Постанова від 12.09.2024 по справі 161/15923/24

Справа № 161/15923/24

Провадження № 3/161/5371/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Луцьк 12 вересня 2024 року

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Присяжнюк Л.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої лікарем-рентгенологом КП «Волинська обласна клінічна лікарня», член позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

На момент вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» є суб'єктом на яку поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно (23.07.2024), без поважних причин подала до офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)), при терміні її подачі до 00:00 год. 01.04.2024, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», про що 14.08.2024 складений протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №240.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтримав, просив притягнути особу до адміністративної відповідальності та застосувати до неї адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю.

Вислухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.

Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як зазначено в положеннях ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо припускала настання цих наслідків.

Суть корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суд вважає, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими під час судового розгляду доказами, а саме:

-протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 240 від 14.08.2024, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (а.с. 1-6);

-рапортом старшого оперуповноваженого УСР у Волинській області ДСР Національної поліції України майора поліції Рудчика П. від 29.07.2024 (а.с. 7-8);

-поясненнями ОСОБА_1 від 26.07.2024 (а.с. 9);

-листом УСР у Волинській області ДСР Національної поліції України № 20978/102-2024 від 11.07.2024 (а.с. 10);

-листом КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради №01/01-09/2152 від 24.07.2024 (а.с. 11);

-витягом з наказа КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради «Про прийняття ОСОБА_1 на посаду лікаря-рентгенолога» № 17-ос від 01.02.2021 (а.с. 12);

-характеристикою на ОСОБА_1 - лікаря-рентгенолога рентгенівського відділення КП «Волинська обласна клінічна лікарня» (а.с. 13);

-довідкою КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради про доходи ОСОБА_1 (а.с. 14);

-наказом про організацію в області медичних оглядів кандидатів на військову службу у Збройних силах України № НОМЕР_1 від 14.02.2024 та додатками 1, 2 до наказу (а.с. 15-19);

-листом Міністерства охорони здоров'я України про роз'яснення декларантам строків подання декларацій, поширення інформаційних матеріалів та проведення навчання №28/7704/2-24 від 20.02.2024 (а.с. 20-21);

-протоколами оперативних нарад №9 від 22.02.2024, №9 від 01.03.2023 (а.с. 22-23);

-листом ІНФОРМАЦІЯ_3 №552 від 09.07.2024 (а.с. 24);

-положенням про військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 25-29);

-щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2023 рік (а.с. 30-36);

-листом керівника апарату НАЗК ОСОБА_2 № 70-09/12656-24 від 29.02.2024 (а.с. 37);

-листом Голови НАЗК ОСОБА_3 № 44-01/841В/19 від 06.02.2019 (а.с. 38);

-листом Голови Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності ВРУ Кожем'якіна А. № 04-18/10-1584 від 11.09.2018 (а.с. 39);

-наказом Голови Національної поліції України ОСОБА_4 «Про затвердження Положення про ДСР НП України» № 1077 від 25.10.2019 (а.с. 41-43);

-наказом начальника УСР у Волинській області ДСР Національної поліції України Якимовича Р. «Про призначення уповноважених на складання протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією та відповідальних за стан діловодства у справах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією» № 76 від 30.08.2023 (а.с. 44);

-інформаційною карткою про результати судового провадження з розгляду справи про адміністративне корупційне правопорушення щодо ОСОБА_1 №240 (а.с. 45).

Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені судом докази, які надані органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, у суду не має, в свою чергу ОСОБА_1 такі докази в жодній мірі не спростовувалися.

Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Внесеними змінами до ЗУ «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024. Суб'єкти декларування, зазначені у ч. ч. 7, 14 ст. 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч. ч. 7, 14 ст. 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до вимог ст. 47 ЗУ «Про запобігання корупції», подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку.

Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства надається шляхом можливості перегляду, копіювання та роздрукування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 ЗУ «Про запобігання корупції», інформація держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.

Отже, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , на яку поширюється дія п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», зобов'язана була у строк до 00:00 год. 01.04.2024 подати на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)).

Однак, як свідчить надані НАЗК витяги з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», щорічна декларація ОСОБА_1 за 2023 рік була подана нею 23.07.2024.

Поважні причини, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати вищевказану декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в ході судового засідання не встановлені.

Відсутність в діях ОСОБА_1 умислу на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, для наявності складу даного правопорушення юридичного значення не має, оскільки з об'єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність спеціального суб'єкта безпосередньо за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, незалежно від наявності у особи такого умислу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Обставини, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність суд не вбачає.

Вирішуючи питання притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , суд враховує обставини вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, а тому вважає можливим накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., тобто застосувати мінімальне стягнення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Дана міра адміністративного стягнення, на думку суду, буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від скоєння нових адміністративних правопорушень.

На підставі ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.

На підставі ч. 1 ст. 172-6 КУпАП., керуючись ст.ст. 40-1, 248, 249, 251, 268, 283-285 КУпАП, Закону України «Про запобігання корупції», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Л.М. Присяжнюк