Ухвала від 18.09.2024 по справі 308/13321/23

Справа № 308/13321/23

1-кс/308/3819/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2024 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й.,

за участю:

секретаря судового засідання - Павлюх Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, заяву Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про роз'яснення ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 01.07.2024 по справі №308/13321/23

ВСТАНОВИВ:

на розгляд слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшла заява Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про роз'яснення судового рішення.

Заявник просить слідчого суддю роз'яснити порядок, спосіб та механізм відсторонення обраного та призначеного на підставі норм Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» діючого голови Оноківської сільської ради від займаної посади.

У судове засідання учасники процесу не з'явилися, належним чином повідомлені про час, дату і місце його проведення, клопотання про відкладення не подали.

Згідно з ч. 2 ст. 380 КПК України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення протягом десяти днів з повідомленням особи, яка звернулася із заявою про роз'яснення судового рішення, та учасників судового провадження. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви про роз'яснення рішення.

Дослідивши матеріали заяви, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, зважаючи на таке.

Згідно з ч. 1 ст. 380 КПК України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення, приватного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст.

Слідчий суддя звертає увагу на те, що подана заява про роз'яснення судового рішення подана громадянкою Анною Голуб, яка за змістом відповідної заяви значиться в.о. голови виконавчого комітету.

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова: 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Частиною 5 ст. 51 цього ж Закону передбачено, що очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.

За правилами ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Отже, у разі неможливості здійснення повноважень головою сільської ради такі повноваження виконує секретар відповідної ради.

Згідно з ч. 1 ст. 50 цитованого Закону секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Таким чином, положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачають спеціальну процедуру визначення секретаря сільської ради.

У вимірі фактичних обставин слідчий суддя вказує на те, що матеріали заяви не містять підтверджень того, що громадянка Анна Голуб являється секретарем Оноківської сільської ради та має повноваження звертатися із заявою в порядку ст. 380 КПК України, діючи від імені та в інтересах сільської ради.

Посилання заявниці на окремі неточності правового регулювання попередніх висновків не змінюють, оскільки Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» чітко визначає, що особою, яка вправі виконувати повноваження голови сільської ради, є секретар відповідної ради.

Окрім цього, чинне кримінальне процесуальне законодавство України передбачає єдину підставу роз'яснення судового рішення.

Необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю або суперечливістю викладених у ньому висновків, в тому числі можливістю різного їх тлумачення, тобто коли зміст рішення є незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, або для осіб, які мають його виконувати.

Отже, роз'яснення судового рішення це викладення його у більш зрозумілій формі, при цьому, суд зобов'язаний викласти більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, суд відмовляє в роз'ясненні рішення.

Разом з тим, положеннями КПК України не передбачено роз'яснення саме змісту Закону та його окремих положень. При цьому в досліджуваній заяві відсутнє обґрунтування існування обставин, з якими процесуальний закон пов'язує необхідність роз'яснення судового рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Підсумовуючи вищевикладене, слідчий суддя констатує про те, що з огляду на предмет заяви та відсутність доказів на підтвердження наявності громадянки Анни Голуб повноважень звертатися від імені Оноківської сільської ради із досліджуваної заявою, таку заяву слід залишити без задоволення.

Керуючись ст. 380 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення відмовити повністю.

Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено в апеляційному порядку особою, яка звернулася із заявою про роз'яснення судового рішення, та учасниками судового провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду: В.Й. Данко