Справа № 525/1012/24
Номер провадження 3/525/489/2024
16 вересня 2024 року с. Велика Багачка
Суддя Великобагачанського районного суду Полтавської області Ячало Ю.І.,
за участю секретаря Лопатки О.В.,
представника особи ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 3 Миргородського РВП ГУ НП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , безробітний, ідентифікаційний номер не повідомив, неодружений, неповнолітніх дітей на утриманні не має, за станом здоров'я групи інвалідності не має, зі слів не судимого, до адміністративної відповідальності не притягувався,
по ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
Відповідно до протоколу серія ААД № 750258, складеного 02 серпня 2024 року, водій ОСОБА_2 , 02 серпня 2024 року, о 22 годині 23 хвилин, в селищі Велика Багачка по вулиці Каштановій, Миргородського району Полтавської області, керував мотоциклом Lifan LF200-10, державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу у встановленому законом порядку, чим порушив вимоги п. 2.9а) Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання особа ОСОБА_2 не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності чи відкладення розгляду справи до суду не подав. Суд зазначає, що у відповідності до ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ч. 1 ст. 130 КУпАП не є обов'язковою.
В судовому засіданні представник особи ОСОБА_1 пояснив, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , вину у вчиненні зазначеного в протоколі про адміністративне правопорушення визнає. Не заперечував обставину, що він керував мотоциклом в зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення день та час в стані алкогольного сп'яніння, пройшов перевірку на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки працівниками поліції, відсоток алкоголю в його організмі становив лише 0,23 проміле. Просив застосувати похибку вимірювання газоаналізатора "Drager Alcotest 6810", яка становить 0,05 проміле при температурі +24 градуси, що на момент проведення огляду в особи ОСОБА_2 рівень алкоголю у видихуваному повітрі міг мати показник менше 0,2 проміле, що виключає склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП в діях правопорушника.
Суд, заслухавши пояснення представника особи в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 2.9 а ПДР України передбачено, що водієві забороняється, зокрема, керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП, особа притягується до адміністративної відповідальності у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до п. 7 Розділу ІІ "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Тобто, національним законодавством України чітко визначено граничний показник наявності алкоголю в організмі людини, при перевищенні якого для водіїв, які керують транспортними засобами, настає адміністративна відповідальність.
Відповідно до технічних характеристик приладу "Drager Alcotest 6810", у робочих умовах навколишнього середовища від мінус 5 градусів Цельсія до + 50 градусів Цельсія реальне значення з урахуванням похибки приладу може знаходитися у межах 0,24 +/-0,042 % (проміле), тобто у межах від 0,2 до 0,28 % (проміле) за умови виконання всіх вимог і додержання всіх застережень щодо умов експлуатації та правил використання приладу користувачем.
Похибка вимірювання - це відхилення результату вимірювання від істинного значення вимірюваної фізичної величини.
Виробником газоаналізатора "Drager Alcotest" 6810 заявлено похибку при експлуатації в інтервалі діапазону вимірювань від 0 до 0,84 проміле в межах ± 0,042 проміле, що свідчить про те, що з максимальний вміст алкоголю виявлений за допомогою газоаналізатора "Drager Alcotest" 6810, за який передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130КУпАП повинен перевищувати 0,242 проміле, що свідчить, що у ОСОБА_2 виявлено вміст алкоголю в межах похибки, заявленої виробником алкотестера, що свідчить про недоведеність його перебування в стані алкогольного сп'яніння.
Враховуючи допустимий граничний рівень алкоголю в крові 0,2 ‰ (пункт 7 розділу ІІ Інструкції № 1452) та допустиму абсолютну похибку рівня алкоголю в крові - 0,042‰, показник газоаналізатора "Drager Alcotest" 6810 за наслідками огляду ОСОБА_2 0,23‰ викликає обґрунтований сумнів в тому, що ця особа керувала транспортним засобом з таким показником алкоголю в крові, який перевищує допустиму норму та утворює склад адміністративного правопорушення за статтею 130 КУпАП.
Суд дійшов висновку, що в організмі особи ОСОБА_2 із застосуванням газоаналізатора "Drager Alcotest 6810" виявлено алкоголь на рівні технічної похибки (яка є допустима під час застосування зазначеного технічного засобу), що є в межах допустимих норм та не тягне за собою наслідком притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Інших доказів, які б беззаперечно доводили вину ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, матеріали справи не містять.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Тому суддя приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі в зв'язку з відсутністю в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 221, 251, 252, 256, 279, 280, 283, ч. 1 ст. 130, п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови до Полтавського апеляційного суду.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.І. Ячало