17 вересня 2024 р. Справа № 520/35129/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Калиновського В.А.,
Суддів: Мінаєвої О.М. , Кононенко З.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2024, головуючий суддя І інстанції: Кухар М.Д., м. Харків, повний текст складено 07.05.24 по справі № 520/35129/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом, в якому просив:
-визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 19.07.2023 року № 963310184288 щодо розгляду заяв ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 12.12.2022 року, що були подані 13.12.2022 року. вх. № 22346 Л-2000-22. вх. № 22343 Л-2000-22. вх. № 22344 Л-2000-22;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок його пенсії за період з 08.02.2014 року по 29.05.2017 року з проведенням підвищення його пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та виплатити різницю в сумі за період з 08.02.2014 року по 29.05.2017 року з урахуванням вже виплачених сум. а також виплатити компенсацію втрати частини пенсії за вказаний період у зв'язку з порушенням термінів її виплати, розраховану на момент фактичної виплати зазначеної різниці в сумі пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок його пенсії з 01.07.2022 року з проведенням підвищення пенсії на 150 процентів мінімальної пенсії за віком згідно ч. З ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції, що діяла з 22.12.1995 року, з врахуванням зростань мінімальної пенсії за віком та виплатити різницю в сумі пенсії за період з 01.07.2022 року з урахуванням уже виплачених сум. а також виплатити компенсацію втрати частини пенсії за період з 01.07.2022 року у зв'язку з порушенням термінів її виплати, розраховану на момент фактичної виплати зазначеної різниці в сумі пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок його пенсії з 01.07.2022 року з проведенням підвищення його пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з врахуванням зростань мінімальної пенсії за віком та виплатити різницю в сумі пенсії за період з 01.07.2022 року з урахуванням уже виплачених сум. а також виплатити компенсацію втрати частини пенсії за період з 01.07.2022 року у зв'язку з порушенням термінів її виплати, розраховану на момент фактичної виплати зазначеної різниці в сумі пенсії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 частково задоволено позов.
Визнано протиправним та скасовано рішення відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 19.07.2023 року № 963310184288 щодо розгляду заяв ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 12.12.2022 року, що були подані 13.12.2022 року. вх. № 22346 Л-2000-22. вх. № 22343 Л-2000-22. вх. № 22344 Л-2000-22.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 08.02.2014 року по 29.05.2017 року з проведенням підвищення його пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та виплатити різницю в сумі за період з 08.02.2014 року по 29.05.2017 року з урахуванням вже виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2022 року з проведенням підвищення пенсії на 150 процентів мінімальної пенсії за віком згідно ч. З ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції, що діяла з 22.12.1995 року, з врахуванням зростань мінімальної пенсії за віком та виплатити різницю в сумі пенсії за період з 01.07.2022 року з урахуванням уже виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2022 року з проведенням підвищення його пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з врахуванням зростань мінімальної пенсії за віком та виплатити різницю в сумі пенсії за період з 01.07.2022 року з урахуванням уже виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що в сукупності привело до ухвалення помилкового рішення.
Позивач подав відзив, в якому він наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням, виданим 20.03.1997 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач 13.12.2022 звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із трьома заявами від 12.12.2022, в яких просив:
- провести перерахунок його пенсії з 08.02.2014 по 29.05.2017 з проведенням підвищення його пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та виплатити різницю в сумі за період з 08.02.2014 по 29.05.2017 з урахуванням вже виплачених сум, а також виплатити компенсацію втрати частини пенсії за вказаний період у зв'язку з порушенням термінів її виплати, розраховану на момент фактичної виплати зазначеної різниці в сумі пенсії;
- провести перерахунок його пенсії з 01.07.2022 з проведенням підвищення пенсії на 150 процентів мінімальної пенсії за віком згідно ч. 3 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції, що діяла з 22.12.1995, з врахуванням зростань мінімальної пенсії за віком та негайно виплатити різницю в сумі пенсії за період з 01.07.2022 з урахуванням уже виплачених сум. а також виплатити компенсацію втрати частини пенсії за період з 01.07.2022 у зв'язку з порушенням термінів її виплати, розраховану на момент фактичної виплати зазначеної різниці в сумі пенсії;
- провести перерахунок його пенсії з 01.07.2022 з проведенням підвищення пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з врахуванням зростань мінімальної пенсії за віком та негайної виплати різниці в сумі пенсії за період з 01.07.2022 з урахуванням вже виплачених сум, а також виплати компенсації втрати частини пенсії за період з 01.07.2022 у зв'язку із порушенням термінів її виплати, розраховану на момент фактичної виплати зазначеної різниці в сумі пенсії.
Позивачем отримано лист від 26.12.2022 №13581-22343/Л-03/8- 2000/22, яким йому, з посиланням на нормативно-правові акти, роз'яснено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 по справі №520/55/19 пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивача з 30.05.2017. Інші зобов'язання в рішенні суду відсутні, а отже, вказане рішення виконано в межах покладених зобов'язань у встановленому чинним законодавством порядку. У разі незгоди, позивачу запропоновано право на оскарження у порядку, передбаченому законодавством.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача, звернувся з позовом до суду, в якому просив, серед іншого, зобов'язати відповідача прийняти рішення за вказаними заявами.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15 березня 2023 року у справі № 520/1426/23 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області розглянути заяви Позивача від 12.12.2022 (були подані 13.12.2022), за результатами розгляду яких прийняти відповідне рішення.
Рішенням відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 19.07.2023 № 963310184288 Позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за вказаними заявами від 12.12.2023 року через відсутність підстав для такого перерахунку.
Відмову Відповідач мотивує, по-перше, відсутністю бюджетних асигнувань на виплату пенсій, додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень, компенсаційних виплат тощо, що здійснюються відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
По-друге, Відповідач у вказаному рішенні надає пояснення щодо перегляду з 01.07.2022 року пенсії Позивача, а саме, що внаслідок якого розмір підвищення на виконання рішення суду залишено у розмірі, встановленому на 01.12.2021 року (від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 1934,00 грн, а саме 3384,50 грн та було проведено перерахунок підвищення учаснику бойових дій згідно з Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність станом на 01.07.2022 року - 2027,00 грн).
Відповідач пояснює це тим, що в рішенні суду від 21.02.2019 у справі № 520/55/19 відсутні зобов'язання провадити перерахунки пенсії в подальшому.
Позивач вважає вказане рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 19.07.2023 № 963310184288 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч.ч. 4, 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 4.1 розділу IV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Матеріалами справи підтверджено, що заяви позивача від 13.12.2022 року. вх. № 22346 Л-2000-22. вх. № 22343 Л-2000-22. вх. № 22344 Л-2000-22 року про перерахунок пенсії оформлені у встановленій додатком №2 до Порядку формі.
Згідно положень п.4.3 Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Здійснюючи свою діяльність на основі законодавства, пенсійні органи керуються тими нормами, які визначає законодавець. Дискреційні повноваження відповідача, як встановлене право вибору варіанта рішення, в даному випадку про проведення перерахунку пенсії або про відмову у такому переведенні, визначені Порядком № 22-1, зокрема, п. 4.3 цього Порядку.
Таким чином, дії суб'єкта владних повноважень щодо прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду звернення є формою активної поведінки, що направлена на реалізацію владних управлінських функції даного суб'єкту.
Як встановлено з матеріалів справи, Рішенням відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 19.07.2023 № 963310184288 Позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за вказаними заявами від 12.12.2023 року через відсутність підстав для такого перерахунку.
На погляд колегії суддів, відповідач у спірному рішенні не визначив фактичної підстави винесеного рішення, не конкретизовано норму Закону на підставі якої прийнято вищезазначене рішення, а відтак, не були дотримані правила юридичної визначеності, як невід'ємної складової принципу верховенства права.
Щодо не проведення перерахунку пенсії Позивача з 08.02.2014 року по 29.05.2017 року з проведенням підвищення його пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», колегія суддів зазначає наступне.
відповідно до п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначені пенсії підвищуються іншим учасникам війни з числа військовослужбовців, які проходили службу в складі діючої армії, партизанських загонах і з'єднаннях, військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях при виконанні інтернаціонального обов'язку та особам вільнонайманого складу діючої армії, батькам та дружині, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовців, які загинули на фронті, при виконанні інтернаціонального обов'язку або інших обов'язків військової служби. - на 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Вказана норма закону була чинною на момент призначення пенсії Позивачу та є чинною в теперішній час. Незважаючи на це Відповідач не застосував вказану норму закону при призначенні пенсії Позивачу з 08.02.2014 року та не проводив підвищення пенсії Позивача згідно п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 50 процентів мінімальної пенсії за віком по 29.05.2017 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року у справі № 520/55/19 між іншим було зобов'язано Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Харкова провести, починаючи з 30.05.2017 року перерахунок пенсії Позивачу з проведенням підвищення пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду про заміну сторони виконавчого провадження від 13 грудня 2019 року у справі №520/55/19 було замінено сторону виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме: боржника - Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
В мотивувальній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року у справі № 520/55/19 суд зазначив, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно посвідчення від 03.04.2014 р. одержує пенсію за віком. ОСОБА_1 з 08.02.2014 р. перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова та отримує пенсію за віком, призначену згідно з п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач є учасником бойових дій на території Республіки Афганістан (у бойових діях при виконанні інтернаціонального обов'язку)...
Колегія суддів зазначає, що згідно п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначені пенсії підвищуються іншим учасникам війни з числа військовослужбовців, які проходили службу в складі діючої армії, партизанських загонах і з'єднаннях, військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях при виконанні інтернаціонального обов'язку та особам вільнонайманого складу діючої армії, батькам та дружині, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовців, які загинули на фронті, при виконанні інтернаціонального обов'язку або інших обов'язків військової служби. - на 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
На теперішній час вказана норма законодавства є чинною.
Як встановлено судовим розглядом, позивач є учасником бойових дій на території Республіки Афганістан (у бойових діях при виконанні інтернаціонального обов'язку), тобто він має право на отримання підвищення на 50 процентів мінімальної пенсії за віком на підставі п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Суд вважає посилання відповідача на те, що розмір мінімальної пенсії за віком для мети даного підвищення складає 19,91 грн., не відповідає Закону, оскільки мінімальний розмір пенсії за віком як одна із основних державних соціальних гарантій в силу ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» не може бути нижчою від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
З цього вбачається, що відмова відповідача у проведенні перерахунку підвищення пенсії позивачу відповідно до п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не відповідає вимогам чинного законодавства.
Тобто судовим рішенням, що набрало законної сили, вже було встановлено, що Позивач має право, як особа, яка є учасником бойових дій на території Республіки Афганістан (у бойових діях при виконанні інтернаціонального обов'язку), на отримання підвищення на 50 процентів мінімальної пенсії за віком на підставі п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до положень ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на викладене, вищевказані обставини, встановлені в рішенні Харківського окружного адміністративного суду 21 лютого 2019 року у справі № 520/55/19 не підлягають доказуванню.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року у справі № 520/55/19 було зобов'язано Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Харкова провести зазначений перерахунок пенсії Позивача починаючи з 30.05.2017 року, оскільки Позивач звертався до суду з вимогою проведення перерахунку його пенсії саме з30.05.2017 року. Це було пов'язано з тим, що Позивач оскаржував відмову Відповідача в перерахунку пенсії за його заявою від 30.05.2017 року.
При цьому Позивач мав право на отримання підвищення на 50 процентів мінімальної пенсії за віком на підставі п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня призначення йому пенсії, а саме з 08.02.2014 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Відповідач протиправно не нарахував Позивачу підвищення на 50 процентів мінімальної пенсії за віком на підставі п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 08.02.2014 року по 29.05.2017 року.
Щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії Позивача з 01.07.2022 року з проведенням підвищення пенсії на 150 процентів мінімальної пенсії за віком згідно ч. 3 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції, що діяла з 22.12.1995 рову та з проведенням підвищення його пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з врахуванням зростань мінімальної пенсії за віком.
В оскаржуваному рішенні Відповідач повідомив Позивача, що з 01.07.2022 року його пенсійну справу переглянуто, а саме розмір підвищення його пенсії буде складати фіксовану суму 3384.50 грн (розраховану від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.12.2021 року, що складає 1934,00 грн) та 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як учаснику бойових дій згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (станом на 01.07.2022 року 2027,00 грн).
Але, відповідач на свій розсуд встановив Позивачу з 01.07.2022 року підвищення його пенсії в фіксованому розмірі, що складає 175% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.12.2021 року (1934,00 грн * 175% = 3384,50 грн) без врахування зростань мінімальної пенсії за віком та 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як учаснику бойових дій згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Як вже встановлено судом, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 по справі №520/55/19 встановлено право Позивача на проведення підвищення пенсії на 150 процентів мінімальної пенсії за віком згідно ч. З ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції, що діяла з 22.12.1995 року та з проведення підвищення пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідачем було проведено перерахунок пенсії Позивача з врахуванням зазначених підвищень, що були встановлені рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 по справі №520/55/19, за період з 30.05.2017 року по 31.05.2019 року.
Судом встановлено, що після 31.05.2019 року Відповідач продовжував нараховувати зазначені підвищення пенсії Позивачу з врахуванням зростань мінімальної пенсії за віком до 01.07.2022 року, що додатково доводить правомірність нарахування підвищень до пенсії враховуючи зростання мінімальної пенсії за віком.
Відмова нараховувати підвищення пенсії на 150 процентів мінімальної пенсії за віком згідно ч. 3 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції, що діяла з 22.12.1995 року та підвищення пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» без врахування зростань мінімальної пенсії за віком суперечить самим нормам закону, оскільки вказані норми не закріплюють проведення нарахування в фіксованій сумі на певну дату.
Відповідно до абз. 2 ч. З ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Таким чином, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком (за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу) встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, є величиною змінною, встановлюються кожного року Законом України “Про державний бюджет України» на відповідний рік. У разі зміни такої величини проводяться також перерахунки доплат, підвищень, надбавок до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Масові перерахунки пенсій проводяться у зв'язку зі змінами в законодавстві автоматично та не потребують особистого звернення особи за таким перерахунком.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відмова Відповідача провести перерахунок пенсії Позивача з 01.07.2022 року з проведенням підвищення пенсії на 150 процентів мінімальної пенсії за віком згідно ч. 3 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції, що діяла з 22.12.1995 року, та відмова провести перерахунок підвищення пенсії на 50 процентів мінімальної пенсії за віком за п. б) ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» без врахування зростань мінімальної пенсії за віком є протиправною.
Щодо відсутності бюджетних асигнувань на виплату пенсій, додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень, компенсаційних виплат тощо, що здійснюються відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету. Зокрема, в Рішенні від 09.07.07р. №6-рп/2007 КСУ вказав на те. що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.
Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. Інакше всі негативні наслідки відсутності такого механізму покладаються на державу.
ЄСПЛ у рішенні в справі «Кечко проти України» зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
ЄСПЛ у справі «Бакалов проти України» та у справі «Терем ЛТД. Чечеткін та Оліус проти України» зазначив, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
За практикою ЄСПЛ. зокрема у справі «Шмалько проти України», суд констатував, що орган державної влади не має права посилатися на брак коштів, щоб виправдати невиконання судового рішення про виплату боргу. Невиконання рішення державного суду не може бути виправдане і відсутністю бюджетних видатків».
В будь-якому разі відсутність бюджетних асигнувань на виплату пенсій, додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень, компенсаційних виплат тощо може приводити до тимчасових затримок у їх виплаті, чи виплати в порядку черговості по мірі надходження таких бюджетних асигнувань. Але припинення пенсійних нарахувань визначених законом або рішенням суду зовсім через відсутність бюджетних асигнувань є незаконною.
Щодо проведення перерахунку пенсії за минулий час, то чітка правова позиція Верховного Суду викладена в постанові від 19.03.2019 р. у справі № 806/1952/18, а саме: строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведениям перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
“З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у рішенні від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА 6 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1.12 Закону України "Про оплату праці" і у рішенні від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА 7 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, а також на підставі аналізу положення статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" колегія суддів дійшла до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час. у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц. у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201 /9987/17(2-а/201/304/2017).» Якщо брати до уваги ч. 2 ст. 122 КАС України, за якою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги жодним чином не спростовують висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, тому не є підставою для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 року по справі № 520/35129/23 прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не виявлено.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 по справі № 520/35129/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.А. Калиновський
Судді О.М. Мінаєва З.О. Кононенко