Єдиний унікальний номер №943/1278/24
Провадження № 2-а/943/48/2024
17 вересня 2024 року
Буський районний суд Львівської області
в складі: головуючого судді Журибіда Б. М.
при секретарі Пирка В.М.
за участі представника позивача Малиняка В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду місті Буськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника, адвоката МАЛИНЯКА Віктора Андрійовича до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
встановив :
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 звернувся до суду з означеним адміністративним позовом. Мотивує тим, що Інспектором відділення поліції №2 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області Равською Софією Євгенівною винесено постанову серія ЕГА №1421016 від 06.05.2024 року, якою ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн. за ст. 183 КУпАП за те, що остання 06.05.2024 о 03:52 годині здійснила завідомо неправдивий виклик поліції повідомивши про конфлікт, якого насправді не було. Проте, відповідачем при винесенні оскаржуваної постанови не було виконано їх вимог, зокрема не зазначено жодних доказів на обгрунтування допущеного позивачкою правопорушення, позивач категорично заперечує факт такого правопорушення. Також до оскаржуваної постанови відповідачем не додано жодних доказів на підтвердження адміністративного правопорушення. Просить поновити строк на оскарження, скасувати постанову серія ЕГА №1421016 від 06.05.2024, та закрити справу про адміністративне правопорушення. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Відповідача на користь Позивача судовий збір у розмірі 605.60 гривні та витрати на правову допомогу Позивача в розмірі 4000 (чотири тисячі) гривень.
Позивач в судове засідання не з1явилася, була належним чином повідомлена про день та час розгляду справи, забезпечила явку представника адвоката Малиняка В.А., який заявлені позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив такі задоволити, дане засідання проводити без застосування засобів звукозапису, про що подав відповідну письмову заяву.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив. Клопотання про розгляд справи за його відсутності, відзив на позов, не подав.
Враховуючи клопотання представника позивача, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч.4 ст.229 КАС України.
Вислухавши представника позивачки, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч.1ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.
У ч.1 ст.286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Матеріалами справи встановлено, що постановою серія ЕГА №1421016 від 06.05.2024 ОСОБА_3 визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП, а саме за те, що 06.05.2024 року о 02.38 год вона здійснила завідомо неправдивий виклик поліції, за що на останню акладено стягнення у виді штрафу в розмірі 850 гривень.
Статтею 183 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за завідомо неправдивий виклик пожежно-рятувального підрозділу (частини), поліції, бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або інших аварійно-рятувальних формувань.
Згідно положень статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Працівником відповідача, при винесенні оскаржуваної постанови не було виконано таких вимог, зокрема не зазначено жодних доказів на обгрунтування допущеного позивачкою правопорушення, зважаючи на те, що позивач заперечує факт такого правопорушення. Також до оскаржуваної постанови відповідачем не додано жодних доказів на підтвердження адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.ст.151, 247 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган /посадова особа/ встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Згідно з ч.5 ст.285 КУпАП, копія постанови уповноваженої посадової особи у справі про адміністративне правопорушення вручається особі, щодо якої її винесено, на місці вчинення правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
В оскаржуваній постанові про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не зазначені та не долучені будь які докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, що є порушення вимоги ст.283 КУпАП.
Відповідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак відповідач не надав суду жодних доказів на підтвердження обставин, викладених у оскаржуваній постанові.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, врегульовує Закон України «Про національну поліцію».
За змістом ст.18 Закону України «Про національну поліцію», поліцейський зобов'язаний, серед іншого: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно - правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно - правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини; надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я.
Враховуючи викладене, оскільки суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності оскаржуваної у даній справі постанови з огляду на ненадання доказів, які б у достатній мірі і беззаперечно свідчили про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 132, ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Передбачено повернення судових витрат, здійснених особою у разі задоволення позову повністю або частково. Суд повинен враховувати понесені стороною судові витрати під час розгляду позову.
Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Згідно висновку Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії», відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір. «Суд висловлює сумнів щодо існування об'єктивної необхідності здійснення деяких витрат, зазначених у цих рахунках-фактурах». Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Данілов проти України», заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим.
Позивачем, її представником не подано доказів на понесення судових витрат щодо правничої допомоги, тому такі задоволенню не підлягають.
При поданні позову, позивачем сплачено судовий збір в розмірі 605,60 гривень, що підтверджується відповідною квитанцією від 04.06.2024 року. Ураховуючи задоволення позову в частині скасування постанови, на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, підлягає відшкодуванню сплачений позивачем судовий збір в сумі 605,60 грн., що підтверджується долученою до справи квитанцією про сплату, який слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача, що відповідатиме положенню частини першої статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 6, 10, 19, 90, 241-246, 286 КАС України, суд -
Поновити строк для оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Адміністративний позов задоволити частково.
Постанову серія ЕГА №1421016 від 06.05.2024 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_3 за вчинення правопорушення передбаченого ст.183 КУпАП України - скасувати, а провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_3 за вчинення правопорушення передбаченого ст.183 КУпАП України - закрити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області, адреса місцезнаходження м. Львів пл. Генерала Григоренка, 3, Львівської області, код ЄДРПОУ 40108833, на користь ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційні скарга на рішення, у відповідності до ч. 4 ст. 286 КУпАП, може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Б. М. Журибіда