Рішення від 16.09.2024 по справі 160/34036/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2024 рокуСправа №160/34036/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 04.08.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. З 15.12.2014 отримувала пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ. З 17.12.2014 виплату пенсії за вислугу років було припинено у зв'язку з працевлаштуванням за посадою, яка дає право на пенсію за вислугу років. Після досягнення віку 60 років позивач 04.08.2023 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. На підставі зазначеної заяви позивачу було призначено пенсію за віком, однак при розрахунку пенсії відповідачем враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 рр. замість відповідного показника за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2020-2022 рр. На звернення позивача від 26.10.2023 та 21.11.2023 про перерахунок (обчислення) пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2020-2022 роки відповідач листами від 08.11.2023 та від 08.12.2023 повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку (обчислення) пенсії. Позивач зазначає, що в даному випадку не підлягає застосуванню ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регламентує переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Тому вважає протиправними оскаржувані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Ухвалою суду від 01.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву з доказами його обґрунтування; витребувано у відповідача належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача, яку постановлено надати суду у строк для подання відзиву.

У відзиві, який надійшов до суду 02.02.2024, відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що з 15.12.2014 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було призначено позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», обчислену згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 04.08.2023 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про переведення її з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентується порядок переведення з одного виду пенсії на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії. За результатами розгляду заяви позивача її було переведено на пенсію за віком з 04.08.2023, із застосуванням при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014-2016 рр. Підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV відсутні. До відзиву додано копії матеріалів пенсійної справи позивача.

У відповіді на відзив позивач просила задовольнити позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві.

Станом на час розгляду справи заперечення до суду не надійшло. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 15.12.2014 отримувала пенсію за вислугу років, призначену як працівнику освіти відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (протокол № 6445 від 19.12.2014).

У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 містяться, зокрема, записи № 5 від 12.12.2014 про звільнення з роботи за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, запис № 6 від 17.12.2014 про призначення вчителем початкових класів Комунального закладу «Кочерезький навчально-виховний комплекс «Кочерезька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок».

У зв'язку з працевлаштуванням виплату пенсії за вислугу років було припинено з 17.12.2014 на підставі розпорядження № 6445 від 19.12.2014.

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відділ обслуговування громадян № 23) із заявою про призначення/перерахунок пенсії від 04.08.2023 (перехід на інший вид пенсії).

Згідно з відомостями з ППВП ПФУ 08.08.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення № 912250125536 про перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 04.08.2023 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У рішенні вказано, що станом на дату перерахунку 04.08.2023 вік ОСОБА_1 становить 60 років 03 дні, страховий стаж - 42 роки 08 місяців 05 днів. При обчисленні розміру пенсії враховано середній заробіток за три попередні роки (2014-2016 рр.) - 3764,40 грн. У відомостях з ППВП ПФУ також зазначено дату відкриття особового рахунку - 15.12.2014.

З розрахунку форми РС-право ППВП ПФУ встановлено, що до страхового стажу позивача зараховано такі періоди: 01.09.1980-28.06.1982 (навчання у вищих/середніх навчальних закладах); 24.08.1982-31.12.2003; 01.01.2004-30.11.2014, 01.12.2014-30.06.2023, всього 42 роки 08 місяців 05 днів.

Листами Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 55553-46991/Х-01/8-0400/23 від 08.11.2023 та № 61815-51271/X-01/8-0400/23 від 08.12.2023 на звернення позивача щодо перерахунку (обчислення) пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020, 2021, 2022 роки від 26.10.2023 та 21.11.2023, відповідно, повідомлено, що з 15.12.2014 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було призначено позивачу пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», обчислену згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 04.08.2023 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про переведення її з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентується порядок переведення з одного виду пенсії на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії. За результатами розгляду заяви позивача її було переведено на пенсію за віком з 04.08.2023 із застосуванням при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014-2016 рр. в розмірі 3764,40 грн, з урахуванням індексації з 01.03.2023 сума становила - 7405,03 грн (3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,14 х 1,197). Підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV відсутні.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Згідно з ч. 1 ст. 27 цього Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ?Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з пунктами 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу положень ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV вбачається, що нею врегульовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом № 1058-IV, на інший вид пенсії, визначеної Законом № 1058-IV.

Тобто показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, а саме таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною другою статті 7 Закону № 1788-ХІІ встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 2.4 цього Порядку (у редакції постанови Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Верховний Суд неодноразово висловлював позицію, що у випадку призначення особі пенсії за одним законом, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком вперше, а не переведення на інший вид пенсії згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV (постанова від 31.01.2019 у справі № 639/2751/17, від 11.07.2019 у справі № 264/6292/16-а, від 17.01.2020 у справі № 591/5266/16-а).

Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 01 січня 2004 року здійснюється на підставі Закону № 1058-IV за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначення пенсії за вислугу років передбачено положеннями Закону № 1788-XII.

При цьому статтею 9 Закону № 1058-ІV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч. 3 ст. 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Отже, при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону № 1788-XII, до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.

Такий висновок щодо застосування норм права викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17.

Для визначення розміру пенсії за віком позивача мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше за Законом № 1058-IV, а не формули, які використовуються при переході із одного виду пенсії, призначеної за Законом № 1058-IV, на інший.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постанові від 12.06.2020 у справі № 400/293/19.

Враховуючи викладене, після звернення позивача 04.08.2023 із заявою про перехід на пенсію за віком, відповідач повинен був призначити їй пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не вирішувати питання щодо переведення з пенсії за вислугу років, призначеної за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком, передбачену Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та при обчисленні пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2020, 2021 та 2022 роки.

Суд з метою ефективного захисту порушеного права позивача, дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки при призначенні ОСОБА_1 з 04.08.2023 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зобов'язання відповідача здійснити з 04.08.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 27, ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням раніше проведених виплат.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією № 1354 від 25.12.2023.

З урахуванням положень ст. 139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору у зазначеній сумі.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки при призначенні ОСОБА_1 з 04.08.2023 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 04.08.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 27, ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.

Повний текст рішення складено 16.09.2024.

Суддя В.В. Рянська