про прийняття адміністративної справи до провадження
18 вересня 2024 року справа № 640/23364/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Діска А.Б., ознайомившись із матеріалами адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України, Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування наказу в частині,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Служби безпеки України, Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області, в якому просить:
1. Визнати протиправним і скасувати в частині пунктів 3 та 4 наказ Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області від 22.11.2018 № 624 «Про визначення місць постійної дислокації підрозділів органу досудового розслідування Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області, в якому:
«3. Місцем проведення досудового розслідування вважати місце дислокації слідчого відділу, яким здійснюється досудове слідство у кримінальному провадженні
4. У випадку доручення здійснення досудового розслідування групі слідчих, керівнику слідчого управління у постанові про створення слідчої групи визначати місце проведення досудового розслідування у межах дислокації слідчих відділів, визначеної у п. 1 цього наказу».
2. Визнати протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо не розгляду скарги ОСОБА_1 від 18.10.2019, поданої в порядку звернення громадян та зобов'язати Службу безпеки України скасувати в частині пунктів 3 та 4 наказ Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області від 22.11.2018 року № 624 «Про визначення місць постійної дислокації підрозділів органу досудового розслідування Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області, в якому:
«3. Місцем проведення досудового розслідування вважати місце дислокації слідчого відділу, яким здійснюється досудове слідство у кримінальному провадженні.
4. У випадку доручення здійснення досудового розслідування групі слідчих, керівнику слідчого управління у постанові про створення слідчої групи визначати місце проведення досудового розслідування у межах дислокації слідчих відділів, визначеної у п. І цього наказу».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.12.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
Представником позивача подано до суду заяву про зміну предмету позову.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву та клопотання про визнання Служби безпеки України неналежним відповідачем.
27.02.2020 представником позивача подано до Окружного адміністративного суду міста Києва заяву про зміну предмету позову та заперечення на клопотання про визнання неналежним відповідачем.
Також представник позивача подав до суду відповідь на відзив.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ було постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Крім того установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до вимог пункту 5 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу.
Згідно з частиною 3 статті 29 КАС України у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
На підставі частини 2 статті 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Відповідно до положень статті 262 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Щодо поданого представником відповідача клопотання про визнання Служби безпеки України неналежним відповідачем, яке обґрунтоване суто запереченнями на подану позивачем позовну заяву, суд зазначає, що Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено подання до суду клопотань та прийняття рішень за результатами розгляду клопотань про визнання неналежним відповідачем, а питання щодо надання оцінки діям чи бездіяльності відповідача, які стали підставою для звернення позивача до суду будуть розглянуті при вирішенні справи по суті.
У зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання представника відповідача.
З приводу поданої представником позивача заяви про зміну предмету позову суд зазначає, що така заява подана до Окружного адміністративного суду міста Києва поза межами передбаченого КАС України процесуального строку, враховуючи наступне.
Так, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні, зокрема, містить підстави заяви (клопотання, заперечення), інші відомості, які вимагаються цим Кодексом. Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Частиною 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 2, 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд зазначає, що провадження в цій справі було відкрито 03.12.2019, а заяву про зміну предмету позову представник позивача подав до суду 27.02.2020 (про що свідчить штамп вхідної кореспонденції суду), більше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, тобто з пропуском встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку.
Ураховуючи недотримання позивачем вимог ч. 1 ст. 47 КАС України, зокрема подання позивачем заяви про зміну предмету позову поза межами строку подання такої заяви, суд вважає за необхідне, подану позивачем заяву про зміну предмету позову повернути заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 12, 248, 257-262, Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Київського окружного адміністративного суду, -
1. Прийняти справу № 640/23364/19 до свого провадження.
2. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
3. У задоволенні клопотання представника Служби безпеки України про визнання неналежним відповідачем - відмовити.
4. Заяву позивача про зміну предмету позову - повернути заявнику без розгляду.
5. Копію ухвали про прийняття адміністративної справи до свого провадження надіслати учасникам справи.
5. Роз'яснити сторонам, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України на веб-сторінці Київського окружного адміністративного суду за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070.
Ухвала, відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Діска А.Б.