунку пенсії.

Частинами першою-третьою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість продовження строку для виконання вимог ухвали суду від 25.06.2024 про залишення позову без руху, - протягом п'яти днів з дня отримання ухвали суду.

Керуючись статтями 121, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Продовжити ОСОБА_1 процесуальний строк, встановлений ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.06.2024, для усунення недоліків позовної заяви, - на 5 (п'ять) календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали, протягом якого позивачу необхідно:

- привести вимоги зобов'язальної частини позову у відповідність з вимогами про визнання протиправними дій відповідача щодо дати, з якої позивач просить про проведення перерахунку пенсії та навести у позові посилання на наявність підстави/підстав, які зумовлюють обов'язок відповідача видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 20.03.2024.

2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) позивачу, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.