Рішення від 18.09.2024 по справі 260/5074/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2024 рокум. Ужгород№ 260/5074/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обмеження розміру виплати підсумку пенсії з надбавками ОСОБА_1 максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.03.2024 виплату підсумку пенсії з надбавками ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, виходячи із 90% від відповідних сум грошового забезпечення , з урахуванням індексацій: згідно Постанови КМУ від 22.02.2022 №118, починаючи з 01.03.2022; згідно Постанови КМУ від 24.02.2023 №168, починаючи з 01.03.2023; згідно Постанови КМУ від 23.02.2024 №185, починаючи з 01.03.2024; щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

19 серпня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Закарпатській області надати суду до 02 вересня 2024 року пенсійну справу ОСОБА_1 .

26 серпня 2024 року на виконання вимог суду, відповідачем надано оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 № ХР14703.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ та ст.2 Закону №3668-VI, якою було передбачено обмеження пенсій військовослужбовців максимальним розміром, втратила чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та від 12.10.2022 №7- р(ІІ)/2022. Обмеження пенсійного забезпечення позивача максимальним розміром, є безпідставним та незаконним, а дії відповідача протиправними, оскільки прямо суперечить вимогам КАСУ та правовій позиції Верховного Суду, яка є обов'язковою для врахування.

23 серпня 2024 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначено, що доводи позивача викладені у позові є необґрунтованими, оскільки максимальний рівень індексації 1500 грн закріплено Постановою № 168, Постановою №185 виключень щодо неврахування п.10 Постанови № 168 та п.3 Постанови №185 під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначені пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 та пункт 3 Постанови №185 чинні, не суперечить вимогам закону та містить імперативну вимогу щодо граничної межурозміру збільшення, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем. З 01.01.2024 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сумі 2361,00 грн. Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Слід зазначити, що положення стосовно обмеження пенсії максимальним розміром є чинними, не визнавалися неконституційними, а тому підлягають застосуванню органами Пенсійного фонду. Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи. Головним управлінням Пенсійного Фонду в Закарпатській області здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу у встановленому законодавством максимальному розмірі 23610,00 грн., а тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

02 вересня 2024 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначають, що положення статті 2 Закону №3668-VI є аналогічними за змістом положенням частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016. За таких обставин, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774 від 06.12.2016р. до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії% самі по собі не створюють підстав для такого обмеження. Крім того пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №911-VIII та Закону №3668 передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016р. Оскільки пенсія позивачу була призначена 01 грудня 2004 р. то застосування зазначеного обмеження до пенсії позивача є безпідставним та протиправним. За таких обставин позивач вважає, що доводи відповідача з приводу того, що нормами частини 7 статті 43 Закону №2262, в редакції Закону України від 06.12.2016р. №1774, які набрали чинності з 01.01.2017р. неконституційними не визнавалися та є чинними, вважаються необґрунтованими.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон №2262-XII) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 01 грудня 2004 року.

З 01 липня 2021 року відповідачем нараховано пенсію ОСОБА_1 у розмірі 22 603,25 грн, однак застосовано обмеження у розмірі 18 540,00 грн.

З 01 липня 2022 року відповідачем нараховано пенсію ОСОБА_1 у розмірі 25 467,80 грн, однак застосовано обмеження у розмірі 20 270,00 грн.

З 01 березня 2024 року відповідачем нараховано пенсію ОСОБА_1 у розмірі 28 544,62 грн, однак застосовано обмеження у розмірі 23 610,00 грн.

05 липня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом № 3511-3386/Ч-02/8-0700/24 повідомило ОСОБА_1 , що з 01.03.2024 року основний розмір пенсії підвищено на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, з урахуванням абзацу 2 пункту 3 Постанови №185 та виплачувався у сумі 23 610,00 грн. На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 року по справі №260/2264/24 Головним управління здійснено нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» починаючи з 01.07.2021 року, з урахуванням проведених виплат. Відтак, розмір пенсії з 01.07.2024 року виплачується з урахуванням абзацу 2 пункту З Постанови №185 та з дотриманням вимог частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в сумі 23610,00 грн., (а.с. 8).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

У такій редакції вказану частину статті 43 Закону №2262-XII викладено відповідно до Закону № 3668-VI від 08.07.2011.

Так, відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740 гривень.

У зв'язку з чим, на підставі вказаного Закону були внесені зміни до статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Так, згідно частини 7 статті 43 Закону №2262-XII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

В мотивувальній частині вказаного рішення, а саме в пункті 2.3. Конституційний Суд України зазначив, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262, згідно з якими «максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

При цьому, у відповідності до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, положення частини 7 статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-рп/2016 від 20.12.2016 року є втрата чинності із 20 грудня 2016 року положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, з 20.12.2016 року частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність.

При цьому, слід зазначити, що у 2019-2023 роках будь-яких змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вносилось.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є неправомірним.

Конституційний Суд України неодноразово висновував стосовно того, що заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

Зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства чи шляхом ігнорування рішень Конституційного Суду України та конституційних прав.

Судом встановлено, що з 01 липня 2021 року відповідачем нараховано пенсію ОСОБА_1 у розмірі 22 603,25 грн, однак застосовано обмеження у розмірі 18 540,00 грн.

З 01 липня 2022 року відповідачем нараховано пенсію ОСОБА_1 у розмірі 25 467,80 грн, однак застосовано обмеження у розмірі 20 270,00 грн.

З 01 березня 2024 року відповідачем нараховано пенсію ОСОБА_1 у розмірі 28 544,62 грн, однак застосовано обмеження у розмірі 23 610,00 грн.

05 липня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом № 3511-3386/Ч-02/8-0700/24 повідомило ОСОБА_1 , що з 01.03.2024 року основний розмір пенсії підвищено на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, з урахуванням абзацу 2 пункту 3 Постанови №185 та виплачувався у сумі 23 610,00 грн. На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 року по справі №260/2264/24 Головним управління здійснено нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» починаючи з 01.07.2021 року, з урахуванням проведених виплат. Відтак, розмір пенсії з 01.07.2024 року виплачується з урахуванням абзацу 2 пункту З Постанови №185 та з дотриманням вимог частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в сумі 23610,00 грн., (а.с. 8).

Таким чином, судом встановлено обмеження пенсії максимальним розміром 18 540,00 грн з 01 липня 2021 року, оскільки ОСОБА_1 нараховано пенсію у розмірі 22 603,25 грн.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо застосування обмеження максимальним розміром при перерахунку пенсії ОСОБА_1 та з метою ефективного захисту прав позивача - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 липня 2021 року виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з врахуванням проведених виплат.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 27 липня 2024 року № 45, (а.с. 5).

Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо застосування обмеження максимальним розміром при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 липня 2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з врахуванням проведених виплат.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 18 вересня 2024 року.

СуддяТ.В.Скраль