Постанова від 12.09.2024 по справі 440/2908/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 р.Справа № 440/2908/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Курило Л.В.,

Суддів: Бегунца А.О. , Мельнікової Л.В. ,

за участю секретаря судового засідання Колесник О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ» на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2024, головуючий суддя І інстанції: А.Б. Головко, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 26.04.24 року по справі № 440/2908/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ»

до Головного управління ДПС у Полтавській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ" (далі також - позивач, ТОВ "ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (далі також - ГУ ДПС у Полтавській області), в якому просило суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 03.11.2023 року № 0098560902.

В обгрунтування позовних вимог вказало на безпідставність висновку фактичної перевірки про порушення позивачем вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України в частині відсутності реєстрації на початок проведення фактичної перевірки платником податку розпорядником акцизного складу, розташованого на акцизному складі витратоміра - лічильника № 9571. За твердженням позивача, посадові особи податкового органу не врахували, що позивачем здійснено реєстрацію витратоміра - лічильника (паливо - роздавальна колонка Шельф) в Єдиному реєстрі витратомірів - лічильників згідно інвентаризаційного номеру - 1280, який присвоєно за наслідками проведення інвентаризації, та за яким здійснюється ідентифікація майна, що використовується позивачем при здійсненні роздрібної торгівлі пальним.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення про повне задоволення його позовних вимог.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що підписання акту перевірки без зауважень не позбавляє права на звернення за захистом порушених прав не породжує доказів його об'єктивності і законності. Звертав увагу, що жодною нормою Податкового кодексу України не встановлено обов'язку в зазначенні у реєстраційній формі саме заводського номеру витратомірів-лічильників під час реєстрації їх у розрізі акцизного складу. Встановлюється лише обов'язок щодо їх фактичної реєстрації, вказуючи при цьому номер за яким можливо його ідентифікувати. На виконання вимог статті 230 Податкового кодексу України ТОВ «ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ» здійснено реєстрацію витратоміра-лічильника (паливо роздавальна колонка Шельф) в Єдиному реєстрі витратомірів-лічильників згідно з інвентарним номером - № 1280, який присвоєно за наслідками проведення інвентаризації, та за яким здійснюється ідентифікація майна, що використовується ТОВ «ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ» при здійсненні роздрібної торгівлі пальним паливом. Враховуючи те, що абзацом чотири підпункту 7 пункту 2 розділу II Формату вимагається заповнення серійного (ідентифікаційного) номеру витратоміру, під час реєстрації витратоміра-лічильника було зазначено його інвентарний номер, що не суперечить вимогам зазначеного Формату, оскільки ідентифікація такого витратоміра відбувається в тому числі і за інвентарним номером, а сама реєстрація - як за серійним (заводським), так і за ідентифікаційним (інвентаризаційним) номером. Отже, ТОВ «ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ» обрало спосіб поведінки, передбачений нормами ПКУ та зареєструвало за інвентаризаційним номером витратомір- лічильник під час реєстрації його у розрізі акцизного складу - № 1280, який присвоєно за наслідками проведення інвентаризації, та за яким здійснюється ідентифікація майна, про що суду першої інстанції надано відповідні докази, які належним чином не були досліджені.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний номер 44702151, здійснює основний вид діяльності 47.30 "роздрібна торгівля пальним".

На підставі наказу від 03.10.2023 року №2446-П та відповідно до направлень від 03.10.2023 року №№ 4438, 4439 посадовими особами Головного управління ДПС у Полтавській області у період з 04.10.2023 року по 13.10.2023 року проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ" за місцем фактичного провадження діяльності: Полтавська область, Лубенський район, с. Вікторія, вул. Київська, 1, автозаправочна станція з магазином.

За результатами перевірки складено акт від 13.10.2023 року №9916/16-31-09-02-01/44702151, за висновками якого встановлено порушення позивачем вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України в частині не реєстрації платником податку - розпорядником акцизного складу усіх розташованих на акцизному складі витратомірів - лічильників у розрізі складу - в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників та рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, а саме: відсутність реєстрації на 04.10.2023 року - початок проведення фактичної перевірки - 13 год. 10 хв. платником податку - розпорядником акцизного складу розташованого на акцизному складі витратоміра - лічильника з номером 9571.

03.11.2023 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області на підставі акта перевірки від 13.10.2023 року №9916/16-31-09-02-01/44702151 сформовано податкове повідомлення-рішення №0098560902 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 20000 грн.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням Державної податкової служби України від 28.12.2023 року №38414/6/99-00-06-03-01-06 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ" залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 03.11.2023 року №0098560902 - без змін (а.с. 27-31).

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Полтавській області від 03.11.2023 року №0098560902, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених ст. 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перелік та компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено Податковим кодексом України (надалі - ПК України). Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 ПК України/.

За визначенням підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Згідно з пунктом 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

За змістом підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Згідно з пп. 230.1.4. п. 230.1 ст. 230 ПК України порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У такому реєстрі міститься податкова інформація про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів.

Відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах "д"-"ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.

Верховним Судом у постанові від 19 січня 2023 року (справа № 580/9246/21) сформовано правову позицію про те, що застосування п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України можливе виключно у випадку необладнання та/або відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, як передбачено диспозицією вказаної норми.

Постановою Кабінету Міністрів України №891 від 22.11.2017 затверджений «Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів».

За приписами пунктів 5, 6, 8, 12, 15 вказаного Порядку передбачено:

5. Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять:

інформацію про розпорядника акцизного складу (найменування, реєстраційні дані, реквізити документів, на підставі яких здійснюється експлуатація акцизного складу);

інформацію про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (адреса, правовстановлюючі документи на споруди та приміщення акцизного складу) з уніфікованим номером кожного акцизного складу, який автоматично присвоєно в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з уніфікованою нумерацією кожного акцизного складу та всі резервуари (їх кількість, тип, ємність) з уніфікованою нумерацією кожного резервуара, розташовані на акцизних складах;

інформацію про акцизний склад з уніфікованим номером в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, розташовані на такому акцизному складі резервуари з уніфікованою нумерацією, про назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу, та назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери рівнемірів, установлених на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на такому акцизному складі;

дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи.

6. Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1-4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації.

8. До електронних документів для наповнення Реєстру вноситься інформація про:

витратоміри та резервуари, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства;

рівнеміри, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, що проведені відповідно до законодавства.

У разі встановлення, заміни, ремонту, технічного обслуговування витратомірів, рівнемірів та резервуарів інформація про такі події до електронних документів для наповнення Реєстру вноситься та надсилається розпорядником акцизного складу до Реєстру протягом 24 годин з моменту закінчення таких робіт.

12. Формат даних, структура Реєстру та форма електронних документів для наповнення Реєстру визначаються Мінфіном.

15. Реєстрацією у Реєстрі розпорядників акцизних складів, акцизних складів, резервуарів, прийнятих в експлуатацію, витратомірів та рівнемірів у розрізі акцизних складів є прийняття надісланих розпорядником акцизного складу електронних документів для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 1-4 і 6 пункту 5 цього Порядку.

Відповідно до пункту 13 Постанови КМУ №891 від 22.11.2017 інформація, що міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підпунктом 19-1.1.14 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України та абзацом першим пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Наказом Міністерства фінансів України №944 від 27.11.2018 затверджено «Формат даних та структура єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.

Пунктами 1, 2, 5 вказаного Наказу передбачено:

1. Реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1).

2. Реєстр містить інформацію щодо:

1) виду електронних документів - основні або коригуючі...; 6) рівнемірів, встановлених на резервуарах, зокрема: назви (моделі) рівнемірів у вигляді текстових символів; серійних (ідентифікаційних) номерів рівнемірів (також зазначається під час подання інформації, опис якої встановлено підпунктом 13 цього пункту); дати події; типу події: встановлення рівноміра на резервуар / вилучення рівноміра з резервуара / опломбування рівнеміра / технічне обслуговування рівнеміра / повірка / калібрування рівнеміра; 20) обов'язково заповненої під час складання основної та коригуючої довідок останньої графи усіх таблиць, зокрема: типу дії: « 1» - включення використовується під час заповнення основної та коригуючої довідок, « 2» - вилучення використовується під час заповнення коригуючої довідки.

Коригування може бути трьох видів: вид 1 - вилучення вже наданої інформації: у вибраній таблиці зазначаються дані рядка (у тому числі номер рядка), вказані в основній довідці з урахуванням усіх наданих коригувань, зазначається тип дії « 2»; вид 2 - додання нової інформації: у вибраній таблиці зазначається новий номер рядка, заповнюються всі поля цього рядка, зазначається тип дії « 1»; вид 3 - зміна раніше наданої інформації: спочатку здійснюється коригування виду 1, потім коригування виду 2;

5. Надсилання довідок до Реєстру: основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.

У цій справі предметом спору є правомірність рішення податкового органу про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі витратоміра-лічильника з серійним номером 9571.

Товариством з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ" зареєстрований акцизний склад уніфікований №1020476 за адресою: Полтавська область, Лубенський район, село Вікторія, вулиця Київська, 1, автозаправочна станція з магазином.

Під час фактичної перевірки позивача встановлено, що станом на 04.10.2023 о 13:10 год на початок проведення перевірки згідно з поданими довідок про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри у якості витратоміра (колонки для відпуску скріпленого газу) на акцизному складі №1020476 використовується паливороздавальна колонка типу Шельф з номером №1280. Під час проведення перевірки встановлено, що в якості витратоміра (колонки для відпуску скрапленого газу) використовується паливороздавальна колонка типу Шельф заводський номер - 9571, який відображений на паливороздавальній колонці ( що підтверджується фото фіксацією в додатку до акта). Таким чином, на початок проведення фактичної перевірки встановлено відсутність реєстрації платником податку - розпорядником акцизного складу розташованого на акцизному складі витратоміра - лічильника в розрізі акцизного складу в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників рівня пального у резервуарі, а саме: відсутність реєстрації платником податку - розпорядником акцизного складу, розташованого на акцизному складі витратоміра - лічильника з номером №9571 в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників та рівнемірів - лічильників рівня пального, який фактично встановлений на паливороздавальній колонці типу Шельф, чим порушено вимоги пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.

Колегія суддів відхиляє доводи позивача про правомірність реєстрації ним в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників та рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі витратоміра - лічильника за інвентарним номером - 1280, оскільки за змістом Формату даних та структури Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 27 листопада 2018 року № 944, реєстр повинен містити інформацію щодо витратомірів, установлених на акцизному складі пального на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу, зокрема: серійних (ідентифікаційних) номерів витратомірів, а не інвентаризаційних, при цьому, вказані дані визначаються виробником лічильника.

Крім того, колегія суддів зазначає, що позивачем не надано доказів про те, що під час перевірки він повідомляв посадових осіб відповідача про реєстрацію витратоміра - лічильника за інвентарним номером - 1280, а акт перевірки від 13.10.2023 року №9916/16-31-09-02-01/44702151 підписаний позивачем без пояснень, доповнень та зауважень.

Оскільки під час проведення фактичної перевірки встановлено відсутність реєстрації розпорядником акцизного складу розташованого на акцизному складі витратоміра - лічильника з номером 9571, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність прийняття Головним управлінням ДПС у Полтавській області податкового повідомлення-рішення від 03.11.2023 року №0098560902.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно-правовим обгрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Ураховуючи те, що за наслідками апеляційного перегляду цієї справи рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, тому відсутні підстави для перерозподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 229, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ОІЛ ЦЕНТР РІТЕЙЛ» залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі № 440/2908/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Л.В. Курило

Судді А.О. Бегунц Л.В. Мельнікова

Повний текст постанови складено 16.09.2024 року