вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"12" вересня 2024 р. м. Рівне Справа № 918/669/24
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В., при секретарі судового засідання Мельник В.Я., розглянувши у загальному позовному провадженні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" (33027, Рівненська область, м. Рівне, вул. Данила Галицького, буд.27, код ЄДРПОУ 36598008)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33027, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, буд. 4, код ЄДРПОУ 45182059)
про визнання недійсним рішення
В судовому засіданні приймали участь:
від позивача: адвокат Мицько Р.М.;
від відповідача: адвокат Янкевич Л.Д..
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 10 по 12 вересня 2024 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" звернулося в Господарський суд Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в якому просить:
- рішення від 29.02.2024 комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» з розгляду акту № 0151 від 07.02.2024, яке оформлене у виді протоколу засідання комісії від 29.02.2024 №0151, про порушення вимог п.п. 1 п. 3 гл. 2 р. XI Кодексу газорозподільних систем, який складений на об'єкті за адресою: вул. Карнаухова, 41-В, м. Рівне, визнати недійсним;
- скасувати донарахування об'єму та обсягу природного газу у розмірі 65 715,64 м.куб. на загальну суму 1 010 918 грн 80 коп..
Даний позов обгрунтовує наступним. Рівненською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» прийнято рішення, оформлене протоколом №0151 від 29.02.2024 про задоволення Акту № 0151 від 07.02.2024 про порушення споживачами природного газу вимог п.п. 1 п. 3 гл. 2 р. XI Кодексу газорозподільних систем на об'єкті Відповідача за адресою: вул. Карнаухова, 41-В, м. Рівне та здійснення перерахунку розподіленого об'єму природного газу відповідно до вимог Кодексу ГРМ та донарахування об'єму природного газу у розмірі 65 715,64 м.куб. на загальну суму 1 010 918 грн. 80 коп..
Позивач вважає, що рішення Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» оформлене протоколом №0151 від 29.02.2024 з розгляду Акту № 0151 від 07.02,2024 про порушення вимог п.п. 1 п. З гл. 2 р. XI Кодексу газорозподільних систем, пп.1 п.4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ та донарахування об'єму природного газу є неправомірним, порушує пункт 8 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем та права споживача.
При цьому зазначає, що підчас проведення перевірки виявлено, що робота комерційного ВОГ перебуває в позаштатному режимі, а саме відсутні зміни показань лічильника на його табло, при цьому обчислювач об'єму не фіксує зміни показань, пошкодження ЗВТ, пломб, пломбувального матеріалу не виявлено. Позаштатний режим роботи ВОГ став наслідком припинення роботи елемента живлення лічильника до завершення його строку періодичної повірки (20.06.20224) та експлуатації (20.06.2025), а експлуатація лічильника відбувалась в межах терміну служби встановленого заводом виробника (12 років), порушення вимог щодо експлуатації ЗВТ з боку споживача відсутні.
Позивач зазначає, що відповідно до п.8 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Звертає увагу, що повідомлення про виявлену несправність та необхідність заміни лічильника Споживач здійснив до його виявлення представником Оператора ГРМ. 06.02.2024р. ТОВ «Рівнетеплоенерго» листом №02-09/291 згідно п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ повідомило ТОВ «Газорозподільні мережі України» Рівненська філія, що о 12:00 годині 06.02.2024 р. на котельні за адресою вул. Карнаухова, 41-В м. Рівне було виявлено зупинку газового лічильника Зонд 2 G650. При цьому, Споживач повідомив оператора ГРМ про виявлений недолік одразу, що підтверджується роздруківкою журналу за 06.02.2024 р..
Тож Споживач вважає, що вжив усіх належних заходів передбачених для запобігання наслідків встановлених розділом XІ Кодексу ГРМ.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.07.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
31.07.2024 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду представником відповідача подано відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує. При цьому зазначає, що перерахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму риродного газу в сумі 1010918,80 грн. проведено позивачу правомірно. Зазначає, що якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу. Вважає що Кодекс ГРМ розмежовує несправність лічильника, що сталася унаслідок його пошкодження, та несправність лічильника, що сталася унаслідок позаштатного режиму роботи. Такий підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, унаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення «не з вини
споживача», оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ охоплює ситуації, які споживач може виявити.
З врахуванням того, що позаштатний режим роботи газового лічильника зафіксований у звітах повідомлень про роботу обчислювача в позаштатному режимі (незмінність показників лічильника), лист позивача не містить письмового повідомлення про факт пошкодження лічильника газу чи його несправність, вважає пред'явлений позов необгрунтованим.
Інші доводи позивача викладені у позовній заяві (проведення ремонту лічильника після складання акта про порушення та інші) відповідач вважає такими, що не заслуговують на увагу та не спростовують правомірність проведення нарахування вартості необлікованого
(донарахованого) природного газу.
05.08.2024 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду представником позивача подано відповідь на відзив, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
12.08.2024 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив в яких доводи позивача вважає безпідставними та необгрунтованими.
Ухвалою суду від 26.08.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено на "10" вересня 2024 року.
Представник позивача під час розгляду справи по суті позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Натомість представник відповідача проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши докази у справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на підставі типового договору розподілу природного газу (надалі Договір), форма якого затверджена постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, отримує послуги розподілу природного газу.
За умовами п. 2.1. Договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Підпункт 4 пункту 7.2. Договору передбачає, що Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
Положеннями п.5.3 Договору визначено, що при здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем.
У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 2.3. Договору розподілу природного газу передбачено, що окрім договору сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом ГРМ.
Відтак правовідносини, які склалися між позивачем та відповідачем регулюються також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, Правил безпеки системи газопостачання України, затверджених наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285 (далі - Правила безпеки), Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕПК від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання).
06.02.2024p. TOB «Рівнетеплоенерго» листом №02-09/291 згідно п.6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ повідомило ТОВ «Газорозподільні мережі України» Рівненська філія, що о 12:00 годині 06.02.2024 р. на котельні за адресою вул. Карнаухова, 41-В м. Рівне було виявлено зупинку газового лічильника Зонд 2 G650. З метою недопущення аварійної зупинки опалювальних котлів просила терміново направити представників ОГРМ для заміни лічильника газу.
07.02.2024р. ТОВ «Газорозподільні мережі України» Рівненська філія (на підставі заяви від 06.02.2024р. №02-09/291) провела перевірку вузла обліку газу: Лічильник газу - Зонд 2 G650 заводський номер №00255 повірений 20.06.2022р. пломба R 31372902 Rv Secur; Коректор (обчислювач об'єму) газу Універсал-02 заводський номер №11120 повірений 22.06.2022р. пломба R 34361437 Rv Metr; Перетворювачі тиску РС-28 №10160917 повірений 07.07,2023 пломба R 38467714 Rv Metr; Перетворювач температури ПВТ-01 №15400 повірений 07.07.2023 пломба R 38467729 Rv Metr.; Вузол обліку газу оснащений засобом дистанційної передачі даних Imod Sim 0972026495. Паспорти з відміткою про повірку ЗВТ/ свідоцтво про повірку ЗВТ - наявні. Газоспоживаюче обладнання: Котел КВГ 7,56-150 №1 (6887,65 кВт) 3 шт; Котел КБНГ 2,5 №4 (2930,59 кВт) 1 шт.. Пошкодження ЗВТ, пломб, пломбувального матеріалу не виявлено.
Підчас проведення перевірки виявлено, що робота комерційного ВОГ перебуває в позаштатному режимі, а саме відсутні зміни показань лічильника на його табло, при цьому обчислювач об'єму не фіксує зміни показань.
За результатом перевірки о 14:30 складено Акт перевірки вузла обліку природного газу від 07.02.2024 року.
07.02.2024р. о 14:30 складено Акт розпломбування та зняття ЗВТ, а саме лічильника Зонд 2 G650 заводський номер №00255 пломба R 31372902 Rv Secur.
07.02.2024р. о 15:00 складено Акт встановлення та пломбування ЗВТ, а саме лічильника (підмінного) Зонд 2 G650 заводський номер №00151 пломба R 38474269 Rv Metr.
Складено протокол №0151 про направлення лічильника Зонд 2 G650 заводський номер №00255 для проведення позачергової повірки.
На підставі Акту перевірки о 16:00 год складено Акт про порушення від 07.02.2024 №0151.
В пп.12 п. 2 Акту встановлено порушення Розділу XI Глави 2 п. З пп.1 Кодексу ГРМ - робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується, або обліковується некоректно. При цьому в п. 2 Акту зазначено, що робота комерційного ВОГ перебуває в позаштатному режимі, а саме відсутні зміни показань лічильника на табло. При цьому також відсутні зміни показань об'єму спожитого газу на обчислювачі.
Довідкою №5л/15456 від 13.02.2024р. Державного підприємства «Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації» підтверджено невідповідність засобу вимірювальної техніки вимогам ДСТУ 9034:2020.
Підстави для визнання ЗВТ непридатним вказано: «на рідкокристалічному індикаторі відсутні цифри і символи».
За результатом розгляду Акту про порушення Комісією ТОВ «Газорозподільні мережі України» прийнято рішення, оформлене протоколом №0151 від 29.02.2022 про задоволення акту та здійснення перерахунку розподіленого об'єму природного газу відповідно до вимог Кодексу ГРМ.
На цій підставі Комісією складено Акт-розрахунок об'єму природного газу за правилами пп.1 п.4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ за номінальною потужністю газоспоживного обладнання за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації за період з 13:00 год 06.02.2024 по 14:30 07.02.2024. Об'єм перерахованого обсягу газу склав 65 715,64 м3. Вартість донарахованого об'єму газу вказано 1 010 918,80 грн..
Положеннями пп.1 п. 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:
робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Положеннями п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням пп. 1,2,3;
пп.1 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Зміст визначення "позаштатний режим роботи" характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення. Водночас хоча зазначений перелік і не є вичерпним, однак, з огляду на правову природу відносин з газопостачання та правовий статус його суб'єктів, наявність зазначених ознак підлягає доведенню саме оператором ГРМ, насамперед шляхом їх фіксації у відповідному акті. Ознаки позаштатного режиму повинні бути належним чином встановлені та зафіксовані оператором ГРМ, а для вирішення питання щодо наявності ознак роботи в позаштатному режимі відповідно до критеріїв визначених Кодексом ГРС недостатньо лише зазначати що "має місце порушення в роботі ЗВТ", а підлягає доведенню факт інших ознак порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ з боку споживача, що стали причиною позаштатного режиму роботи.
Іншими словами, у випадку виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, представником оператора ГРМ складається акт про порушення, в якому має бути вказано вид, обставини і суть порушення, що визначає порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх режим нарахування.
У даному випадку, порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, що мали наслідком позаштатний режим роботи комерційного ВОГ у діях споживача не встановлено, що виключає вину у діях останнього та підстави покладення відповідальності у вигляді перерахунку об'ємів газу.
Як встановлено судом, ТОВ "Рівнетеплоенерго" є власником лічильника Зонд 2 G650 який виготовлений 10.03.2017 року.
Згідно приписів п. 10.4 паспорту (формуляру) лічильника Зонд 2 G650 при періодичній перевірці лічильників, що здійснюється 1 раз на 2 роки, здійснюється обов'язкова заміна літієвої батареї. Заміна модуля живлення з літієвою батареєю може здійснюватися регіональним сервісним центром з наступною повіркою і пломбуванням державним повірником.
В пункті 3.1 Паспорту вказано, що термін служби літієвої батареї з моменту встановлення не менше 3 роки.
Відповідно до п.6.1 паспорту (формуляру) строк служби лічильника становить не менше 12 років.
20.06.2022 Державним підприємством «Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» на замовлення ТОВ "Рівнетеплоенерго" проведено повірку засобу вимірювальної техніки, Зонд 2 G650 заводський №00255 про що видано свідоцтво №276 П-10/22, чинне до 20.06.20224 та здійснено запис в розділі 12 паспорту лічильника Зонд 2 G650 «Облік технологічного обслуговування» про заміну елемента живлення 20,06.2022 року. Перебіг дворічного строку повірки та заміни елемента живлення встановлений вимогами заводу-виробника закінчується 20.06.2024р, а термін служби літієвої батарейки 20.06.2025.
ТОВ "Рівнетеплоенерго" листом від 20.02.2024р. №02-09/443 звернулась до заводу виробника лічильника, Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче підприємство «Курс» (ТОВ «НВП «Курс»), про виконання ремонтну та держповірки лічильника Зонд 2 G650 заводський №00255 (на рідинно- кристалічному індикаторі відсутні цифри і символ, відсутня передача даних на коректор).
05.03.2024 між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та ТОВ «НВП «Курс» укладено Договір про надання послуг №6 на підготовку до повірки та повірку лічильника газу ультразвукового Зонд 2 G650 заводський № 00255.
На виконання договору №6 від 05.03.2024 ТОВ «НВП «Курс» проведено підготовку до повірки та повірку лічильника газу ультразвукового Зонд 2 G650 заводський № 00255 про що складено акт №25041 від 25 квітня 2024року.
В технічному паспорті лічильника Зонд 2 G650 заводський № 00255 зафіксовано: заміну модуля живлення 17.03.2024 (розділ 12); встановлення пломб 17.03.2024 за номером пломб 00000807.00000808 (розділ 8); проведення градуювання 18.03.2024 (розділ 4) проведення повірки лічильника 24.04.2024 (розділ 14).
В розділі 13 паспорту «Облік відмов лічильника при експлуатуванні» відомості не вносились.
З наведеного можна дійти висновку, що лічильник потребував заміни модуля живлення для відновлення роботи, інші несправності в роботі ЗВТ не встановлено, що підтверджено заводом виробника шляхом повірки останнього.
Враховуючи ту обставину, що позаштатний режим роботи ВОГ став наслідком припинення роботи елемента живлення лічильника до завершення його строку періодичної повірки (20.06.20224) та експлуатації (20.06.2025), а експлуатація лічильника відбувалась в межах терміну служби встановленого заводом виробника (12 років), порушення вимог щодо експлуатації ЗВТ з боку споживача відсутні.
Відповідно до п.1.3. розділу 1 типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2498, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Договір розподілу регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Позивача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Відповідачем обсягів природного газу до об'єкта споживача, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. розділу І договору розподілу).
За цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначені положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2494 від 30.09.2015 (Кодекс ГРС).
Вузол обліку газу споживача знаходиться на котельні, який розташований за адресою: м. Рівне, вул. Карнаухова, 41В, включає як засоби вимірювальної техніки так і допоміжне обладнання, останні є єдиним вузлом, який здійснює облік природного газу.
Відповідно до п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, зокрема пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
За змістом абзацу 2 п.6 гл.6 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу.
Відповідно до пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
В силу підпункту 1 пункту 4 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Абзацом 1 п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС унормовано, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Верховний Суд у постановах від 27.06.2019 у справі №922/4735/16, від 11.02.2021 у справі №927/770/18, від 30.06.2022 у справі №911/2791/20, зазначив, що приписами абзацу 1 пункту 8 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено заохочувальну норму, яка виключає застосування вимог розділу ХІ цього Кодексу при здійсненні розрахунків безоблікового споживання газу у випадку повідомлення споживачем про несправність лічильника оператора ГРМ до виявлення порушення, тобто, у випадку вжиття споживачем всіх належних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання згідно з договором.
У розумінні приписів Кодексу своєчасним повідомленням споживача про пошкодження ЗВТ вважається повідомлення, адресоване ним Оператору ГРМ у будь-який час до виявлення таких недоліків представником останнього.
Так, у постанові Верховного Суду від 02.12.2020 у справі № 906/962/18 викладено правову позицію, відповідно до якої у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Для цілей визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, Кодекс ГРС розмежовує несправність лічильника, що сталася внаслідок його пошкодження, та несправність лічильника, що сталася внаслідок позаштатного режиму роботи.
Так, вказаним положенням підпункту 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що у разі якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого(спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації.
Такий підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення "не з вини споживача", оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС охоплює ситуації, які споживач може виявити.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 30.06.2022 року у справі № 911/2791/20.
Судом встановлено, що 06.02.2024 позивач самостійно звернувся до ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії із заявою №02-09/291, в якій просив направити представника ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії для перевірки вузла обліку газу, у зв'язку з самостійно виявленою зупинкою роботи лічильника обліку газу.
Відповідно до Акту про порушення №0151 від 29.02.2024 Оператором ГРМ було прийнято рішення про здійснення перерахунку розподіленого об'єму природного газу відповідно до вимог Кодексу ГРМ.
Виходячи з аналізу абз.1 п.8 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем процедура, передбачена главою ХІ цього Кодексу не застосовується до споживача за одночасного дотримання наступних умов:
1) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) до виявлення порушення представником Оператора ГРМ;
2) за умови відсутності явних ознак пошкодження пломби чи навмисного втручання в ЗВТ/лічильник газу.
З матеріалів справи вбачається, що оформленню відповідачем акта про порушення №0151 від 29.02.2024, 06.02.2024 року о 12 год. 00 хв. передувало повідомлення позивачем про зупинку газового лічильника Зонд 2 G650 на котельні за адресою вул.Карнаухова, 41-В м. Рівне та вжиття споживачем всіх належних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язань згідно з умовами договору про направлення представника Відповідача для перевірки.
При цьому, не зафіксовано доказів, з яких би вбачалось пошкодження пломб лічильника газу або несанкціоноване втручання в роботу досліджуваного лічильника.
Суд приймає пояснення позивача про те, що Оператор ГРМ через встановлене програмне забезпечення має доступ до вказаних даних лічильника та коректора об'єму газу. Оператор ГРМ був не позбавлений можливості самостійно здійснити перевірку, наслідком якої було б притягнення споживача до відповідальності. Однак, ініціатором позачергової повірки лічильника газу, як і тим, хто виявив недоліки в роботі лічильника та повідомив про зупинку лічильника, був споживач.
Стосовно тверджень відповідача щодо неможливості застосування до спірних правовідносин абзацу 1 п. 8 гл. 4 розд. XI Кодексу газорозподільних систем, то слід зазначити наступне.
Абзацом 1 п. 8 гл. 4 розд. XI Кодексу ГРС унормовано, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого 3ВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Ключовою вимогою для застосування абз. 1 п.8 гл.4 розд. ХІ Кодексу ГРМ є наявність письмового повідомлення оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби, зробленого до виявлення порушення оператором ГРМ (висновок щодо можливості застосування цієї норми при виявленні позаштатного режиму роботи, викладений у постановах Верховного Суду від 30.06.2022 у справі №911/2791/20, від 11.02.2021 у справі №927/770/18, 16.08.2022 у справі №910/1873/20).
У постанові Верховного Суду 30.06.2022 у справі №911/2791/20 зазначено, що Оператором ГРМ було встановлено роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, а не пошкодження ЗВТ/лічильника газу. Споживач у вказаній справі самостійно повідомив про вихід лічильника з ладу до виявлення порушення оператором ГРМ.
Верховний Суд вказав, що внаслідок своєчасного повідомлення позивачем відповідача про вихід з ладу лічильника, приписи абз. 1 п. 8 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем підлягають застосуванню до спірних правовідносин, у зв'язку з чим відсутні підстави для нарахування позивачеві необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
У справі № 927/770/18 встановлено, що споживачем було повідомлено оператора ГРМ (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) про позаштатний режим роботи складових частин комерційного вузла обліку, а також відсутністю механічних пошкоджень та ознак самовільного втручання у засіб вимірювальної техніки (показники газового лічильника не змінювалися). У постанові від 11.02.2021 року Верховний Суд дійшов висновку, що приписами абз. 1 п. 8 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС встановлено заохочувальну норму, яка виключає застосування вимог розділу XI цього Кодексу при здійсненні розрахунків безоблікового споживання газу у випадку повідомлення споживачем про пошкодження лічильника до виявлення порушення оператором ГРМ, тобто у випадку вжиття споживачем всіх належних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання згідно з договором. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об?єму газу), що виникає, зокрема в результаті пошкодження лічильника, несправності лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановленої за результатами позачергової або експертної повірки.
Оскільки, саме внаслідок своєчасного повідомлення позивачем відповідача про позаштатний режим роботи лічильника, приписи абз. 1 п. 8 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем підлягають застосуванню до спірних правовідносин, тому суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про відсутність підстав для нарахування позивачеві необлікованого (донарахованого) об"єму природного газу та задоволення позову.
Верховний Суд у постанові від 27.06.2019 у справі №922/4735/16 зазначив, що внаслідок своєчасного повідомлення позивачем відповідача про позаштатний режим роботи лічильника приписи абз. 1 п. 8 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Отже, усталена судова практика Верховного Суду підтверджує можливість застосування заохочувальної норми - абзацу 1 п. 8 гл. 4 р. XI Кодексу газорозподільних систем до спірних правовідносин.
Тобто, до спірних правовідносин може бути застосовано норми пункту 8 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, з огляду на стверджуване встановлення роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, а не пошкодження ЗВТ/лічильника газу.
Таким чином, внаслідок своєчасного повідомлення позивачем відповідача про вихід з ладу лічильника (оформленню Акта про порушення передувало вжиття споживачем всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язань згідно з умовами договору), до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи абз. 1 п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу систем, у зв'язку з чим відсутні підстави для нарахування позивачеві необлікованого(донарахованого) об'єму природного газу.
Споживач самостійно виявив порушення, що звільняє його від відповідальності, оскільки матеріалами справи підтверджується відсутність механічних пошкоджень лічильника чи його елементів, а також наявність та цілісність пломб лічильника.
Відтак, рішення від 29.02.2024 комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» з розгляду акту № 0151 від 07.02.2024, яке оформлене у виді протоколу засідання комісії від 29.02.2024 №0151, про порушення вимог п.п. 1 п. 3 гл. 2 р. XI Кодексу газорозподільних систем, який складений на об'єкті за адресою: вул. Карнаухова, 41-В, м. Рівне, є неправомірним, і, відповідно підлягає визнанню недійсним.
При цьому суд зазначає, що недійсне рішення комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Відтак на підставі вказаного рішення не може бути здійснено будь-яких нарахувань об'ємів та обсягів природного газу і його вартості відповідно.
Крім того слід відмітити, що Акт-розрахунок №0151 від 29.02.202 року необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягів природного газу і його вартості є невід'ємною частиною рішення комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» з розгляду акту № 0151 від 07.02.2024, яке оформлене у виді протоколу засідання комісії від 29.02.2024 №0151, і, відповідно, у разі недійсності рішення є автоматично недійсним та таким, що не створює юридичних наслідків.
Таким чином вимога позивача про скасування донарахування об'єму та обсягу природного газу у розмірі 65 715,64 м.куб. на загальну суму 1 010 918 грн 80 коп. є неналежним способом захисту.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду розглянув справу № 909/243/18, в якій акцентував увагу на відмінностях між поняттями «предмет спору» та «предмет позову». Зокрема, ВС зазначив, що предметом позову є безпосередньо матеріально-правова вимога позивача до відповідача, щодо якої особа звертається до суду за захистом своїх прав чи інтересів, а предметом спору є об'єкт спірних правовідносин, матеріально-правовий об'єкт, з приводу якого виник правовий конфлікт між позивачем і відповідачем.
З огляду на вказане суд зазначає, що вимога позивача про скасування донарахування об'єму та обсягу природного газу не є сама по собі матеріально-правовим об'єктом і, відповідно, не може бути предметом спору окремо від матеріально-правового об'єкта з приводу якого виник правовий конфлікт між позивачем і відповідачем.
За наведених обставин вимога позивача про скасування донарахування об'єму та обсягу природного газу у розмірі 65 715,64 м.куб. на загальну суму 1 010 918 грн 80 коп. є неналежним способом захисту задоволенню не підлягає.
В рішенні ЄСПЛ "Кузнєцов та інші проти Росії" від 11.01.2007 р., аналізуючи право особи на справедливий розгляд її справи відповідно до статті 6 Конвенції, зазначено, що обов'язок національних судів щодо викладу мотивів своїх рішень полягає не тільки у зазначенні підстав, на яких такі рішення ґрунтуються, але й у демонстрації справедливого та однакового підходу до заслуховування сторін.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).
Згідно зі статтею 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищезазначене, та те, що Позивач довів належними та допустимими доказами факт недійсності рішення комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» з розгляду акту № 0151 від 07.02.2024, яке оформлене протоколом засідання комісії від 29.02.2024 №0151, а Відповідач вказаного не спростував позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задоволити частково.
2. Рішення від 29.02.2024 комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» з розгляду акту № 0151 від 07.02.2024, яке оформлене у виді протоколу засідання комісії від 29.02.2024 №0151, про порушення вимог п.п. 1 п. 3 гл. 2 р. XI Кодексу газорозподільних систем, який складений на об'єкті за адресою: вул. Карнаухова, 41-В, м. Рівне, визнати недійсним.
3. В решті позову відмовити у задоволенні.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33027, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, буд. 4, код ЄДРПОУ 45182059) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" (33027, Рівненська область, м. Рівне, вул. Данила Галицького, буд.27, код ЄДРПОУ 36598008) 3028 грн. 00 коп. судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 18.09.2024 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.