Справа № 303/7713/24
3/303/3183/24
Іменем України
18 вересня 2024 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Морозова Н. Л., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого,
- за ч.2 ст.185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
18 вересня 2024 року до Мукачівського міськрайонного суду надійшов протокол серії ЗхРУ №137082, про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч.2 ст.185-10 КУпАП, складений 14 вересня 2024 року у м. Мукачево, начальником відділу активних заходів головного оперативно-розшукового відділу НОМЕР_1 прикордонного загону, ОСОБА_2 ..
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №137082 від 14.08.2024 року, зазначено, що «13.09.2024 року о 22 год. 05 хв., уповноваженою посадовою особою Державної прикордонної служби України, в районі населеного пункту Карпати, Мукачівського району, Закарпатської області, під час перевірки документів в ході виконання заходів із забезпечення правового режиму воєнного стану, виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який спільно з гр. України ОСОБА_3 під час дії правового режиму воєнного стану здійснив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця ДПСУ під час безпосереднього виконання ним службових обов'язків щодо перевірки документів, що посвідчують особу, а саме: відмовився пред'явити документ, що посвідчує особу та вдався до втечі, після чого був затриманий, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.2 ст.185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення.».
Особа відносно, якої складено протокол ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. При матеріалах справи наявна заява правопорушника від 19.09.2024 року, в якій він повідомив, що вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.185-10 КУпАП не визнає, у разі його відсутності просить суд розглядати справу без його участі.
Перевіривши матеріали справи, прихожу до наступного висновку:
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені в т. ч. ст.185-10, розглядаються протягом доби.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до роз'яснень, які містяться в ч. 2 п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.96 N 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", - визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до вимог ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно пункту 4 Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, конституційний принцип правової держави передбачає встановлення правопорядку, який повинен гарантувати кожному утвердження і забезпечення прав і свобод людини (статті1,3, частина друга статті19 Основного Закону України). Конституція України визначає основні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх дотримання і захисту, зокрема: … юридична відповідальність особи має індивідуальний характер (частина друга статті 61); обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (частина третя статті 62); конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (частина перша статті 64). У відповідності до п. 4.1 Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
З матеріалів справи неможливо встановити факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення, оскільки начальником відділу активних заходів головного оперативно-розшукового відділу НОМЕР_1 прикордонного загону, ОСОБА_2 не додано до матеріалів справи доказу злісної непокори гр. ОСОБА_1 законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, ним до матеріалів справи не додано, а саме: протоколу затримання, як стверджується в протоколі, пояснення свідків або очевидців події, відео фіксацією події, тощо, сам протокол не доводить факту вчинення адміністративного протоколу ОСОБА_1 ..
Враховуючи встановлене, в судовому засіданні не здобуто належних та допустимих доказів, вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.185-10 КУпАП, тому провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.185-10 КУпАП, на яку посилаються в протоколі начальник відділу активних заходів головного оперативно-розшукового відділу НОМЕР_1 прикордонного загону, ОСОБА_2 .
У відповідності до п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст. 247, ст. ст. 248, 249, 251, 252, 280, 283-291 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.185-10 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області.
Постанова набирає законної сили після вручення її особі, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні.
Суддя Наталія МОРОЗОВА