Справа №708/1038/24
Номер провадження № 3/708/518/24
18 вересня 2024 року м. Чигирин
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Акулов Є.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом серії ВАВ № 839847 від 21.08.2024 року, яка надійшла з Відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсіонерки за віком, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно змісту протоколу про адміністративне правопорушення, 21 серпня 2024 року близько 10:00 години, ОСОБА_1 знаходилась за місцем свого проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала продаж горілчаних промислових виробів з рук, її дії уповноваженою особою кваліфіковано за статтею ч. 3 ст. 156 КУпАП. У протоколі відсутні свідки та потерпілі, шкоду не заподіяно, поняті відсутні, огляд речей не проводився, нічого не вилучалось.
ОСОБА_1 у судовому засіданні, провину не визнала та пояснила, що є пенсіонером за віком та потребує стороннього догляду. Натепер проживає разом в його будинку разом із сином, який не може виконувати всю роботу по господарству, так як є інвалідом 2 групи, тому іноді наймають людей для виконання господарських робіт. Горільчаними виробами не торгуювала.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
При розгляді справи про притягнення конкретної особи до адміністративної відповідальності, саме протокол про адміністративне правопорушення, як процесуальний документ є предметом дослідження та оцінки суддею в судовому засіданні при розгляді справи по суті (ст. 279 КУпАП).
Стаття 256 КУпАП визначає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог ст. ст.245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Відповідно до диспозиції частини 3 статті 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення адміністративним правопорушенням, відповідальність за вчинення якого передбачена, є торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП полягає у торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук, тобто торгівля означеними виробами суб'єктами, які відповідно до вимог законодавства не мають права на здійснення такої торгівлі. Слід зазначити, що процес торгівлі полягає в обміні товарами та грошима.
Однак у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості проособу, яка нібито придбала горільчаний виріб.
Крім того немає даних про рідину, її марку, чи інші дані за якими її можливо ідентифікувати та чи проводилося вилучення алкогольних напоїв.
Крім того, відсутні дані щодо отримання ОСОБА_1 грошей від продажу алкогольних напоїв, тобто виручки, які відповідно до санкції ч. 3 ст. 156 КУпАП повинні бути конфісковані у разі визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення. Відсутні такі дані і в матеріалах справи про адміністративне правопорушення.
Також, суд зауважує, що протокол про адміністративне правопорушення, не повною мірою відповідає вимогам до нього, передбаченим КупАП, відсутні свідки та потерпілі, шкоду не заподіяно, поняті відсутні, огляд речей не проводився, нічого не вилучалось.
Таким чином, у матеріалах справи недостатньо належних та допустимих доказів для встановлення об'єктивної сторони правопорушення (торгівлі алкогольними виробами з рук).
Зазначене виключає об'єктивну сторону даного адміністративного правопорушення відповідно і склад правопорушення.
Відповідно до положень ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на його користь, то вищенаведене, дає правову підставу дійти висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП, оскільки.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання законності.
При цьому суд наголошує, що згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, а суд не може перебирати на себе функції сторони обвинувачення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу правопорушення.
З огляду на викладене, провадження по даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ч. 3 ст. 156, ст.ст. 247, 254, 256, 283, 284, 294 КУпАП,
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за протоколом серії ВАВ № 839847 від 21.08.2024 року, за ч. 3 ст. 156 КУпАП , у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Суддя Євген АКУЛОВ