Рішення від 10.09.2024 по справі 185/16255/23

Справа № 185/16255/23

Провадження № 2-о/185/65/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2024 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Юдіної С.Г., за участю секретаря Мінарської О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Павлоградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Павлоградському району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області з заявою про встановлення, факту що має юридичне значення у якій вона просить встановити факт батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У обґрунтування заяви заявниця зазначає, що в грудні 2014 року вона познайомилися з ОСОБА_2 почала з ним зустрічатися. З січня-лютого 2015 року по 30 квітня 2015 року вони проживали спільно як чоловік та дружина. В травні 2015 року заявниця дізналася що вагітна, про що повідомила ОСОБА_2 . Влітку 2015 року вона почала зустрічатися з ОСОБА_4 і 22.08.2015 року зареєструвала з ним шлюб. ОСОБА_4 було відомо про батька її дитини. 07.06.2019 року шлюб між заявницею та ОСОБА_4 було розірвано. 26.01.2021 року за заявою ОСОБА_4 рішенням Павлоградського міськрайонного суду відомості про батька ОСОБА_4 видалені з актового запису № 51 про народження ОСОБА_5 . У повторному свідоцтві про народження ОСОБА_3 в графі батько вказаний ОСОБА_6 (на підставі ст. 135 СК України). Приблизно з 6 місяця дитини ОСОБА_2 почав проявляти інтерес до дочки і почав допомагати заявниці матеріально, відвідувати доньку та проводити з нею час. З 2016 року ОСОБА_2 перебував на військовій службі. 06.12.2023 року ОСОБА_2 приїздив на 1 добу в м. Павлограда, навідував доньку та повідомив, що бажає щоб ОСОБА_7 була офіційно записана на нього. З грудня 2023 року він на зв'язок не виходив. Встановлення факту батьківства необхідно заявниці для оформлення відповідних виплат на доньку, що передбачені після загибелі військовослужбовця в разі якщо останнього не знайдуть серед живих.

У судовому засіданні заявниця підтримала заяву, пояснила, що як їй стало відомо що ОСОБА_2 перебуває в полоні.

Представник заявника адвокат Ілющенко А.А. підтримала заяву.

Представник заінтересованої особи Павлоградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Павлоградському району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явилася,

Вислухав учасників справи, свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , вивчивши матеріали справи та встановивши обставини справи, вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Заяви про встановлення факту батьківства (материнства) суд розглядає у разі смерті особи, яку заявник визнає батьком (матір'ю) дитини, і вирішує їх з огляду на обставини, передбачені статтями 125, 130 Сімейного кодексу України.

Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, або оголошення її померлою.

Матеріалами справами встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження, виданого повторно серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Павлоград, Дніпропетровської області народилася ОСОБА_3 , батьками якої вказано ОСОБА_6 та ОСОБА_11 . (а.с. 10)

Згідно копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 21.12.2023 року ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Павлоград, Дніпропетровської області, в графі відомості про батька записано ОСОБА_6 , в графі відомості про матір записано ОСОБА_11 . Відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. (а.с. 11, 12)

Заявниця звертаючись до суду з заявою зазначала та підтвердила в судовому засіданні, що з січня - лютого 2015 року по 30 квітня 2015 року перебувала у фактичних шлюбних стосунках із ОСОБА_2 , в подальшому стосунки між ними припинилися, а вона дізналася що вагітна. ОСОБА_2 на інформацію про вагітність заявниці не відреагував.

22 серпня 2015 року ОСОБА_11 та ОСОБА_4 уклали шлюб. (а.с. 8).

07 червня 2019 року шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_11 було розірвано. (а.с. 8,9)

21 квітня 2021 року ОСОБА_11 та ОСОБА_12 уклали шлюб. (а.с. 9)

Заявниця стверджувала, що після народження дочки ОСОБА_7 , ОСОБА_2 почав проявляти до неї інтерес, приходити до них додому та проводити з нею час, допомагати матеріально. На даний час місцезнаходження ОСОБА_2 невідомо, родичі у нього відсутні, біологічного матеріалу для того щоб провести експертизу на батьківство - немає.

Свідки ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 пояснили, що зі слів заявниці їм відомо, що ОСОБА_2 є батьком її доньки ОСОБА_3 . Знають, що він приходив та спілкувався з дівчинкою і допомагав заявниці матеріально.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 27.06.2024 року № 180 молодшого сержанта ОСОБА_2 , який раніше вважався зниклим безвісті, вважати таким, що захоплений у полон країни агресора, куди потрапив 09 грудня 2023 року під час виконання бойового завдання біля н.п. Роботине Запорізької області. (а.с. 68)

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також і інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Як вбачається із роз'яснень, даних в Листі Верховного Суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», - справи за заявами про встановлення фактів батьківства розглядаються за правилами окремого провадження, а відповідно до ст. 128 СК України справи про визнання батьківства - за правилами позовного провадження. У першому випадку передумовою звернення до суду за заявою про встановлення факту батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, а в другому - особа, батьківство якої встановлюється в судовому порядку, є відповідачем у справі.

Відповідно до змісту ч. 1 ст. 121 СК України права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.

Відповідно до ст. 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

У відповідності до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

В пункті 13 вказаної Постанови, Пленум Верховного Суду України вказав, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3 у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір'ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.

Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК України.

З матеріалів справи вбачається, що будь-які дані про смерть ОСОБА_2 відсутні. Вказана особа перебуває у полоні країни агресора, у зв'язку з чим дана заява про встановлення батьківства задоволенню не підлягає.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяві ОСОБА_1 , заінтересована особа: Павлоградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Павлоградському району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

Суддя С. Г. Юдіна

Попередній документ
121654584
Наступний документ
121654586
Інформація про рішення:
№ рішення: 121654585
№ справи: 185/16255/23
Дата рішення: 10.09.2024
Дата публікації: 18.09.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; інших фактів, з них:.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (10.09.2024)
Дата надходження: 27.12.2023
Предмет позову: заява про встановлення факту, що має юридичне значення
Розклад засідань:
11.03.2024 11:00 Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
16.04.2024 10:00 Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
05.06.2024 11:15 Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
10.09.2024 11:20 Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області