Рішення від 17.09.2024 по справі 280/6814/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 вересня 2024 року Справа № 280/6814/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплатити на користь позивача надбавки за кваліфікацію передбачену Наказом командира військової частини НОМЕР_1 за № 2562 від 12.07.2023 «Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 року № 53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року», Порядком виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 та окремого рішення Міністра оборони України від 18.05.2019 №1685/3/75 та Додатком № 15 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за період з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року протиправними;

визнати дії відповідача щодо несвоєчасного внесення змін до наказів про виплату додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100 тис. грн. ОСОБА_1 за період перебування його на стаціонарному лікуванні, перерахування та виплати йому недорахованої додаткової бойової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 24 лютого 2022 року по 13 липня 2023 року протиправними;

визнати дії Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати гр. ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року включно з врахуванням проведених виплат із застосуванням базового місяця - січня 2008 року відповідно до абзаців 4 - 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 протиправними;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 надбавку за кваліфікацію передбачену Наказом командира військової частини НОМЕР_1 за № 2562 від 12.07.2023 «Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 року № 53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року», Порядку виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 та окремого рішення Міністра оборони України від 18.05.2019 №1685/3/75 та Додатком № 15 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 внести зміни до наказів про виплату додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100 тис. грн. ОСОБА_1 за період перебування його на стаціонарному лікуванні, перерахувати та виплатити йому недораховану додаткову бойову винагороду передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року включно з врахуванням проведених виплат із застосуванням базового місяця - січня 2008 року відповідно до абз. 4 - 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.10.2021 № 217 позивач був зарахований для проходження військової служби за контрактом строком на 3 (три) роки та призначений на посаду командира 2 протитанкового відділення протитанкового взводу 1 механізованого батальйону. 13.07.2023 відповідно до наказу №198 командира військової частини НОМЕР_1 позивач був звільнений від посади та виключений зі списків особового складу військової частини у зв'язку з захворюванням та визнанням непридатним до військової служби. Виникле захворювання у позивача пов'язане із захистом Батьківщини. Після звільнення від посади з пощивачем було начебто проведено «остаточний розрахунок» згідно довідки від 24.08.2023 №10/2813 «Про виплату грошового забезпечення при звільненні». Проте позивач вважає, що з ним було проведено не повний розрахунок, оскільки відповідно до Витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності від 12.07.2023 №2562 «Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 № 53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року» на підставі розділу абзацу 2 пункту 1 Розділу VІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 та окремого рішення Міністра оборони України від 18.05.2019 №1685/3/75 з 28 січня 2022 року має право на надбавку в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та щомісячну премію в розмірі 220 % посадового окладу. Так, як позивач пройшов навчання та отримав відповідні сертифікати щодо застосування протитанкових ракетних комплексів «Стугна - П» чи «Корсар» та проходив службу (займав посаду) у підрозділах ПТРК, останній повинен був отримувати надбавку за кваліфікацію в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, які йому протиправно нараховані не були. Окрім, того, у період з лютого 2022 року по травень 2023 року позивач брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі АДРЕСА_1 . Позивач вказує, що з наказами командирів військової частини НОМЕР_1 він ознайомлений не був, аж до 28 червня 2024 року (до отримання копій наказів з ВЧ НОМЕР_1 ). Позивачу не зрозуміло, у зв'язку з чим він недоотримав допомогу в серпні 2022 року у розмірі 11 290,32 грн, жовтні 2022 року - 11 290,32 грн, листопаді 2022 року - 7 000 грн, грудні 2022 року 36 129,03 грн, лютому 2023 року - 80 714, 29 грн, березні 2023 року - 70 000,00 грн, квітні 2023 року - 70 000, 00 грн, травні 2023 року - 82 580, 65 грн, червні 2023 року - 100 000,00 грн та липні 2023 року - 41 935, 48 грн. Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо не нарахування та не виплатити на його користь надбавки за кваліфікацію; щодо несвоєчасного внесення змін до наказів про виплату додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100 000,00 грн; щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 28.01.2022 по 13.07.2023 із застосуванням базового місяця - січня 2008 року, звернуся з даним позовом до суду. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 29 липня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.

Відповідач у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що відповідно до наказу №89 від 30.03.2023 позивач зарахований у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 у зв'язку із скороченням його посади. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №90 від 31.03.2023 позивача призначено на посаду командира гранатомета протитанкового взводу 1 механізованого батальйону. Дана посада не передбачає особистого виконання обовязків військової служби відповідно до сертифікату щодо застосування протитанкових ракетних комплексів «Стугна - П» чи «Корсар». Таким чином, з 31.03.2023 відсутні підстави для виплати надбавки за особливості проходження військової служби пощивачу відповідно до сертифікату щодо особистого застосування протитанкових ракетних комплексів «Стугна - П» чи «Корсар». Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №90 від 31.03.2023 позивачу при звільненні було здійснено доплату премії та надбавки за особливості проходження військової служби відповідно до сертифікату щодо особистого застосування протитанкових ракетних комплексів «Стугна - П» чи «Корсар» за період з 28.01.2022 до 30.03.2023 в сумі 106643,36 грн (довідка додається). Таким чином, в цій частині спір відсутній, а вимоги позивача є безпідставними. Щодо індексації грошового забезпечення зазначено, що підвищення посадових окладів військовослужбовцям відбулось відповідно до постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 з 01.03.2018. Позивач зарахований до списків військової частини НОМЕР_1 26.10.2021 та отримував оклад в розмірі, визначеному вищевказаною постановою №1294 в розмірі 3170 грн до самого звільнення. До цього часу і нема чого індексувати - нема правовідносин, що приносять дохід позивачу. Редакція 15.12.2015 пункту 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення не діє зворотньо у часі. Вона діє вже 3 роки до моменту виникнення правовідносин з позивачем і є чинною надалі. Поняття базовий місяць не міститься у редакції постанови №1078 від 15.12.2015. Позивач отримує дохід в умовах дії нової редакції постанови про індексацію. Жодного відношення до січня 2008 позивач в даному спорі не має. Нарахування та виплата індексації позивачу з січня 2022 до грудня 2022 проведена у відповідності до вимог чинного законодавства в повному обсязі.

Щодо додаткової винагороди представник відповідача зазначив, що за безпосередню участь в бойових діях з вогневого ураження супротивника позивачу виплачено додаткову винагороду, збільшену до 100 000 грн. пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Таким чином, представник відповідача вважає, що в даному випадку спір відсутній, а позивач зловживає свої ми процесуальними правами, вводячи суд в оману.

Щодо виплати додаткової винагороди за час лікування, представник відповідача зазначив, що постанова КМУ №168 від 28.02.2022 набрала чинності 28.02.2022. Такми чином позовні вимоги позивача щодо нарахування та виплати додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 грн за період перебування на лікуванні з 28.01.2022 не грунтуються на вимогах чинного законодавства та є безпідставними, оскільки воєнний стан введений лише місяць потому (після позовних вимог) 24.02.2022 Указом Президента України року № 64/2022. Крім того зазначено, що позивач за час виконання військового обов'язку не отримав поранень (контузій, каліцтв) пов'язаних із захистом Батьківщини, а отже не набув права на додаткову винагороду, збільшеної до 100000 гривень, відповідно до вимог постанови КМУ №168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Відповідно до довідки ВЛК від 01.07.2023 №1243/1 позивача непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Висновок ВЛК про факт поранення (контузії, каліцтва) та його зв'язок із захистом Батьківщини відсутній.

Щодо оплати правової допомоги зазначено, що сплачена позивачем сума на професійну правничу допомогу є неспівмірною із складністю справи та обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), а тому, вартість такої послуги, а саме, 30000,00 грн, в даному випадку є необґрунтованою та явно завищеною.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.

Відповідно до Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.10.2021 № 217 головний сержант запасу ОСОБА_1 зарахований наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 26.10.2021 №203-РС для проходження військової служби за контрактом строком на 3 (три) роки, призначений на посаду командира 2 протитанкового відділення протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, зарахований до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення, з 26.10.2021 приступив до прийому справ та посади, виконання службових обов'язків за посадою. Встановлено посадовий оклад за посадою 3170 гривень на місяць.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.03.2023 №89, головного сержанта ОСОБА_1 командира протитанкового відділення протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, посада якого скоротилась, вважати таким, що 30.03.2023 приступив до здачі справ та посади, цього ж числа справи та посаду здав та призначити в розпорядження командира частини.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.03.2023 № 90 головного сержанта ОСОБА_1 командира протитанкового 2 відділення протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 30.032023 №94-РС на посаду командира гранатомета протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, вважати таким, що 31.03.2023 приступив до здачі та прийому справ та посади, цього ж числа справи та посаду здав та прийняв і приступив до викоання службових обов'язків за посадою. Встановлено посадовий оклад за посадою 3170 гривень на місяць, шпк «молодший сержант». Виплачувати надбавку за проходження військової служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 489% посадового окладу з 31 березня 2023 року.

Згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 12.07.2023 №2562 Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 №53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року. Внесено зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 №53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року та: - доповнено наступним пунктом: 10. На підставі розділу абзацу 2 пункту 1 Розділу VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197 та окремого рішення Міністра оборони України від 18.05.2019 №1685/3/75 виплачувати з 28 січня 2022 року надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та: 10.1. щомісячну премію в розмірі 220% посадового окладу - тим, які проходять службу в інших військових частинах (підрозділах) окремим категоріям військовослужбовців: 10.1.1. які пройшли навчання та отримали відповідні сертифікати щодо застосування протитанкових ракетних комплексів "Стугна - П" чи "Корсар" та займають посади у підрозділах цих ПТРК, а саме: - військовослужбовцю військової служби за контрактом головному сержанту ОСОБА_1 , командиру 2 протитанкового відділення протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, згідно рапорту командира 1 МБ від 12.07.2023; пункт 10 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 №53 вважати пунктом 11; пункт 11 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 №53 вважати пунктом 12.

Відповідно до Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 13.07.2023 № 198, головного сержанта ОСОБА_1 , командира гранатомета протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, звыльненого наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 13.07.2023 №206-РС з військової служби у відставку за статтею 26 частиною 5 пункту 3 підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) ВЛК про не придатність до військової служби з виключенням з військового обліку) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вважати таким, що 13.07.2023 приступив до здачі справи та посади, цього ж числа справи та посаду здав і направлено на зарахування на військовий обілк до ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 13.07.2023 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Згідно зі свідоцтвом про хворобу госпатільної військово-лікарської комісії хірургічного профілю військової частини НОМЕР_2 від 28.06.2023 №1276, позивача визнано на підставі статті 26а графи ІІ Розкладу хвороб непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до п.12 свідоцтва про хворобу №1276: «Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: часткова низхідна атрофія зорових нервів у вигляді зниження гостроти зору до 0,4/0,4 з корекцією, концентричного звуження поля зору обох очей. Початкові прояви недостатності мозкового кровообігу. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Простий короткозорий астигматизм обох очей з різницею рефракції у двох головних меридіанах 1,5 Д. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.».

Згідно з витягом з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 07.12.2023 №5030 захворювання старшини ОСОБА_1 1976 року народження: «часткова нисхідна атрофія зорових нервів у вигляді зниження гостроти зору до 0,4/0,4 з корекцією, концентричного звуження поля зору обох очей», що підтверджується військово-обліковою та медичною документацією - ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ. Постанову ВЛК про причинний зв'язок зазначеного захворювання за свідоцтвом про хворобу госпатільної військово-лікарської комісії хірургічного профілю військової частини НОМЕР_2 від 28.06.2023 №1276 - ВІДМІНИТИ.

Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 10.11.2023 №13/15/1553, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , позивач, дійсно в період з 28.02.2022 по 28.11.2022, з 09.12.2022 по 12.12.2022, з 20.12.2022 по 01.02.2023, з 11.02.2023 по 16.05.2023, з 27.05.2023 по 30.05.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі АДРЕСА_1 . Довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).

Представник позивача звернувся до військової частини НОМЕР_1 із заявою від 06.04.2024, в якій просив:

здійснити нарахування та виплату надбавки за кваліфікацію передбачену Наказом командира військової частини НОМЕР_1 за № 2562 від 12.07.2023 «Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 № 53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року», Порядку виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції україни 26.06.2018 за № 745/32197 та окремого рішення Міністра оборони України від 18.05.2019 №1685/3/75 та Додатком №15 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року;

включити до наказу про виплату додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100 тис. грн. ОСОБА_1 за період перебування його на стаціонарному лікуванні, перерахувати та виплатити йому недораховану додаткову бойову винагороду передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;

надати для ознайомлення та відповідно оскарження копії наказів (розпоряджень) командира військової частини НОМЕР_1 на підставі яких здійснювався розрахунок та виплата колишньому військовослужбовцю - ОСОБА_1 додаткової бойової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 24.02.2022 по 13.07.2023.

Листом від 25.05.2024 №0501/14/731 військова частина НОМЕР_1 повідомила позивач про те, що згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №2562 від 12.07.2023, «про внесення зміни до наказу командира в/ч НОМЕР_3 (основної діяльност) вро 03.02.2022 №53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби», головному сержанту ОСОБА_1 було встановлено виплачувати з 28.01.2022 надбавку за особливості проходження служби (НОПС) в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та які пройшли навчання та отримали відповідні сертифікати щодо застосування ракетних комплексів «Стугна - П» чи «Корсар» та займають посади у підрозділах цих ПТРК.

Відповідно до довідки №22/1755 від 30.04.2024 про грошове забезпечення при звільнені ОСОБА_1 було проведено доплату, а саме надбавку за особливості проходження служби (НОПС) (з січня 2022 по липень 2023) у розмірі 106643 гривні 36 копійок. Згідно рапорту командира 1 МБ від 12.07.2023.

По факту доплати 100 тис. грн. ОСОБА_1 за перебування на стаціонарному лікуванні по пораненню у військової частині НОМЕР_1 відсутні медичні документи. Рішення щодо виплатити недорахованої додаткової випагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії венного стану» буде прийнято після надання відповідних підтверджуючих документів.

Позивач, не погодившись з діями Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплатити на його користь надбавки за кваліфікацію; щодо несвоєчасного внесення змін до наказів про виплату додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100 тис. грн. за період перебування його на стаціонарному лікуванні, перерахування та виплати йому недорахованої додаткової бойової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 24.02.2022 по 13.07.2023; щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 28.01.2022 по 13.07.2023 із застосуванням базового місяця - січня 2008 року, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача надбавку за кваліфікацію передбачену Наказом командира військової частини НОМЕР_1 за № 2562 від 12.07.2023 «Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 № 53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року», Порядку виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 та окремого рішення Міністра оборони України від 18.05.2019 №1685/3/75 та Додатком № 15 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року, суд зазначає наступне.

Порядок виплати надбавки за особливості проходження служби встановлено розділом VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260 (далі Порядок №260).

Так, згідно з п.1 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 12.07.2023 №2562 Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 №53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року, внесено зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 №53 на виплату премії за особистий внесок у загальні результати служби військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 за січень 2022 року та: - доповнено наступним пунктом:

10. На підставі розділу абзацу 2 пункту 1 Розділу VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197 та окремого рішення Міністра оборони України від 18.05.2019 №1685/3/75 виплачувати з 28 січня 2022 року надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та:

10.1. щомісячну премію в розмірі 220% посадового окладу - тим, які проходять службу в інших військових частинах (підрозділах) окремим категоріям військовослужбовців:

10.1.1. які пройшли навчання та отримали відповідні сертифікати щодо застосування протитанкових ракетних комплексів "Стугна - П" чи "Корсар" та займають посади у підрозділах цих ПТРК, а саме:

- військовослужбовцю військової служби за контрактом головному сержанту ОСОБА_1 , командиру 2 протитанкового відділення протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, згідно рапорту командира 1 МБ від 12.07.2023;

пункт 10 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 №53 вважати пунктом 11;

пункт 11 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 03.02.2022 №53 вважати пунктом 12.

Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №89 від 30.03.2023, головного сержанта ОСОБА_1 , командира протитанкового відділення протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, посада якого скоротилась, вважати таким, що 30.03.2023 приступив до здачі справ та посади, цього ж числа справи та посаду здав та призначити в розпорядження командира частини.

Підстава: спільна директива Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.02.2023 №Д-321/26/ДСК, директива командира військової частини НОМЕР_4 від 28.02.2023 № Д-14/ДСК, рапорт головного сержанта ОСОБА_1 від 30.03.2023.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.03.2023 № 90 головного сержанта ОСОБА_1 командира протитанкового 2 відділення протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 30.032023 №94-РС на посаду командира гранатомета протитанкового взводу 1 механізованого батальйону, вважати таким, що 31.03.2023 приступив до здачі та прийому справ та посади, цього ж числа справи та посаду здав та прийняв і приступив до викоання службових обов'язків за посадою. Встановлено посадовий оклад за посадою 3170 гривень на місяць, шпк «молодший сержант». Виплачувати надбавку за проходження військової служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 489% посадового окладу з 31 березня 2023 року.

Підстава: наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 30.03.2023 №94-РС, рапорт головного сержанта ОСОБА_1 від 31.03.2023.

Відповідач у відзиві на позовну заяву повідомив, що дана посада не передбачає особистого виконання обовязків військової служби відповідно до сертифікату щодо застосування протитанкових ракетних комплексів «Стугна - П» чи «Корсар».

За таких обставин, з 31 березня 2023 року у відповідача були відсутні підстави для виплати надбавки за особливості проходження військової служби позивачу відповідно до сертифікату щодо особистого застосування протитанкових ракетних комплексів «Стугна - П» чи «Корсар».

З матеріалів справи установлено, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №90 від 31.03.2023 позивачу при звільненні було здійснено доплату премії та надбавки за особливості проходження військової служби відповідно до сертифікату щодо особистого застосування протитанкових ракетних комплексів «Стугна - П» чи «Корсар» за період з 28.01.2022 до 30.03.2023 в сумі 106643,36 грн, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 від 20.08.2024 про доплату НОПС та премій у складі грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Відповіді на відзив до суду подано не було, докази, подані відповідачем, не спростовані.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача донарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року включно з врахуванням проведених виплат із застосуванням базового місяця - січня 2008 року відповідно до абз. 4 - 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-III) з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до статті 19 цього ж Закону № 2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Конституційний Суд України у Рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013 наголосив, що винагорода за виконану працівником роботу є джерелом його існування та має забезпечувати для нього достатній, гідний життєвий рівень. Це визначає обов'язок держави створювати належні умови для реалізації громадянами права на працю, оптимізації балансу інтересів сторін трудових відносин, зокрема, шляхом державного регулювання оплати праці. Держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України "Про оплату праці" такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати.

На підставі аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з положеннями статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 4 Закону № 1282-XII (у редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015, що діє з 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частина четверта статті 4 Закону № 1282-XII).

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону № 1282-XII).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок № 1078).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абз. 1).

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абз. 2).

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абз. 3).

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абз. 4).

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абз. 5).

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абз. 6).

Постановою КМУ від 28.01.2018 № 141, яка набрала чинності 15.03.2018, внесено зміни до Порядку № 1078, відповідно до яких, зокрема, у пункті 5: 1) абзац перший викладено в такій редакції: 5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.; абзац третій викладено в такій редакції: Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.; абзац шостий викладено в такій редакції: До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Виходячи із положень пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до пункту 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.

Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації .

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 27.04.2021 у справі № 380/1513/20.

Із довідки військової частини НОМЕР_1 від 02.08.2024 №3602 про виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 слідує, що з січня 2022 року по грудень 2022 року індексація грошового забезпечення нараховувалась та виплачувалась. При цьому, згідно з цією довідкою базовим місяцем визначено березень 2018 року.

Суд враховує, що схеми посадових окладів військовослужбовців були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Указана постанова була чинною з 1 січня 2008 року до 1 березня 2018 року.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, яка набрала чинності 01.03.2018, були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців.

Відтак, нарахування й виплата поточної індексації з 1 березня 2018 року мала здійснюватися з урахуванням місяця підвищення доходів березень 2018 року, а індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року, перевищив поріг індексації у жовтні 2018 року, був опублікований Держстатом у листопаді 2018 року і фактично з грудня 2018 року у військовослужбовців з'явилося право на індексацію грошового забезпечення.

При цьому необхідно враховувати, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, поточної та індексації-різниці.

Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).

З 1 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме:

- сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);

- сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Разом з тим, суд акцентує увагу на тому, що позивача зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 лише з 26.10.2021, тому відповідно до пункту 10-2 Порядку № 1078 для новоприйнятих військовослужбовців обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу, відтак відповідачем правомірно застосовано березень 2018 року, як базовий місяць (місяць підвищення тарифної ставки (посадового окладу) для нарахування індексації грошового забезпечення позивачу у період з січня 2022 року по грудень 2022 року.

Зважаючи на те, що станом на березень 2018 року позивач не проходив військову службу, не отримував грошове забезпечення, правові підстави для нарахування йому фіксованої індексації - різниці з урахуванням базового місяця січень 2008 року відсутні.

Отже, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу у період з січня 2022 року по грудень 2022 року з урахуванням березня 2018 року, як місяця підвищення тарифної ставки (посадового окладу), є правомірними.

Стосовно виплати індексації грошового забезпечення починаючи з січня 2023 року, суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу 18 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України від 03.11.2022 №2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік" (далі - Закон №2710-IX) зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII.

Суд звертає увагу, що вказана норма є чинною та не визнавалась неконституційною.

Отже, підприємства, установи, організації у 2023 році звільнені від обов'язку здійснювати нарахування та виплату індексації доходів, зокрема, оплати праці (грошового забезпечення). Обчислення індексу споживчих цін для нарахування сум індексації у 2023 році не здійснюється.

Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті, однак це не спростовує факту того, що на 2023 рік зупинено дію Закону №1282-XII приписами абзацу 18 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» №2710-IX від 03.11.2022, який підлягає застосуванню у спірних правовідносинах у даній справі.

При цьому, оскільки дію Закону №1282-XII зупинено на 2023 рік, то підзаконний нормативно-правовий акт - Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, який прийнятий на виконання вимог частини 2 статті 6 Закону №1282-XII, також не діє протягом 2023 року.

Таким чином, відсутнім є факт протиправних дій відповідача щодо не проведення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.01.2023, оскільки не проведення індексації грошового забезпечення позивача було вчинено відповідачем з урахуванням діючих норм законодавства.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суд від 28.06.2024 у справі №200/2319/23.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача внести зміни до наказів про виплату додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100 тис. грн. за період перебування позивача на стаціонарному лікуванні, перерахувати та виплатити йому недораховану додаткову бойову винагороду передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 28 січня 2022 року по 13 липня 2023 року, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється законом України від 25.03. 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2232-XII порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно зі ст. 40 Закону № 2232-XII гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до Законів України "Про Збройні Сили України", Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами.

У відповідності до ч.1, 2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців;

до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197 (далі - Порядок №260).

Згідно з п. 2 Порядку №260, грошове забезпечення військовослужбовця включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років;

до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія;

до одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в країни введено воєнний стан із 05 год.30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, термін дії якого продовжено наступними Указами Президента України до теперішнього часу.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168 (далі - Постанова № 168).

Відповідно до абз.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 (в первісній редакції на момент прийняття) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно з абз 4 п. 1 Постанови № 168 виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Суд звертає увагу представника позивача, що пунктом 5 Постанови №168 визначено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу за безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) виплачено додаткову винагороду в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження військової служби та участі у таких діях та заходах за період:

з 24.02.2022 до 28.02.2022 в сумі 17589,98 грн;

з 01.03.2022 до 31.03.2022 в сумі 98500 грн;

з 01.04.2022 до 30.04.2022 в сумі 98500 грн;

з 01.05.2022 до 31.05.2022 в сумі 98500 грн;

з 01.06.2022 до 30.06.2022 в сумі 98500 грн;

з 01.07.2022 до 31.07.2022 в сумі 99564,52 грн;

з 01.08.2022 до 19.08.2022 та з 25.08.2022 до 31.08.2022 додаткова винагорода збільшена до 100 000 грн, а за період з 20.08.2022 до 24.08.2022 коли позивач фактично перебував в районі бойових дій, але не виконував завдань з вогневого ураження супротивника додактова винагорода збільшена до 30 000 грн пропорційно, загалом в сумі 88637,10 грн;

з 01.09.2022 до 30.09.2022 в сумі 100 000 грн;

з 01.10.2022 до 14.10.2022 та з 20.10.2022 до 31.10.2022 додаткова винагорода збільшена до 100 000 грн, а за період з 15.10.2022 до 19.10.2022 коли позивач фактично перебував в районі бойових дій, але не виконував завдань з вогневого ураження супротивника додактова винагорода збільшена до 30 000 грн пропорційно, загалом в сумі 88637,10 грн;

з 01.11.2022 до 27.11.2022 додаткова винагорода збільшена до 100 000 грн, за період з 28.11.2023 до 08.12.2023 позивач знаходився на лікуванні поза межами району бойових дій у Клінічній лікарні залізничного транспорту м.Харків за відсутності факту поранення (контузії, каліцтва) в сумі 91605 грн;

з 09.12.2022 до 11.12.2022, з 20.12.2022 до 31.12.2022 додаткова винагорода збільшена до 100 000 грн; за період з 01.12.2022 до 08.12.2022 та коли позивач фактично перебував поза межами району бойових дій у Клінічній лікарні залізничного транспорту м.Харків за відсутності факту поранення (контузії, каліцтва) та на ВЛК у в/ч НОМЕР_2 з 12.12.2022 до 19.12.2022, в сумі 62912,91 грн;

з 01.01.2023 до 31.01.2023 в сумі 98500 грн;

наказом командира військової частини НОМЕР_1 №31 від 31.01.2023 позивачу надана щорічна основна відпустка на 10 календарних діб з 01.02.2023 по 10.02.2023;

з 11.02.2023 до 28.02.2023 позивач не виконував завдань з вогневого ураження супротивника, але знаходився в районі ведення бойових дій, визначегого Головнокомандувачем ЗСУ, отже йому виплачена додактова винагорода збільшена до 30 000 грн пропорційно на місяць за вказаний період в сумі 18966,42 грн;

у березні 2023 року, квітні 2023 року, з 01.05.2023 по 15.05.2023 та з 27.05.2023 по 29.05.2023 позивач не виконував завдань з вогневого ураження супротивника, але знаходився в районі ведення бойових дій, визначеним Головнокомандувачем ЗСУ, отже йому виплачена додактова винагорода збільшена до 30 000 грн пропорційно на місяць за вказані періоди.

З 16.05.2023 до 26.05.2023 позивач знаходився на лікуванні поза межами району бойових дій у Клінічній лікарні залізничного транспорту м.Харків за відсутності факту поранення (контузії, каліцтва), з 30.05.2023 до 31.05.2023 направлений на ВЛК до в/ч НОМЕР_2 АДРЕСА_1 .

13.06.2023 позивач направлений на лікування до в/ч НОМЕР_2 АДРЕСА_1 , де знаходився до 28.06.2023.

В червні та липні 2023 позивач не знаходився в районі ведення бойових дій, визначеним Головнокомандувачем ЗСУ, отже не був включений до наказів про виплату додаткової винагороди.

Представник позивача у позовній заяві зазначив, що у період з лютого 2022 року по травень 2023 року позивач брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі АДРЕСА_1 .

До позовної заяви долучена довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 10.11.2023 №13/15/1553, видана Військовою частиною НОМЕР_1 .

Відповідно до зазначеної довідки, позивач, дійсно в період з 28.02.2022 по 28.11.2022, з 09.12.2022 по 12.12.2022, з 20.12.2022 по 01.02.2023, з 11.02.2023 по 16.05.2023, з 27.05.2023 по 30.05.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі н.п. Перемога, н.п. Волохів Яр Харківської області, н.п. Новоселівське Луганської області.

Суд зазначає, що зазначена довідка видана з метою встановлення особі статусу учасника бойових, про що зроблено відповідний запис у довідці.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000 грн пропорційно розрахунку на місяць, також виплачувалася додаткова винагорода з розрахунку 100000 грн пропорційно його участі у бойових діях або забезпеченні таких дій.

01.04.2022 до постанови №168 постановою Кабінету Міністрів України №400 внесено зміни, згідно якими до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у пункті 1, у тому числі тих, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

Таким чином, додаткова винагорода в розмірі 100000 грн виплачується військовослужбовцям у зв'язку з пораненням, пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), - з дня отримання такого поранення, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (в тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого), або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

Також, Постанову №168 (в редакції від 19.07.2022) доповнено пунктом 2-1 такого змісту: « 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».

Так, наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260).

Відповідно до пункту 17 Порядку №260 на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

25.03.2022 для врегулювання питання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, Міністром оборони України прийнято рішення від 25.03.2022 №248/1298 та від 18.04.2022 №248/1529.

В подальшому, питання виплати додаткової винагороди регулюється рішенням Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29, згідно з яким документальне підтвердження вказаних вище фактів здійснюється на підставі: бойового наказу (бойового розпорядження); журналу бойових дій (вахтовой, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журналу ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорту (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань. При цьому відряджені військові підтверджують безпосередню участь у бойових діях або заходах довідкою керівника органу військового управління, штабу угруповання військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

Виплата здійснюється на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) - особовому складу військової військової частини; керівника вищого органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин. При цьому в цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 гривень за місяць обов'язково зазначають підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо. Такі накази за минулий місяць мають бути видані до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

Крім цього, у період дії воєнного стану, до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень також включені військовослужбовців, зокрема, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), - з дня отримання такого поранення, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (в тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого), або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

При цьому підставою для видачі наказу є довідка про отримання поранення (травми, контузії, каліцтва), в якій має бути зазначено: військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, рік народження військовослужбовця, який отримав поранення (контузію, травму, каліцтво), пов'язаного із захистом Батьківщини; інформацію про поранення (контузію, травму, каліцтво) (дату отримання, вид, характер і локацію поранення (контузії, травми, каліцтва)), яка вносяться на підставі медичного висновку спеціаліста; обставини, за яких було отримано поранення (контузію, травму, каліцтво) під час захисту Батьківщини, із зазначенням бойових (спеціальних) завдань, які виконував військовослужбовець під час отримання ним травм (поранення, контузії, каліцтва); підстави видачі Довідки (наказ командира військової частини про отримання поранення (травми, контузії, каліцтва) військовослужбовцем, виданий на підставі журналу обліку бойових дії, бойового донесення, тощо).

З урахуванням вищезазначеного рішення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29, в подальшому наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №44 затверджено зміни до Положення №260 та внесено до цього Положення новий розділ XXXIV (Виплата додаткової винагороди на період дії воєнного стану).

Так, згідно з п. 9 розділу XXXIV Положення №260 (тут і далі - в редакції Наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 №44) накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видаються до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

Пунктом 10 розділу XXXIV Положення №260 передбачено, що у період дії воєнного стану до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 грн також включаються військовослужбовці у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних) з дня отримання такого поранення, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (в тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого), або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

Пунктом 11 розділу XXXIV Положення №260 встановлено, що підставою для видання наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, є довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), форму якої визначено додатком 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, видана командиром військової частини, де проходить службу або перебуває у відрядженні військовослужбовець, яка містить інформацію про обставини отримання військовослужбовцем поранення (травми, контузії, каліцтва) під час захисту Батьківщини. Така довідка видається відповідно до наказу командира військової частини про отримання поранення/травми, контузії, каліцтва військовослужбовцем.

За приписами п. 21.1 та п. 21.2 Положення №402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення. Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.

З аналізу наведених норм чинного законодавства слідує, що військовослужбовці Збройних Сил за час несення ними військової служби отримують як основне грошове забезпечення, передбачене Постановою №704, а також на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), виплачується й додаткова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, яка може становити до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, при цьому, право на отримання такої додаткової винагороди також мають і військовослужбовці, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), - з дня отримання такого поранення, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (в тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого), або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії, а підставою для виплати цієї додаткової винагороди за вказаних обставин слугує довідка про отримання поранення (травми, контузії, каліцтва), форму якої визначено додатком №5 до Положення №402, що видається командиром військової частини, де проходить службу або перебуває у відрядженні військовослужбовець, яка містить інформацію про обставини отримання військовослужбовцем поранення (травми, контузії, каліцтва) під час захисту Батьківщини, та видається відповідно до наказу командира військової частини про отримання поранення/травми, контузії, каліцтва військовослужбовцем. Вказана довідка, в свою чергу, є підставою для включення військовослужбовця до наказів командирів (начальників) про виплату такої додаткової винагороди.

З аналізу наведених норм Постанови №168 вбачається встановлення лише дві умови, необхідні для виплати збільшеної до 100000 гривень винагороди, за час перебування на лікуванні в закладах охорони здоров'я, а саме:

пов'язаність поранення (контузії, травми, каліцтва), із захистом Батьківщини;

факт перебування на стаціонарному лікуванні внаслідок такого поранення.

Відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що позивач за час виконання військового обов'язку не отримав поранень (контузій, каліцтв) пов'язаних із захистом Батьківщини, а отже не набув права на додаткову винагороду, збільшеної до 100000 гривень, відповідно до вимог постанови КМУ №168 від 28.02.2022. Відповідно до довідки ВЛК від 01.07.2023 №1243/1 позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Висновок ВЛК про факт поранення (контузії, каліцтва) та його зв'язок із захистом Батьківщини відсутній. Позивач непридатний до військової служби внаслідок низхідної атрофії зорових нервів та короткозорого астигматизму обох очей. Жоден з цих діагнозів не має зв'язку з захистом Батьківщини.

Представник позивача у позовній заяві зазначив, що позивач перебуваючи на лікуванні направляв інформацію до військової частини НОМЕР_1 за допомогою месенджера Вайбер, щодо його знаходження на стаціонарному лікуванні. Однак, військовою частиною не були прийняті до уваги надіслані документи, тому посилання, що у військової частини НОМЕР_1 відсутні вказані медичні документи суперечить дійсності, оскільки, якби ними не були отриманні документи, то ОСОБА_1 повинно було б оголошено у розшук чи/або притягнуто до дисциплінарної відповідальності, оскільки він проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 .

З наявних в матеріалах справи доказів, суд установив, що позивача визнано на підставі статті 26а графи ІІ Розкладу хвороб непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (свідоцтво про хворобу госпатільної військово-лікарської комісії хірургічного профілю військової частини НОМЕР_2 від 28.06.2023 №1276).

Відповідно до п.12 свідоцтва про хворобу №1276: «Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: часткова низхідна атрофія зорових нервів у вигляді зниження гостроти зору до 0,4/0,4 з корекцією, концентричного звуження поля зору обох очей. Початкові прояви недостатності мозкового кровообігу. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Простий короткозорий астигматизм обох очей з різницею рефракції у двох головних меридіанах 1,5 Д. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.».

Згідно з витягом з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 07.12.2023 №5030 захворювання старшини ОСОБА_1 1976 року народження: «часткова нисхідна атрофія зорових нервів у вигляді зниження гостроти зору до 0,4/0,4 з корекцією, концентричного звуження поля зору обох очей», що підтверджується військово-обліковою та медичною документацією - ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ. Постанову ВЛК про причинний зв'язок зазначеного захворювання за свідоцтвом про хворобу госпатільної військово-лікарської комісії хірургічного профілю військової частини НОМЕР_2 від 28.06.2023 №1276 - ВІДМІНИТИ.

Суд зауважує, що з огляду на положення абз.5 п.1 Постанови №168 до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 грн включаються особи, які, зокрема:

- перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з ПОРАНЕННЯМ (КОНТУЗІЄЮ, ТРАВМОЮ, КАЛІЦТВОМ), ПОВ'ЯЗАНИМ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ (включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого);

- перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком військово-лікарської комісії.

Суд вказує, що терміни «захворювання» і «поранення» (травма) не є тотожними.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що положення вказаної норми містять вимоги імперативного характеру, тобто в даному випадку не існує неоднозначного або множинного тлумачення права на виплату додаткової грошової винагори збільшеної до 100000 грн.

Суд зауважує, що довідка про обставини отримання позивачем поранення (травми, контузії, каліцтва) в матеріалах справи відсутня.

Як вже було зазначено вище, Закон пов'язує можливість отримання відповідної грошової допомоги не лише з перебуванням особи на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, але й з отриманням поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини.

Оскільки, матеріалами справи не підтверджено отримання позивачем поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини, то правові підстави для задоволення відповідних позовних вимог про нарахування та виплату додаткової винагороди згідно Постановою №168 у суду відсутні.

Протилежного позивачем не доведено, судом не установлено.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням установлених обставин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова