Справа № 243/4405/24
Провадження № 2/243/1218/2024
03 вересня 2024 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Фаліна І.Ю. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, цивільну справу за позовною заявою Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за теплову енергію,
Позивач звернувся до суду через систему «Електронний суд» з позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за теплову енергію.
Позов обґрунтований тим, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є обласним теплопостачальним підприємством, яке виробляє теплову енергію для забезпечення споживачів послугами з централізованого опалення. Підприємство засноване на спільній власності територіальних громад і знаходиться в управлінні Донецької обласної державної адміністрації. Управління підприємством на період дії Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» здійснює облдержадміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація. До складу підприємства входить 16 теплопостачальних відокремлених підрозділів. Відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомунерго» «Слов'янськтепломережа» є структурним підрозділом позивача, основною діяльністю якого є виробництво теплової енергії та надання її споживачам (фізичним та юридичним особам) у тому числі і відповідачу, який проживає в квартирі АДРЕСА_1 , який приєднано до системи централізованого теплопостачання.
Відповідачі є споживачами житлово-комунальних послуг та на ці відносини поширюється дія Закону України “Про житлово-комунальні послуги». Згідно вказаного Закону України взаємодія між учасниками відносин у вказаній сфері здійснюється виключно на договірних засадах. Відповідно до п. 39, п. 40 Правил №830 споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення відповідного договору. Згідно норм Житлового кодексу України власник (наймач) житлового будинку (квартири) зобов'язаний своєчасно вносити плату за житлово-комунальні послуги за затвердженими в установленому порядку тарифами. Здійснюючи свою діяльність, позивач протягом тривалого часу в опалювальний період надає ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 теплову енергію у квартиру АДРЕСА_1 , а боржники використали надану послугу для задоволення власних потреб та не відмовлялися від цих послуг.
На підприємстві позивача на ім'я відповідального наймача ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , що відповідає вищевказаній квартирі та відповідно до якого нараховується плата за теплову енергію. Будинок, де розташована квартира АДРЕСА_2 обладнаний лічильником.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх обов'язків щодо своєчасної оплати за спожиту теплову енергію сума заборгованості за теплову енергію за період з 01.10.2021 по 01.05.2024становить 26754,93 грн.
Станом на дату звернення позивача до суду, грошове зобов'язання відповідачів перед позивачем не виконане.
Власниками квартири АДРЕСА_1 є відповідачі
ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які згідно ст. 322 ЦК України зобов'язані утримувати майно, що їм належить.
У період виникнення заборгованості відповідачів перед позивачем між ними склалися наступні договірні відносини, так в опалювальні сезони 2021-2024 роки склалися
договірні відносини на підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги»
№ 2189 від 09.11.2017 р. Згідно ст. 13 даного Закону України у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. Співвласники будинку АДРЕСА_3 не уклали з позивачем відповідний договір у зазначені строки. Тому вважається, що з боржниками укладено індивідуальний договір, який є публічним договором приєднання. Згідно ст. 12 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» № 2189 договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених КМУ або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. На виконання вимог вказаного Закону України позивачем було розміщено (опубліковано) типовий договір на офіційному сайті ОКП «ДТКЕ» http://www.kpdtke.com.ua та на інформаційних стендах у приміщеннях позивача, де ведеться прийом громадян, рахунках на оплату послуг. На сайті позивач також розмістив інформацію про вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку; розмір тарифу, розмір плати за абонентське обслуговування, заяву-приєднання, тощо. Фактом приєднання споживачів до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги. Факт отримання відповідачами послуги в опалювальному періоді підтверджується
розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 05.10.2021 р. №91 «Про початок опалювального періоду 2021-2022 рр.», розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 19.10.2022 р. №184 «Про початок опалювального періоду 2022-2023 рр.» та розпорядженням начальника Слов'янської міської військово-цивільної
адміністрації від 19.10.2022 р. №1845 «Про початок опалювального періоду 2023-2024
рр.», та відповідно надання позивачем послуги постачання централізованого опалення мешканцям будинку АДРЕСА_3 .
Крім того, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» № 2189 визначає, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору, як і відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов'язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення платежу, а також 3% річних від Ця стаття визначає загальні правила відповідальності за порушення грошового зобов'язання, незалежно від підстав виникнення зобов'язання та форми його фіксації.
Отже, позивач має право вимоги до відповідачів виконання обов'язку щодо оплати заборгованості, а боржники за спірний період зобов'язані сплатити гроші за спожиту теплову енергію, з урахуванням 3% річних та інфляційні збитки.
Сума 3 % річних, нарахованих позивачем, становить за період з 01.10.2021 по 01.02.2022 - 36,03 грн.;
Сума інфляційних втрат, нарахованих позивачем, становить за період з 01.10.2021 по 01.02.2022 - 135,98 грн.
Плата за абонентське обслуговування (граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України) входить до плати виконавцю комунальної послуги за договором.
Стаття 1 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» № 2189 визначає, що плата за абонентське обслуговування - це платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку для відшкодування витрат виконавця, пов'язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.
Такі витрати підлягають відшкодуванню за рахунок плати за абонентське обслуговування всіма співвласниками багатоквартирних будинків, незалежно від того, чи підключено їхні приміщення до систем теплопостачання виконавця комунальної послуги. Розмір плати за абонентське обслуговування встановлено відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 808 «Про встановлення граничного розміру плату за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами». Розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуг з постачання теплової енергії, що надаються ОКП «ДТКЕ» споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами (п.34 індивідуального договору): з 01.10.2020 складає 26,42 грн. з ПДВ; з 01.10.2021 складає 33,74 грн. для споживачів, які мешкають у будинках, обладнаних вузлами обліку теплової енергії та 23,04 грн. для споживачів, будинки яких не обладнано лічильниками обліку теплової енергії.
Нарахування здійснюється щомісяця протягом року у фіксованому розмірі.
Заборгованість за абонентське обслуговування за період з 01.10.2021 по
01.05.2024 по особовому рахунку № НОМЕР_1 складає 422,15 грн.
У зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідачів в солідарному порядку на свою користь заборгованість за теплову енергію за період з 01.10.2021 по 01.05.2024 в сумі 26754,93 грн., інфляційні втрати у сумі 135,98 грн. та 3% річних в сумі 36,03 грн. за період з 01.10.2021 до 01.02.2022, заборгованість за абонентське обслуговування за період з 01.10.2021 по 01.05.2024 в сумі 422,15 грн., поштові витрати, пов'язані з поштовим відправленням відповідачу документів у справі на загальну суму 126,00 грн., витрати, пов'язані з формуванням Інформації з Державного реєстру речових
прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно відповідача у
справі на суму 45,00 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Ухвалою суду від 03.09.2024 провадження у справі в частині стягненнязаборгованості за теплову енергію з ОСОБА_3 закрито в зв'язку з його смертю на час звернення позивача до суду.
Відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Представник позивача Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» своєчасно і належним чином повідомлений про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Через систему «Електронний суд» представником позивача ОСОБА_4 , що діє на підставі довіреності в порядку передоручення від 04.10.2022 до суду надіслано заяву про розгляд справи без його участі, вказав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив їх задовольнити. Не заперечував проти заочного розгляду справи та винесення судом заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 своєчасно і належним чином повідомлена про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, а також про необхідність надати відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують відзив.
Від відповідача ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бутенко В.М., що діє на підставі ордера про надання правничої (правової) допомоги серія АА № ДН 1315 від 08.08.2024 через систему «Електронний суд» до суду подано відзив на позовну заяву в якому вказала, що позовні вимоги позивача не визнає в повному обсязі з огляду на наступне. Відповідно до статті 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» № 389-VIII від 12.05.2015 р., під час дії воєнного стану може бути введено мораторій на виконання грошових зобов'язань. Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 07.05.2022 р. було встановлено мораторій на стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги під час дії воєнного стану. Місто Слов'янськ Донецької області постійно знаходиться в зоні активних бойових дій, що унеможливлює надання якісних комунальних послуг. Законодавством України передбачено, що в умовах воєнного стану та активних бойових дій стягнення заборгованостей повинні бути призупинено.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» № 1809-XII від 08.06.2000 р., житло, яке зазнало значних пошкоджень внаслідок надзвичайних ситуацій, є непридатним для проживання. На 14 квітня 2023 року місто Слов'янськ зазнало масованого ракетного обстрілу з боку російських військ. Один із ракетних ударів зруйнував багатоповерховий будинок АДРЕСА_3 , де розташована квартира належна відповідачам, що призвело до численних жертв і руйнувань. Відповідно в будинку фактично немає можливості проживати, і опалення у ньому не функціонує, а тому позивач просить стягнути заборгованість за послуги які фактично не надавалися.
У 2022 році та 2023 році в м. Слов'янську не було опалювального сезону через руйнування інфраструктури, викликані бойовими діями. Міська влада попередила мешканців про неможливість надання опалення і рекомендувала евакуюватися з міста. Інформація про відсутність опалення в Слов'янську в 2022 та 2023 роках була опублікована в різних українських медіа, таких як «Укрінформ», «Суспільне», «Українська Правда». В Слов'янську в 2024 році опалювальний сезон також не розпочався через активні бойові дії та значні пошкодження інфраструктури.
За вказаною адресою відповідач ОСОБА_1 ніколи не проживала, в квартирі до початку повномаштабного вторгнення мешкала ОСОБА_5 зі своєю сім'єю та регулярно сплачувала комунальні послуги. Частина платежів була сплачена, а саме за бонентське обслуговування 09.2021 року - 26,42 грн. (плат. інстр. 0.0.23189899166.1), 11.2021 року - 23,04 грн. (плат. інстр. 0.0.2363696606.1), 11.2021 року - 23,04 грн. (плат. інстр. 0.0.2400211352.1), 01.2022 року - 46,08 грн. (плат. інстр. 0.0.2449958671.1); оплата за тепло: 09.2021 року - 444,45 грн. (плат. інстр. 0.0.2318988530.1), 11.2021 року - 400,90 грн. (плат. інстр. 0.0.2363698535.1), 11.2021 року - 1650 грн. (плат. інстр. 0.0.2400214011.1), 01.2022 року - 1100,00 грн. (плат. інстр. 0.0.2449963013.1).
Таким чином, сума, зазначена у позові, не відповідає дійсності, а надані розрахунки є некоректними, тому позовні вимоги є безпідставними та такими що не підлягють задоволенню.
У зв'язку з необхідністю захисту своїх прав та інтересів у даній справі, ОСОБА_1 скористалася послугами адвоката та була змушена понести фінансові витрати в сумі 8000,00 грн., що підтверджується розрахунком.
Від представника позивача Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» Штанька С.В. через систему «Електронний суд» до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву в якій вказав, що як зазначено в позовній заяві, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є теплопостачальним підприємством. Метою діяльності підприємства є виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії у вигляді пари та гарячої води споживачам у порядку, встановленому законодавством. До складу підприємства в якості структурного підрозділу входить Відокремлений підрозділ “Слов'янськтепломережа», основною діяльністю якої є виробництво теплової енергії та надання її споживачам (юридичним та фізичним особам). Так, здійснюючи свою діяльність, позивач у період з 01.10.2021 по 01.05.2024 надав теплову енергію в квартиру АДРЕСА_1 , а відповідачі використали надану послугу. Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що долучені позивачем до позовної заяви співвласниками квартири за адресою: АДРЕСА_4 є ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 (особа померла), ОСОБА_7 . На підприємстві позивача на ім'я відповідального власника ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , що відповідає вищевказаній квартирі та відповідно до якого нараховується плата за теплову енергію, враховуються здійснені відповідачем оплати за надану послугу, а також обліковується інформація щодо цієї квартири. Вищевказана квартира знаходиться у багатоквартирному житловому будинку, який підключено до мереж централізованого теплопостачання. Житловий будинок опалюється котельнею, що обліковується на балансі ОКП «Донецьктеплокомуненерго». У житловому будинку не встановлено прилад обліку теплової енергії. Позивач надає теплову енергію до теплового вводу в житловий будинок. Розподіл обсягів спожитих у будівлі послуг з постачання теплової енергії між споживачами здійснюється відповідно до законодавства. Оскільки квартира відповідачів знаходиться в багатоквартирному будинку, який приєднано до системи централізованого теплопостачання, тому вони є споживачами житлово-комунальних послуг та на ці відносини поширюється дія Закону України “Про житлово-комунальні послуги». Оскільки квартира відповідачів є невід'ємною частиною багатоквартирного житлового будинку, який приєднано до системи централізованого теплопостачання, та враховуючи те, що в квартирі наявні тепловіддачі поверхні (стояки та радіатори), тому відповідачі є користувачами теплової енергії, яку надає позивач, а саме, з моменту підключення житлового будинку АДРЕСА_3 до системи централізованого опалення що підтверджується Актами про включення (відключення) житлового будинку до системи централізованого опалення. Отже, позивач в опалювальний період забезпечує постачання теплоносія споживачам в т.ч. відповідачам відповідно до норм та стандартів в обсязі відповідно до теплового навантаження будівлі (житлового будинку). Рівень температури теплоносія, яке виробляє позивач, відповідає температурному графіку теплової мережі подавального трубопроводу. Рішення про початок та закінчення опалювального періоду приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами та правилами, а також правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг. Крім того, згідно зі статті 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Оскільки відповідачі є співвласниками квартири, тому на них покладається обов'язок щодо належного утримання квартири та своєчасної оплати житлово-комунальних послуг в тому числі послуг з теплопостачання. Відповідачі не зверталися до позивача щодо неотримання або отримання неналежної якості послуги з централізованого теплопостачання.
Щодо посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України № 483 від 07.05.2022 р., якою встановлено мораторій на стягнення заборгованості за житлово -комунальні послуги під час дії воєнного стану зазначаємо, що на Офіційному веб-порталі парламенту України та на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України, дана постанова відсутня. Заборона стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24.02.2022 року - з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих регулюється Постановою КМУ № 206 від 05.03.2022 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» (зі змінами згідно з постановами КМУ № 390 від 21.04.2023 та № 1405 від 29.12.2023). Відповідно до абз.3 п.1 Постанови КМУ № 206 (зі змінами) забороняється стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 року з дати виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій по дату припинення можливості бойових дій/завершення бойових дійна територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо). Відповідачами не надано доказів на підтвердження їх звернення до позивача ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у паперовій або електронній формі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або інших документів, що підтверджують їх відсутність у житловому будинку, в якому вони є споживачами послуг, тому підстави для застосування наведених вище положень Постанови КМУ № 206 відсутні. Крім того, необхідне зазначити, що вищенаведеною нормою встановлена заборона стягнення заборгованості для певного кола осіб, але не заборонено її нарахування. Оскільки за особовим рахунком № НОМЕР_1 обліковувалась заборгованість (в тому числі й та, яка виникла до 24.02.2022) тому у позивача немає обмежень щодо стягнення заборгованості за весь спірний період.
Що стосується не здійснення нарахувань за послугу з постачання теплової енергії по причині руйнування/пошкодження житла, то відповідачами не надано доказів, які б підтверджували, що належна їм квартира зазнала руйнувань/пошкоджень, які позбавляють їх можливості отримувати послугу з постачання теплової енергії, а саме акт обстеження майна, підписаний спеціальною комісією, яка створена органом місцевого самоврядування та військово-цивільною адміністрацією з метою фіксації пошкоджень або руйнації будівель та споруд приватної форми власності, пошкоджених внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації. Більш того факт отримання відповідачами послуги в опалювальні періоди підтверджується належними та допустимими доказами, а саме: розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 05.10.2021 р. №91 «Про початок опалювального періоду 2021-2022 рр.», розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 19.10.2022 р. №184 «Про початок опалювального періоду 2022-2023 рр.» та розпорядженням начальника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 19.10.2022 р. №1845 «Про початок опалювального періоду 2023-2024 рр.», а також актами про включення житлового будинку до системи централізованого опалення у спірний період.
Як вбачається із довідкової інформації від 22.08.2024 р. № 231, наданою в.о. начальника ЦОК ВО «Слов'янськтепломережа» Ганною Кокотайло протягом всього опалювального періоду 2021 - 2022р.р., 2022-2023р.р. та 2023-2024р.р. мешканці будинку АДРЕСА_5 були забезпечені послугою з постачання теплової енергії. Звернень від мешканців будинку у т.ч. ОСОБА_1 щодо ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості послуги теплопостачання на межі централізованих інженерно-технічних систем, в тому числі інформація про ненадання послуги з постачання теплової енергії з вини підприємства, зокрема в зв'язку з ліквідацією аварії, тощо) не надходило. Котельна забезпечувала і повному обсязі тепловою енергією зазначений будинок та працювала за температурним графіком якісного регулювання відпуску тепла (залежно від температури зовнішнього повітря), з урахуванням дотримання нормативних показників для опалення приміщення.
Щодо посилання відповідача ОСОБА_1 , що вона не проживала за адресою: АДРЕСА_4 , то згідно ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Тобто, власник квартири повинен сплачувати послуги щодо оплати житлово-комунальних послуг не зважаючи на те, зареєстрований він у квартирі чи ні, мешкає він у цій квартирі чи ні, а тому вказане посилання відповідача є безпідставним.
Стосовно посилання відповідача ОСОБА_1 , щодо некоректної суми заборгованості, зазначив, що згідно наданого до позовної заяви розрахунку заборгованості за особовим рахунком № НОМЕР_1 , відкритим на ОСОБА_1 , заборгованість виникла у період з 01.10.2021 до 01.05.2024 та складає: 26754,93 грн. - заборгованість за теплову енергію; 422,15 грн. - заборгованість з абонентської плати. Частина платежів, які були оплачені відповідачами відображена у виписці з особового рахунку та враховані у розрахунку основного боргу та абонплати. Доказів які б спростовували зазначену позивачем суму заборгованості або обов'язок щодо її погашення, відповідачами не надано, будь-яких заперечень з приводу недоведеності розрахунку суми боргу, доданого до позову, відповідачами також не наводиться, докази на спростування зазначеного розрахунку не надаються, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, а обставини які викладені у позовній заяві підтверджують обов'язок відповідачів сплатити спожиті ними послуги з постачання теплової енергії у квартирі АДРЕСА_1 в спірний період.
На підставі вищевикладеного, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В подальшому від відповідача ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бутенко В.М. через систему «Електронний суд» до суду подано заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву в якому зазначила, що на думку відповідача судом повинні бути застосовані вимоги Постанови КМУ № 206 від 5 березня 2022 року «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» (зі змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 390 від 21.04.2023 та № 1405 від 29.12.2023), якою до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: - нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; - припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Постанова Уряду № 206 застосовується з 24 лютого 2022 року. Також Верховною Радою України прийнято Закон № 2456 "Про внесення зміни до пункту 10-2 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" щодо зупинення виконання рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги у період дії воєнного стану (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2023, № 18, ст.78), яким передбачено, що у період дії воєнного стану зупиняється вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях з виконання рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги в територіальних громадах, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають чи перебували у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, або якщо стягнення за житлово-комунальні послуги здійснюється щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій. У зв'язку з чим, просить суд відмовити позивачу в задоволені позову в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 своєчасно і належним чином повідомлена про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, а також про необхідність надати відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують відзив. Однак, відповідач не використала наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна № 365876706 від 15.02.2024.
На підприємстві позивача на ім'я відповідального власника ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , що відповідає вищевказаній квартирі та відповідно до якого нараховується плата за теплову енергію, враховуються здійснені відповідачем оплати за надану послугу, а також обліковується інформація щодо цієї квартири.
Згідно листа Відділу з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 10.06.2024 №20-16/2-2110 наданого на запит суду слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 з 04.05.2016 по 15.02.2019. Знято до м. Київ.
Згідно листа Відділу з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 10.06.2024 №20-16/2-2111 дані щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутні.
Згідно відповіді № 638559 від 12.06.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 15.02.2019 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_6
Згідно відповіді № 638579 від 12.06.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру слідує, що відомості щодо зареєстрованого місця проживання ОСОБА_7 , РНОКПП НОМЕР_2 , відсутні.
Між позивачем і відповідачем встановилися фактичні договірні відносини з приводу надання послуг з опалення, оскільки позивач фактично надавав відповідачам послуги з опалення, а відповідачі користувалися даними послугами для задоволення власних потреб та не відмовлялися від них.
Факт отримання відповідачами послуги в опалювальному періоді підтверджується
розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 05.10.2021 р. №91 «Про початок опалювального періоду 2021-2022 рр.», розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 19.10.2022 р. №184 «Про початок опалювального періоду 2022-2023 рр.» та розпорядженням начальника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 19.10.2022 р. №1845 «Про початок опалювального періоду 2023-2024
рр.», та відповідно надання позивачем послуги постачання централізованого опалення мешканцям будинку АДРЕСА_3 , а також актами про підключення житлового будинку до мережі (системи) теплопостачання (у зв'язку з початком опалювального сезону) від 25.10.2021, від 09.11.2022 та від 08.11.2023.
Згідно з довідковою інформацією від 22.08.2024 р. № 231, наданою ЦОК ВО «Слов'янськтепломережа» протягом всього опалювального періоду 2021 - 2022р.р., 2022-2023р.р. та 2023-2024р.р. мешканці будинку АДРЕСА_5 були забезпечені послугою з постачання теплової енергії. Звернень від мешканців будинку у т.ч. ОСОБА_1 щодо ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості послуги теплопостачання на межі централізованих інженерно-технічних систем, в тому числі інформація про ненадання послуги з постачання теплової енергії з вини підприємства, зокрема в зв'язку з ліквідацією аварії, тощо) не надходило. Котельна забезпечувала і повному обсязі тепловою енергією зазначений будинок та працювала за температурним графіком якісного регулювання відпуску тепла (залежно від температури зовнішнього повітря), з урахуванням дотримання нормативних показників для опалення приміщення. Також, на адресу підприємства не було надано документів, які підтверджують, що квартиру АДРЕСА_1 було пошкоджено або зруйновано внаслідок військової агресії російської федерації і яка втратила можливість отримувати теплову енергію від теплопостачального підприємства ОКП «ДТКЕ».
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно п. 35 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» № 830 від 21 серпня 2019 року розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Оплата послуги здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, але відповідач несвоєчасно оплачує спожиті комунальні послуги.
Згідно ст. 68 ЖК України, наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживач зобов'язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними.
Відповідно до статті 322 ЦК України на власника покладається тягар утримання майна.
Тобто, положення статті 322 ЦК України встановлюють презумпцію обов'язку власника нести усі витрати, пов'язані з утриманням належного йому майна, у тому числі з оплати комунальних та інших наданих йому послуг, поза залежністю від того, чи користується він ними безпосередньо чи ні. До таких витрат належать витрати, пов'язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей тощо. Такий обов'язок власника є похідним від належних йому, як абсолютному володарю, правочинів володіння, користування та розпорядження майном. Невиконання власником свого обов'язку по утриманню своєї власності може створювати небезпеку для третіх осіб.
Приписами ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 13 ЦК України, а саме цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Таким чином, між позивачем та відповідачкою виникли відносини, що породжують права та обов'язки, оскільки позивач надає житлово-комунальні послуги, відповідач ними користується.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином, згідно ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, одностороння відмова не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до вимог ч.1 ст. 76 ЦПК України «Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи».
Як передбачено ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
За загальним принципом доказування та подання доказів, відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази, які заявник повинен подати в рахунок обґрунтування всіх тих обставин, на які він посилається, як на підставу для задоволення його вимог, і на підставі яких суд в подальшому встановить наявність або відсутність підстав для задоволення заяви чи відмови у її задоволенні,- повинні бути виключно належними та допустимими.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, тому подання відповідачем доказів на підтвердження наведених вище обставин є обов'язковим, оскільки в цій частині між позивачем та відповідачем виник спір про право, і такі докази матимуть значення для ухвалення рішення у справі.
Тобто, докази, які відповідач повинна подати в рахунок обґрунтування всіх тих обставин, на які вона посилається, як на підставу невизнання позовних вимог, і на підставі яких суд в подальшому встановить наявність або відсутність підстав для задоволення позову чи відмови у його задоволенні, повинні бути виключно належними та допустимими.
У порушення ст. ст. 67, 68 ЖК України відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не здійснюють оплату за надану йому позивачем теплову енергію та мають заборгованість у розмірі 26754,93 грн. за період з 01.10.2021 по 01.05.2024, що підтверджується відповідним розрахунком заборгованості, долученим позивачем до позовної заяви.
Посилання відповідача ОСОБА_1 у відзиві на позовну заяву щодо встановлення мораторію на стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги під час дії воєнного стану встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 07.05.2022 р. є безпідставними з огляду на наступне.
Судом встановлено, що на Офіційному веб-порталі парламенту України та на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України, дана постанова на яку посилається відповідач відсутня.
Заборона стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24.02.2022 - з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих регулюється Постановою Кабінету Міністрів України № 206 від 05.03.2022 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» (зі змінами згідно з постановами КМУ № 390 від 21.04.2023 та №1405 від 29.12.2023).
Відповідно до абз.3 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 206 (зі змінами) забороняється стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 року з дати виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій по дату припинення можливості бойових дій/завершення бойових дійна територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо).
Відповідачами не надано доказів на підтвердження їх звернення до позивача ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у паперовій або електронній формі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або інших документів, що підтверджують їх відсутність у квартирі, що розташована в житловому будинку, в якому вони є споживачами послуг, тому суд вважає, що підстави для застосування наведених вище положень Постанови Кабінету Міністрів України № 206 відсутні.
Стосовно посилання відповідача ОСОБА_1 на те, що через один із ракетних ударів було зруйнувано багатоповерховий будинок АДРЕСА_3 де розташована квартира належна відповідачам, та в будинку фактично немає можливості проживати, і опалення в ньому не функціонує, суд зазначає, що відповідачами не надано доказів, які б підтверджували, що належна їм квартира зазнала руйнувань чи пошкоджень, які позбавляють їх можливості отримувати послугу з постачання теплової енергії, та вказане спростовується доказами наданими позивачем, а саме відповідними розпорядженнями керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації та актами про підключення житлового будинку до мережі (системи) теплопостачання (у зв'язку з початком опалювального сезону) та довідковою інформацією від 22.08.2024 р. № 231 наданою ЦОК ВО «Слов'янськтепломережа».
Надану скановану фотографію будинку, суд не приймає до уваги, оскільки суд позбавлений можливості встановити, який саме на ній будинок зображений, та на даній фотографії наявні пошкодження скла у вікнах та балконів.
Також, на обґрунтування своїх заперечень стосовно заявлених позовних вимог відповідач ОСОБА_1 посилається на те, що вона не проживає за адресою: АДРЕСА_4 , разом з тим, з наданої позивачем інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна № 365876706 від 15.02.2024 слідує, що як відповідач ОСОБА_1 , так і відповідач ОСОБА_2 є співвласниками даної квартири, а тому згідно ст. 322 ЦК України зобов'язані утримувати майно, що їм належить, тобто повинні сплачувати послуги щодо оплати житлово-комунальних послуг не зважаючи на реєстрацію чи проживання в цій квартирі, а тому дані посилання відповідача є помилковими.
Стосовно посилання відповідача ОСОБА_1 , щодо некоректної суми заборгованості, суд вказує, що згідно наданого до позовної заяви розрахунку заборгованості за особовим рахунком № НОМЕР_1 , відкритим на ОСОБА_1 , заборгованість виникла в період з 01.10.2021 до 01.05.2024 та складає: 26754,93 грн. - заборгованість за теплову енергію; 422,15 грн. - заборгованість з абонентської плати.
Частина платежів, які були оплачені відповідачами відображена у виписці з особового рахунку та враховані у розрахунку основного боргу та абонплати.
Доказів які б спростовували зазначену позивачем суму заборгованості або обов'язок щодо її погашення, відповідачами не надано, будь-яких заперечень з приводу недоведеності розрахунку суми боргу доданого до позову, відповідачами також не наводиться, докази на спростування зазначеного розрахунку не надаються, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, а позовні вимоги підлягають задоволенню в частині солідарного стягнення звідповідачів на користь позивача заборгованості за надану їм позивачем теплову енергію в розмірі 26754,93 грн. за період з 01.10.2021 по 01.05.2024
Стосовно вимог позивача, щодо стягнення з відповідачів інфляційних втрат в розмірі 135,98 грн. та 3% річних в розмірі 36,03 грн. за період з 01.10.2021 до 01.02.2022, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його
невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання
(неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають
правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 625 ЦК України передбачена цивільна-правова відповідальність за порушення грошового зобов'язання. Так, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Рахунок розміру інфляційний нарахувань здійснюється наступним чином: (інфляційні нарахування за попередній місяць + сальдо на початок місяця - заборгованість за попередній місяць) х індекс інфляції / 100 - (інфляційні нарахування за попередній місяць + сальдо на початок місяця - заборгованість за попередній місяць). Якщо індекс інфляції за місяць менше 100%, показник інфляційних витрат за даний місяць не нараховується.
3 % річних нараховуються наступним чином: (сальдо на початок місяця - заборгованість за попередній місяць) х 3 х (кількість прострочених днів) 365 днів / 100.
Розрахунки 3% річних та інфляційних втрат проведені на заборгованість, яка виникла виключно до 24 лютого 2022 року.
Суд, зауважує про те, що оскільки як встановлено в судовому засіданні відповідачам надавались послуги з опалення, але вони не в повному об'ємі вносили плату за користування зазначеними послугами, тобто прострочили виконання грошового зобов'язання, внаслідок чого за особовим рахунком № НОМЕР_1 утворилася заборгованість за постачання теплової енергії, яка підлягає стягненню з відповідачів в солідарному порядку з урахуванням встановленого індексу інфляції за час прострочення та трьох процентів річних від простроченої суми за період з01.10.2021 до 01.02.2022, що також підтверджується відповідним розрахунком долученим позивачем до позовної заяви.
Посилання відповідача ОСОБА_1 щодо застосування до заявлених вимог в цій частині Постанови Кабінету Міністрів України № 206 від 05.03.2022 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» (зі змінами згідно з постановами КМУ № 390 від 21.04.2023 та №1405 від 29.12.2023), якою, зокрема, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: - нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; - припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі є також безпідставними, оскільки положення вказаної постанови застосовуються з моменту введення воєнного стану в Україні, тобто з 24.02.2022, а позивач в свою чергу на обґрунтування заявлених вимог щодо інфляційних витрат та 3% річних надає розрахунок за період з 01.10.2021 до 01.02.2022.
Отже, у зв'язку з не виконанням обов'язків щодо сплати спожитих послуг, боржникам нараховано за період з01.10.2021 до 01.02.2022 інфляційні втрати в сумі 135,98 грн. та 3% річних в розмірі 36,03 грн., які підлягають стягненню з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в солідарному порядку на користь позивача.
Згідно з п.11 ч.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов'язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов'язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води).
Такі витрати підлягають відшкодуванню за рахунок плати за абонентське обслуговування всіма співвласниками багатоквартирних будинків, незалежно від того, чи підключено їхнє приміщення до систем теплопостачання виконавця комунальної послуги. Розмір плати за абонентське обслуговування встановлено відповідно до вимог Постанови КМУ від 21 серпня 2019 року №808 «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами». Розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуг з постачання теплової енергії, що надаються ОКП «ДТКЕ» споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами з 01 жовтня 2020 року складає 26,42 грн. з ПДВ; з 01 жовтня 2021 року складає 33,74 грн. для споживачів, які мешкають у будинках, обладнаних вузлами обліку теплової енергії, та 23,04 грн. для споживачів, будинки яких не обладнано лічильниками обліку теплової енергії, з 01.10.2022 складає 29,15 грн. та виконано перерахунок.
Нарахування здійснюється щомісяця протягом року у фіксованому розмірі.
Заборгованість за абонентське обслуговування за період з 01.10.2021 по
01.05.2024 по особовому рахунку № НОМЕР_1 складає 422,15 грн., яка також підлягає стягненню солідарно з відповідачів на користь позивача.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, судовий збір справляється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Згідно статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01 січня 2024 року складав 3028,00 грн.
Дана позовна заява подана до суду через систему «Електронний суд», тому розмір судового збору за подання даної позовної заяви становить 2422,40 грн. (3028 х 0,8), який сплачений позивачем.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в повному обсязі, а тому з відповідачів на користь позивача необхідно стягнути понесені витрати по сплаті судового збору в загальному розмірі 2422,40 грн. в рівних частках по 1211,20 грн. з кожного.
Відповідно до п.4 ч.3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати, пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Позивачем по справі понесені витрати, пов'язані з поштовим відправленням відповідачам документів у справі на загальну суму 126,00 грн. та витрати, пов'язані з формуванням Інформації з Державного реєстру речових
прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно відповідачів у
справі на суму 45,00 грн., що підтверджується відповідним реєстром поштових відправлень, фіскальним чеком від 29.05.2024 та квитанцією №2365-STLQ-UZ7E від 15.02.2024, а тому ці витрати також слід стягнути з відповідачів на користь позивача в рівних частках з кожного.
Також, відповідач ОСОБА_1 у відзиві на позовну заяву вказує про те, що в зв'язку з необхідністю захисту своїх прав та інтересів у даній справі вона скористалася послугами адвоката та була змушена понести фінансові витрати в сумі 8000,00 грн.
Представником позивача Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» Штанька С.В. через систему «Електронний суд» подано клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, обґрунтоване тим, що на поточний час позивач знаходиться в умовах фінансово-економічної кризи, станом на 01.01.2022 заборгованість споживачів фізичних осіб перед позивачем складає 1,05 млр.грн. та юридичних осіб 24,3 млн.грн., що не дає можливості підприємству спланувати свої розрахунки перед постачальниками газу та електроенергії та своєчасно розрахуватися за енергоносії, що є складовою для виробництва теплової енергії на потреби опалення споживачів.
Вирішуючи вказане питання, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 133 ЦПК України, судові витрати складаються з витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Як зазначає відповідач ОСОБА_1 у відзиві на позовну заяву, що вона понесла витрати на професійну правничу допомогу в сумі 8000,00 гривень.
Натомість, суд зазначає, що ані відповідачем ОСОБА_1 , ані її представником на підтвердження даних вимог суду не представлено відповідний договір про надання професійної правничої допомоги, а також квитанції про оплату відповідачем вказаних послуг саме в сумі 8000,00 гривень, а тому суд вважає, що вказані вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 12, 13, 322, 509, 526, 625 ЦК України, ст. ст. 67, 68 ЖК України, ст. ст. 1,7, 20, 32 Закону України “ Про житлово-комунальні послуги»,ст. ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-268 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за теплову енергію - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_4 на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», розташованого за адресою: 84207, Донецька область, м. Дружківка, вул. Космонавтів, буд. 39, код ЄДРПОУ 03337119, на р/р НОМЕР_4 , номер рахунку: 260021880400, код банку 320371, заборгованість за теплову енергію за період з 01.10.2021 до 01.05.2024 в розмірі 26754 (двадцять шість тисяч сімсот п'ятдесят чотири) гривень 93 копійок; заборгованість за абонентське обслуговування за період з01.10.2021 до 01.05.2024 в розмірі 422 (чотириста двадцять дві) гривень 15 копійок; інфляційні втрати за період з 01.10.2021 по 01.02.2022 в розмірі 135 (сто тридцять п'ять) гривень 98 копійок та 3 % річних за період з 01.10.2021 по 01.02.2022 в розмірі 36 (тридцять шість) гривень 03 копійок.
Стягнутив рівних частках з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_4 на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», розташованого за адресою: 84207, Донецька область, м. Дружківка, вул. Космонавтів, буд. 39, код ЄДРПОУ 03337119, на р/р НОМЕР_4 , номер рахунку: 260021880400, код банку 320371, поштові витрати, пов'язані з поштовим відправленням відповідачу документів у справі в розмірі по 63 (шістдесят три) гривень 00 копійок з кожного; витрати, пов'язані з формуванням Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно відповідачів у справі в розмірі по 22 (двадцять дві) гривень 50 копійок з кожного; понесені позивачем витрати по сплаті судового збору в розмірі по 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Повний текст рішення виготовлений 16.09.2024.
Суддя І.Ю. Фалін