Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 вересня 2024 року Справа№200/4917/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через свого представника, ОСОБА_2 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення з 1 грудня 2019 року перерахунку та виплаті позивачу пенсійних виплат відповідно нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 25 січня 2024 року № 7610/Д про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського, що враховується для перерахунку його пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 грудня 2019 року перерахунок та виплату позивачу пенсійних виплат відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 25 січня 2024 року № 7610/Д про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського, що враховується для перерахунку його пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до Закону України 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року позивач набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року та постановою Верховного суду України від 12 листопада 2019 року у зазначеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб».
На звернення позивача Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» було виготовлено та направлено листом від 26 січня 2024 року за вих. № 33/34-314 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку від 25 січня 2024 року за вих. № 7610/Д для перерахунку з 1 грудня 2019 року призначеної позивачу пенсії; копію довідки направлено позивачу.
27 лютого 2024 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії позивачу, в якій просив перерахувати пенсію з 1 грудня 2019 року на підставі довідки № 7610/Д від 25 січня 2024 року з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату без обмеження максимального розміру пенсії.
Листом від 22 березня 2024 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю законодавчих підстав.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку призначеної йому пенсії на підставі довідки № 7610/Д від 25 січня 2024 року протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальний захист (а.с. 1-1-9, 58-60).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , зазначаючи наступне.
Позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року (Закон № 2262).
Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсії проводиться у разі, якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103, абзацом 1 п. 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 рік відповідно до Постанови № 988.
Головним управлінням відповідно до ст. 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України № 103 було здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103, на підставі якого проводився перерахунок пенсії, визнано протиправним та нечинним частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18. Після скасування зазначеного пункту інших рішень Кабінетом Міністрів України щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Оскільки здійснення перерахунку пенсії позивачу нерозривно пов'язане із підвищенням грошового забезпечення поліцейських (збільшенням, зміною чи уведенням нових видів грошового забезпечення), а до постанови Кабінету Міністрів України № 988 у частині розміру грошового забезпечення зміни не вносились, тому відсутні підстави для видачі позивачу оновленої довідки для перерахунку пенсії.
Посилається на висновки, викладені у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі № 580/5095/23.
Враховуючи викладене Головне управління просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог (а.с. 75-77).
Ухвалою суду від 22 липня 2024 року позовну заяву залишено без руху; позивачу встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду: уточненої позовної заяви із зазначенням відомостей щодо електронного адресу позивача та представника позивача, номеру облікової картки платника податків представника позивача, а також із зазначенням відомостей щодо наявності/відсутності у позивача та його представника електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі; належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в розмірі 1 211,20 грн (а.с. 22-23).
6 серпня 2024 року від представника позивача надійшла уточнена позовна заява, до якої додано квитанцію до платіжної інструкції на переказ готівки № 42 від 24 липня 2024 року про сплату судового збору у розмірі 1 211,20 грн (а.с. 28-42).
Ухвалою суду від 9 серпня 2024 року уточнену позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду: уточненого адміністративного позову із зазначенням у ньому: електронної адреси позивача (або наведенням підстав не зазначення цих відомостей); наведенням інформації про наявність/відсутність у сторін та представника позивача електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі; викладенням позовних вимог у коректній, зрозумілій та послідовній конструкції (без повторювань); із наведенням обґрунтувань позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неперерахунку та невиплати позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п; у випадку заявлення в оновленому уточненому позові двох основних позовних вимог - доказу на підтвердження доплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (а.с. 44-46).
16 серпня 2024 року засобами електронної пошти представником позивача ОСОБА_2 до суду подана уточнена позовна заява (а.с. 50-53).
27 та 28 серпня 2024 року канцелярією суду отримана уточнена позовна заява ОСОБА_1 у паперовому вигляді, направлена до суду засобами «Укрпошти» 16 серпня 2024 року та «Нової пошти» 26 серпня 2024 року, в оновленій редакції (а.с. 57-68).
Ухвалою суду від 29 серпня 2024 року відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні в письмовому порядку; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у відзиві; зобов'язано відповідача надати суду додаткові докази по справі (а.с. 69-70).
16 вересня 2024 року судом отримано від відповідача відзив на позов та додаткові докази по справі (а.с. 75-97).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 , виданого у січні 2015 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є отримувачем пенсії за вислугу років згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 від 25 травня 2016 року (а.с. 12-14).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є суб'єктом владних повноважень (а.с. 79).
Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач з 30 березня 2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 70% грошового забезпечення; вислуга років позивача склала 33,9 (календ.32); пенсійна справа 0503015749 (МВС) (а.с. 87-90).
25 січня 2024 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» складено довідку № 7610/Д, для видачі ОСОБА_1 , про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою начальника відділу (управління, відділи (відділення) поліції), що не входить до складу відділу (управління, відділи (відділення) поліції), згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно до якої розмір грошового забезпечення склав: посадовий оклад - 3 100,00 грн; оклад за спеціальним званням (підполковник ) - 2 200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2 650,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (65,40 %) - 5 199,30 грн; премія (60,96 %) - 8 015,81 грн; всього - 21 165,11 грн. У примітці до довідці вказано, що вона складена із врахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/12704/18 від 14 травня 2019 року та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 (а.с. 18, 96).
26 січня 2024 року за вих. № 33/34-314 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» зазначена довідка була направлена на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області; копія довідки була направлена представнику позивача (зв.бік а.с. 18).
Як встановлено судом, зазначена довідка була отримана відповідачем від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» та залишена без розгляду, про що управлінням було повідомлено ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» листом від 15 лютого 2024 року (вих. № 0500-0309-8/15231) (а.с. 97).
27 лютого 2024 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії, в якій просив перерахувати пенсію на підставі довідки № 7610/Д від 25 січня 2024 року, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», яка була направлена зазначеною установою Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 26 лютого 2024 року, та здійснити виплату пенсії з урахуванням проведених раніше виплат (а.с. 16-17).
Листом від 22 березня 2024 року за вих. № 6528-4395/Б-02/9-0500/24 Головне управління Пенсійного фону України в Донецькій області повідомила представнику позивача про те, що на теперішній час постанов Кабінетом Міністрів України щодо проведення перерахунку не приймалось, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій за довідкою №7610/Д від 25 січня 2024 року відсутні (а.с. 19).
Відповідно до наданого відповідачем протоколу від 10 вересня 2024 року за пенсійною справою 0503015749 (МВС), призначена позивачу пенсія за вислугу років обчислюється виходячи з вислуги років 33,9 (календ. 32), основний розмір пенсії (70% грошового забезпечення) - 5658,49 грн (складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 3100,00 2950,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2650,00 грн, премія 1,68% 133,56 грн; грошове забезпечення всього: 8083,56 грн); індексація пенсії: 2677,60 грн (2022 рік - 792,19 грн, 2023 рік - 1270,78 грн, 2024 рік - 614,63 грн); щомісячна доплата до пенсії - 2000,00 грн; загальний розмір пенсії складає 10 336,09 грн (а.с. 95).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача стосовно здійснення перерахунку та виплати з 1 грудня 2019 року призначеної позивачу пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25 січня 2024 року № 7610/Д, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, […] особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2020 року (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абз. 1 цього пункту.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
Крім цього, пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно з п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року (отже, набуло чинності 19 листопада 2019 року), визнано протиправним та скасовано пункт 3постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 6 квітня 2016 року.
За таких обставин оскаржуваний п. 3 Постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
Таким чином, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, позивач після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 набув право на врахування всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом № 2262-ХІІ, і які відображають умови військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Фактично після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії осіб, пенсія яким призначається (призначена) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, змінився.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання, і до його складу входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (п. 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9); доплата за вчене звання (п. 10); доплата за службу в нічний час (п. 11).
Крім цього, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Отже, починаючи з 19 листопада 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Верховний Суд у постановах від 23 лютого 2023 року у справі № 280/5244/18 та від 10 січня 2023 року у справі № 340/507/22 (на які посилається відповідач у відзиві на позов) наголосив на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Оскільки підставою для перерахунку раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, враховуючи, що після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії для осіб, пенсія яким призначається (призначена) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, змінився, - позивач набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії за вислугу років.
Як наслідок, аргументи пенсійного органу щодо відсутності підстав для перерахунку призначеної позивачу пенсії судом відхиляються.
Суд зауважує, що до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 та 3 ст. 51 Закону.
Згідно із ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки п. 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним судовим рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, враховуючи приписи ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на отримання пенсії в перерахованому розмірі, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988 і № 260 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, - з 1 грудня 2019 року.
Суд застосовує як норми прямої дії, ч. 2 ст. 3, ст. 8, ст. 19, ст. 46, ч.ч. 1 та 2 ст. 55 Конституції України, ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки після набрання чинності судовими рішеннями у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 держава, в особі її органів виконавчої влади, не вчинила жодних дій на відновлення порушених прав осіб, в тому числі і позивача, які були порушенні внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21 лютого 2018 року в частині її положень, які згодом визнані нечинними.
Суд зауважує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
На підставі викладеного вище суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно відмовив у перерахунку розміру призначеної позивачу пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» № 7610/Д від 25 січня 2024 року.
Враховуючи наведене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
При зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджено квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 42 від 24 липня 2024 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с. 30, 43).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі […].
Беручи до уваги наведені нормативно-правові приписи та встановлені судом обставини, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в повному обсязі, тобто в розмірі 1 211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 257, 258, 262, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення з 1 грудня 2019 року перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсійних виплат відповідно довідки від 25 січня 2024 року № 7610/Д, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25 січня 2024 року № № 7610/Д, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», - з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна