Єдиний унікальний номер 725/8770/24
Номер провадження 2-о/725/954/24
16.09.2024 року. Першотравневий районний суд м. Чернівці
в складі:
головуючої судді Вольської-Тонієвич О.В.,
при секретарі Рогатинович А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул.Ольги Кобилянської,7 м.Чернівці) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-
Адвокат Мойсеєнко Г.В. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Першотравневого районного суду м.Чернівці із вказаною вище заявою.
Посилалась на те, що батьком малолітньої ОСОБА_2 є громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер у м.Маріуполь Донецької області, Україна.
Однак її довірителька ОСОБА_1 не може зареєструвати смерть батька дитини в органах реєстрації актів цивільного стану в Україні та оформити спадщину після його смерті, оскільки він помер на тимчасово окупованій території України.
Просила встановити факт смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України у м.Маріуполь, Донецької області, Україна.
Судовий розгляд відбувався у відсутність учасників справи.
У прохальній частині заяви представник заявниці - адвокат Майсеєнко Г.В. просила розглядати справу у її відсутність та у відсутність її довірительки.
Представник заінтересованої особи Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про причини неявки не повідомив. Жодних заяв, клопотань до суду не подав.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява ОСОБА_1 обґрунтована та підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав:
Так, судом встановлено, що батьками малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.9).
Відповідно до ч.2 ст.317 ЦПК України, заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 не досягла віку на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів, із даною заявою звертається її законний представник - матір ОСОБА_1 (а.с.11-14).
Як вбачається із копії свідоцтва про смерть, виданого 12.09.2022 "городским отделом ЗАГС Мариупольского городского управления юстиции Министерства юстиции Донецкой Народной Республики", ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Маріуполь (а.с.5).
Згідно довідки "Республиканского бюро судебно-медицинской экспертизы ДНР" №1662 від 05.09.2022, причиною смерті ОСОБА_3 є набряк головного мозку невідомої етиології (а.с.6).
Пунктом 5 ч.2 ст.293 та ст.315, ст.317 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в тому числі, встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч.1 ст.319 ЦПК України у рішенні суду про встановлення факту, що має юридичне значення повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Як було встановлено судом, ОСОБА_1 в інтересах доньки ОСОБА_2 має намір оформити спадщину після смерті батька дитини.
Втім заявниця не має змоги зареєструвати смерть ОСОБА_3 в органах реєстрації актів цивільного стану в Україні.
Так, ст.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Вся територія Маріупольського району перебуває під окупацією російської федерації з 05.03.2022.
У відповідності до вимог ч.ч.2,3 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Розділом 3 п.5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000р, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: - лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Таким чином, свідоцтво про смерть, видане 12.09.2022 "городским отделом ЗАГС Мариупольского городского управления юстиции Министерства юстиции Донецкой Народной Республики" є недійсними та, відповідно, не створює правових наслідків. У зв'язку з наведеним, заявниця ОСОБА_1 не має змоги зареєструвати смерть ОСОБА_3 в органах реєстрації актів цивільного стану та отримати свідоцтво про його смерть.
Дослідивши та проаналізувавши письмові докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви ОСОБА_1 та необхідність її задоволення.
Частиною 4 ст. 317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану“, ст.ст.13, 42, 77-81, 293, 317, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Запоріжжя, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Маріуполь, Донецька область, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О.В. Вольська-Тонієвич