Справа № 308/8761/23
17 вересня 2024 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі
головуючого - судді Придачука О.А.
за участю секретаря судового засідання - Бомбушкаря В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді справу за позовом ОСОБА_1 до АТ «Закарпатгаз» про визнання протиправними дій щодо нарахування та стягнення коштів за доставку та розподіл газу та зобов'язання припинити нарахування та стягнення коштів за розподіл газу і повернення попередньо сплачених грошових коштів
ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом згідно якого просить визнати протиправними дії АТ «Закарпатгаз» щодо нарахування та стягнення коштів за доставку та розподіл газу, зобов'язати АТ «Закарпатгаз» припинити нарахування та стягнення коштів за розподіл газу, зобов'язати АТ «Закарпатгаз» повернути усі попередньо сплачені кошти за розподіл газу на його особистий рахунок.
Позовні вимоги мотивує тим, що з відповідачем ніякої домовленості або договору щодо розподілу та доставки газу він не підписував та не укладав, економічного обгрунтування зростання тарифу на розподіл газу та роз'яснення статей затрат він від відповідача не отримав, відповідач ухиляється від спілкування з цього важливого питання, а також тим, що згідно вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551 -ХІІ від 22.10.1993 року він як інвалід ІІ груп звільнений від сплати комунальних послуг.
У судове засідання позивач не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У матеріалах справи наявна заява про розгляд справи у його відсутності, у якій він зазначає, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У матеріалах справи наявна заява про розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Також відповідачем подано відзив на позовну заяву згідно якого просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що фактом приєднання ОСОБА_1 до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є споживання природного газу на об'єкті за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить зміна показників в сторону збільшення, оплата за спожитий природний газ та власне оплата за послуги з розподілу природного газу. ОСОБА_1 здійснює споживання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що ним не заперечується. Також вказує, що наявність посвідчення інваліда дає право на пільги щодо оплати послуг з розподілу природного газу, відповідно до Постанови КМ України № 383 від 17.04.2019 року «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», однак, не звільняє споживача - позивача ОСОБА_1 від обов'язку сплати послуг за розподіл природного газу.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Частиною першою ст.16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а в частині 2 цієї статті визначено способи захисту цивільних справ та інтересів судом, зокрема таким є, визнання права.
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з статтею 5 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать, комунальні послуги, зокрема послуги з постачання та розподілу природного газу.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є, зокрема споживачі (індивідуальні та колективні); виконавці комунальних послуг згідно п.1 ч.2 цієї статті - виконавцями комунальних послуг, зокрема, послуг з постачання та розподілу природного газу є постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об'єкти газоспоживання споживача.
За змістом пункту 5 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками.
Договір розподілу природного газу є публічним.
За правилами частин першої, другої статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Згідно зі статтею 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.
Відповідно до пункту 1.3. Типового договору розподілу природного газу - фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Фактом приєднання споживача ОСОБА_1 до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є споживання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 про що свідчить зміна показників в сторону збільшення, оплата за спожитий природний газ та власне оплата за послуги з розподілу природного газу, що вбачається з наданого відповідачем фінансового стану споживача ОСОБА_1 та змісту позовної заяви.
Позивач не звертався до АТ «Закарпатгаз» із заявою про припинення договору розподілу природного газу, а заперечення позивача щодо не укладення ним договору з АТ «Закарпатгаз» зводяться до нерозуміння природи договору приєднання, який є публічним, що відповідно до позиції Верховного Суду, яка знайшла своє відображення в постанові від 19.03.2021 №904/2073/19, не звільняє від його виконання.
Що стосується тверджень позивача про звільнення від сплати комунальних послуг на підставі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» суд зазначає наступне.
Як убачається з наданої позивачем копії посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 21.04.2008 року, ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи довічно і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги, зокрема, 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. При цьому встановлено, що площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).
Порядок надання пільги регламентується постановою Кабінету Міністрів № 373 від 17.04.2019 року «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» яка набрала чинності з 27.04.2019 року та застосовується з 01.05.2019 р. (далі - Порядок № 373).
Цей Порядок визначає механізм надання громадянам у грошовій формі, зокрема, комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Згідно з п. 3-1 вказаного Порядку № 373, для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім'ї пільговика, на яких поширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі: до 30 листопада 2022 р. включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання), а починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються від заявників:
- структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);
- органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження структурному підрозділу з питань соціального захисту населення/органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган).
Відповідно до приписів п. 5-1 Порядку № 373, пільги на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховуються у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів № 373 від 17.04.2019 року «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» установлено, що пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються у грошовій безготівковій або готівковій формі до грудня 2022 р. включно. Із січня 2023 р. пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 7 Порядку № 373, пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг з урахуванням суми пільги, виплаченої таким пільговикам готівкою.
Починаючи з січня 2023 р. органи Пенсійного фонду України подають щомісяця до 27 числа виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.
Для реалізації механізму надання пільг у грошовій формі інформаційна взаємодія між уповноваженими органами, Пенсійним фондом України, Мінсоцполітики, АТ “Ощадбанк» та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг здійснюється шляхом обміну електронними документами з використанням кваліфікованого електронного підпису.
За отриманням інформації про будь-які питання, пов'язані з нарахуванням пільги, пільговики звертаються до уповноважених органів.
За отриманням інформації про спожиті послуги, нараховані суми за послуги, розмір заборгованості (переплати) пільговики звертаються до управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг.
За отриманням інформації про операції, здійснені за обліковим записом пільговика щодо перерахування коштів управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг, пільговики звертаються до 1 червня 2023 р. до АТ “Ощадбанк». Інформація надається в порядку, визначеному АТ “Ощадбанк».
Таким чином, для отримання пільг щодо плати за користування комунальними послугами позивач у період до 30.11.2022 року мав звернутися до органів соціального захисту за місцем проживання, а починаючи з 01.12.2022 року до органів Пенсійного фонду України, з відповідною заявою.
Однак, даних про те, що ОСОБА_1 звертався до уповноважених органів із відповідними заявами про надання йому пільги щодо плати за користування комунальними послугами, зокрема за послуги розподілу природного газу, суду не надано.
Частина друга статті 129 Конституції України визначає основні засади судочинства, однією з яких згідно пункту 3 вказаної частини, є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
А тому розглянувши справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, враховуючи, що позивачем доказів звернення до відповідних органів із заявою про надання пільг для оплати комунальних послуг, зокрема за послуги розподілу природного газу, суду не надано, суд приходить до висновку, що позов, що позов є не обґрунтований, а тому до задоволення не підлягає.
Керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 633,634 ЦК України, ст. ст. 10, 12,13, 18, 81, 76,77, 141, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до АТ «Закарпатгаз» про визнання протиправними дій щодо нарахування та стягнення коштів за доставку та розподіл газу та зобов'язання припинити нарахування та стягнення коштів за розподіл газу і повернення попередньо сплачених грошових коштів - відмовити.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.А. Придачук