Справа № 333/8112/24
Провадження № 1-кс/333/2556/24
Іменем України
про дозвіл на затримання з метою приводу
17 вересня 2024 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні, в залі суду м. Запоріжжя, клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі, майора Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про дозвіл на затримання підозрюваного з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у кримінальному провадженні № 62022080010000217 та додані до нього матеріали, відносно:
ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Мелітополі, Запорізької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
-підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, -
Слідчий першого СВ (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, майор ДБР ОСОБА_4 звернулась до суду із клопотанням, погодженим з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про дозвіл на затримання підозрюваного з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у кримінальному провадженні № 62022080010000217 відносно ОСОБА_5 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що згідно з наказом Державної міграційної служби України № 855-к від 19.09.2012 року, ОСОБА_5 призначено на посаду заступника начальника Мелітопольського міського відділу Управління ДМС у Запорізькій області.
Згідно з наказом № 236-кт від 23.09.2021 року, ОСОБА_5 призначено в порядку переведення на посаду заступника начальника Мелітопольського відділу Управління ДМС у Запорізькій області.
Постановою Кабінету Міністрів України № 360 від 20.08.2014 року затверджене Положення про Державну міграційну службу України (далі положення), яким визначено повноваження ДМС, у т.ч. те, що ДМС здійснює відповідно до закону державний контроль за дотриманням законодавства у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів у передбачених законодавством випадках, притягає порушників до адміністративної відповідальності. (п.п. 33, п. 4).
Відповідно до п. 7 цієї ж Постанови, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
Згідно із посадовою інструкцією заступника начальника Мелітопольського відділу Управління ДМС у Запорізькій області, останній, відповідно до своїх основних посадових обов'язків, у т.ч. розглядає справи про адміністративні правопорушення у сфері протидії нелегальній (незаконній) міграції, в частині забезпечення складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст. ст. 203, ст. 203-1, 204, 205, 206 КУпАП, винесення за цими протоколами постанов про накладення адміністративних стягнень, оформлення матеріалів щодо добровільного повернення, примусового повернення і примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України, рішення про заборону в'їзду на територію України, скорочення іноземцям та особам без громадянства строку перебування в Україні, поміщення іноземців до ПТПІ, засобами спеціального програмного забезпечення підсистеми «Адміністративні правопорушення ЄІАС УМП», функціоналами «Незаконні мігранти», «Пункт тимчасового перебування іноземців» модернізованої версії підсистеми «Облік іноземців та біженців» ЄІАС УМП. Підписує службові листи, службові записки, довідки та документи інформаційного, довідкового або аналітичного характеру, що підготовлені для внутрішнього використання, а також листи інформаційного характеру до інших структурних підрозділів територіального органу ДМС.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - це органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Таким чином, враховуючи викладене, ОСОБА_5 є працівником правоохоронного органу.
Згідно зі ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Водночас ОСОБА_5 , в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. ст. 1, 2, 17 Конституції України, зрадив українській державі та всьому Українському народові, вчинивши злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин.
Згідно з указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово було продовжено, та який діє і на теперішній час.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Після початку агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців збройних сил російської федерації було тимчасово взято під контроль Мелітопольський район та частину інших населених пунктів на території Запорізької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами, які на даний час контролюються та утримуються російськими військами.
З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю Української влади на територіях населених пунктів Запорізької області, які на даний час контролюються та утримуються російськими військами, представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Запорізької області були сформовані підрозділи, які виконують функції правоохоронних органів, тим самим вчиняють діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
У свою чергу, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на посаді заступника начальника Мелітопольського міського відділу Управління ДМС у Запорізькій області, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для розуміння факту захоплення та подальшого утримання російською федерацією території м. Мелітополя та інших населених пунктів Запорізької області, усвідомлення проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, силових та інших органів державної влади російської федерації, бажаючи допомогти окупаційній адміністрації російської федерації та зробити свій особистий внесок для утворення та функціонування на території Запорізької області та, зокрема, м. Мелітополя, системи органів державної влади російської федерації, у тому числі силової, з метою становлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю Української влади, в порушення вимог ст. 65 Конституції України, якою передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, приблизно з кінця травня 2022 року (більш точного часу в ході проведення досудового розслідування встановити не виявилось за можливе) і до теперішнього часу, в період проведення військових дій на території Запорізької області, використовуючи теоретичні знання і практичні навики, отримані в Україні, вступив до лав незаконно створеного окупантами міграційного органу та перейшов на бік ворога, надавши добровільну згоду на співпрацю з окупаційною владою російської федерації, після чого виконував вказівки і розпорядження керівників окупаційної адміністрації російської федерації.
Зокрема, ОСОБА_5 брав участь у прийнятті осіб у громадянство російської федерації на території окупованого м. Мелітополя, видачі паспортів російської федерації, організації псевдореферендуму, проведеного окупаційною владою російської федерації, схиляв осіб до співпраці із ними, усвідомлюючи, що в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, вказане шкодить суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Так, ОСОБА_5 , з власної ініціативи добровільно розпочав «службу» в підпорядкуванні окупаційної адміністрації російської федерації, а саме у незаконно створеному окупантами міграційному органі, очоливши його, завдаючи шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Таким чином, ОСОБА_5 вчинив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, тобто державну зраду.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у державній зраді, а саме у діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Так, 04.11.2022 року у кримінальному провадженні № 62022080010000070 від 21.06.2022 року було складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Складене 04.11.2022 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про виклик останнього на 14.11.2022 року, 15.11.2022 року та 16.11.2022 року на 12:00 год. до Запорізької обласної прокуратури (м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29-а) були опубліковані станом на 08.11.2022 року в газеті «Урядовий кур'єр», яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, таким чином відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 136, 278 КПК України було вжито заходів для вручення ОСОБА_5 повідомлення про підозру.
14, 15, 16 листопада 2022 року ОСОБА_5 за викликом до органу досудового розслідування, прокурора не з'явився, про причини неявки не повідомив.
02.12.2022 року постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України підтверджується наступними зібраними під час досудового розслідування доказами: матеріалами оперативних підрозділів про можливе вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_5 ; протоколами допитів свідків; протоколами оглядів; іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
26.12.2022 року постановою прокурора матеріали за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 111 КК України виділені з кримінального провадження № 62022080010000070 від 21.06.2022 року в окреме кримінальне провадження, якому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань присвоєне номер № 62022080010000217 від 26.12.2022 року.
Підозрюваний ОСОБА_5 , відповідно до вручених повісток, станом на теперішній час, безпідставно не з'явився до органу досудового розслідування та про причини неявки не повідомив. Встановлено, що на даний час підозрюваний перебуває на території Мелітопольського району, Запорізької області, яка на теперішній час є тимчасово окупованою територією України, та на якій не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України. Зазначені обставини свідчать про умисне ухилення підозрюваним від виконання своїх процесуальних обов'язків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, а також переховування від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 189 КПК України, клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою приводу розглядається слідчим суддею, судом негайно після одержання цього клопотання. Розгляд клопотання здійснюється в закритому судовому засіданні за участю прокурора.
17.09.2024 року зазначене клопотання було передано у провадження судді ОСОБА_1 .
У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене слідчим клопотання в повному обсязі, з підстав викладеному у ньому, просив суд його задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_5 до зали судового засідання не з'явився.
Розглянувши заявлене клопотання про дозвіл на затримання ОСОБА_5 з метою приводу та додані до нього матеріали, заслухавши думку прокурора, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення вказаного клопотання з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 188 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Це клопотання може бути подане одночасно з поданням клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміни іншого запобіжного заходу на тримання під вартою. Прокурор додає до клопотання документи, які підтверджують зазначені у пунктах 1, 2 ч. 4 ст. 189 цього Кодексу обставини.
Судом було встановлено, що 04.11.2022 року у кримінальному провадженні № 62022080010000070 від 21.06.2022 року було складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Складене 04.11.2022 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про виклик останнього на 14.11.2022 року, 15.11.2022 року та 16.11.2022 року на 12:00 год. до Запорізької обласної прокуратури (м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29-а) були опубліковані станом на 08.11.2022 року в газеті «Урядовий кур'єр», яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, таким чином відповідно до вимог ст. ст. 111, 135, 136, 278 КПК України було вжито заходів для вручення ОСОБА_5 повідомлення про підозру.
14, 15, 16 листопада 2022 року ОСОБА_5 за викликом до органу досудового розслідування, прокурора не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України підтверджується наступними зібраними під час досудового розслідування доказами: матеріалами оперативних підрозділів про можливе вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_5 ; протоколами допитів свідків; протоколами оглядів; іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
26.12.2022 року постановою прокурора матеріали за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 111 КК України виділені з кримінального провадження № 62022080010000070 від 21.06.2022 року в окреме кримінальне провадження, якому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань присвоєне номер № 62022080010000217 від 26.12.2022 року.
До матеріалів клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання: витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження та інші.
02.12.2022 року постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Також до суду надійшло клопотання слідчого у кримінальному проваджені - слідчого першого СВ (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 .
Розгляд клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу передбачений ст. 189 КПК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, на думку слідчого судді, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Таким чином, враховуючи, що матеріали кримінального провадження, додані до клопотання слідчого, повністю підтверджують доводи, викладені слідчим, слідчий суддя вважає доведеним той факт, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання підозрюваного ОСОБА_5 під вартою, є достатні підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування та у останнього є можливість, вчинити дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу і зазначені у ст. 177 КПК України.
Керуючись ст. ст. 177, 188, 189, 190 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі, майора Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про дозвіл на затримання підозрюваного з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у кримінальному провадженні № 62022080010000217 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл у кримінальному провадженні № 62022080010000217 на затримання підозрюваного за ч. 2 ст. 111 КК України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Мелітополя, Запорізької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Визначити строк дії ухвали про дозвіл на затримання з метою приводу до 17 лютого 2025 року, після спливу якого, дана ухвала втрачає законну силу, а також у разі приводу підозрюваного чи його добровільного з'явлення до слідчого судді або відкликання цієї ухвали прокурором.
Роз'яснити, що затримана на підставі ухвали слідчого судді особа не пізніше тридцяти шести годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу.
Службова особа, яка на підставі ухвали слідчого судді про дозвіл на затримання затримала особу, зобов'язана негайно вручити їй копію зазначеної ухвали.
Уповноважена службова особа (особа, якій законом надане право здійснювати затримання), яка затримала особу на підставі ухвали слідчого судді про дозвіл на затримання або у якої під вартою тримається особа, щодо якої діє ухвала про дозвіл на затримання, повинна негайно повідомити про це слідчого у кримінальному провадженні - слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_4 ..
Якщо після затримання підозрюваного з'ясується, що він був затриманий на підставі ухвали про дозвіл на затримання, яка відкликана прокурором, підозрюваний має бути негайно звільнений уповноваженою службовою особою, під вартою якої він тримається, якщо немає інших законних підстав для його подальшого затримання.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1