№ 755/12453/24
№ 3/755/4642/24
"10" вересня 2024 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Метелешко О.В. розглянувши справу, що надійшла з Національного агентства з питань запобігання корупції про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого керівником політичної партії «Захист», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Частиною 9 ст. 17 вказаного Закону передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 року № 507/36129, політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року до 10 травня наступного за звітним періодом року.
Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Список), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/novyny/ponad-180-politychnyh-partiv-ne-vykonaly-vymogy-zakonu-chodo-zvituvannya-do-nazk-za-i-kvartal-2024- roku/.
Отже, станом на дату складання протоколу, ОСОБА_1 , як керівником політичної партії «Захист», ідентифікаційний код - НОМЕР_1 (далі - Партія), не подано Звіт за І квартал 2024 року до Національного агентства через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання Звіту політичної партії за І квартал 2024 року до 10 травня 2024 року є порушенням вимог ст. 17 Закону, за що ст. 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у тому числі її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Згідно з п. п. 1, 2 розділу II, п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 року за № 507/36129, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Повноваження ОСОБА_1 , як керівника Партії, підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, протоколом позачергового З'їзду політичної партії «Захист» від 05.02.2013 року та наказом від 06.02.2013 року № 3-к.
Слід зазначити, що п. 4.13 розділу 4 Статуту Партії, затвердженого протоколом позачергового з'їзду політичної партії «Захист» від 03.07.2020 року, передбачено, що Голова Партії без доручення представляє Партію у взаємовідносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, з іншими політичними партіями та громадськими організаціями, підписує документи від імені Партії, має право робити від імені Партії заяви та звернення.
Статтею 3 Закону передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону, у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Отже, враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст. ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є керівник Партії або уповноважена особа Партії.
Таким чином, неподання Звіту політичної партії за І квартал 2024 року є порушенням вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Отже, ОСОБА_1 - посадова особа (керівник Партії), підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яке законом передбачено адміністративну відповідальність.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак, його захисник - адвокат Яковенко І.М. направила до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, яке мотивувала тим, що статтею 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті. Аналіз норм глави 2 «Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність» та ст. 27 КУпАП дають підстави вважати, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи. Таким чином, якщо виходити з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то суб'єктом даного правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Обов'язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ст. 17 Закону України «Про політичні партії України». При цьому, пунктом 1 розділу І та пунктом 1 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 року № 102/21, на який містяться посилання і в Протоколі, також передбачено подання звіту саме політичною партією. Тобто, за відсутності у ст. 212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ст. 17 Закону України «Про політичні партії України» та норм Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (наказ НАЗК від 19.02.2021 року №102/21), а також, враховуючи можливість застосування до юридичної особи на підставі ч. 1 ст. 27 КУпАП адміністративного стягнення у вигляді штрафу, можна дійти висновку про те, що суб'єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації. Отже, з аналізу положень чинного законодавства вбачається, що до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею. З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення складено на ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як на керівника Політичної партії «захист». Отже, якщо голову політичної партії можна вважати посадовою особою, то для вирішення питання щодо можливості притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, необхідно з'ясувати, чи входить до службових обов'язків голови політичної партії виконання дій, які складають об'єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення.
Разом з тим, положеннями Закону України «Про політичні партії України» не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи,витрати і зобов'язання фінансового характеру (ст. 17 цього Закону передбачено, що звіт подається політичною партією шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК). Також, не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру й іншими нормативно-правовими документами. Зокрема, у Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 року № 102/21, відсутня норма, яка б зобов'язувала керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт (по аналогії зі ст.. 17 Закону України «Про політичні партії України» у п. 1 розділу ІІ Порядку передбачено, що керівник партії підписує звіт шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису). Пунктом 4.13. Статуту Політичної партії «Захист» (копію якого додано НАЗК до протоколу), яким визначені повноваження керівника, Голови Партії, не передбачено обов'язок Голови Партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Отже, у силу вимог ст. 14 КУпАП, ОСОБА_1 , як Голова Політичної партії «Захист», не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, і як посадова особа. З огляду на вищенаведені обставини, відсутні підстави вважати, про те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, про яке йдеться у протоколі.
Вивчивши матеріали справи, зокрема, клопотання захисника Яковенко І.М. , приходжу до наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Судом досліджено: протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/13 від 05.07.2024; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копію протоколу позачергового З'їзду політичної партії «Захист» від 05.02.2013 року; копію Наказу № 3-К від 06.02.2013 року; роздруківку з вебсайту НАЗК щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за І квартал 2024 року у визначений Законом строк; копію витягу зі Статуту Політичної партії «Захист»; копію наказу НАЗК «Про внесення змін у додаток до наказу НАЗК від 16.01.2024 № 24/24» від 24.05.2024 № 127/24.
Дослідивши докази, надавши їм оцінку, суд дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Так, обставини несвоєчасного подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року об'єктивно підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
Щодо доводів захисника Яковенко І.М. про те, що ОСОБА_1 , як голова політичної партії «Захист», не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.. 212-21 КУпАП, то слід зазначити наступне.
Згідно з положеннями ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно зі ст. 3 Закону України ««Про політичні партії в Україні», політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до п. 4.13 Статуту Політичної партії «Захист», затвердженого протоколом Установчого З'їзду партії від 02.10.2008 року, передбачено, що голова Партії: без доручення представляє Партію у взаємовідносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування з іншими політичними партіями та громадськими організаціями; підписує документи від імені Партії; має право робити від імені Партії заяви та звернення; подає на затвердження З'їзду Партії кандидатури членів Ради Партії; подає на розгляд З'їзду Партії список кандидатів у народні депутати України; організовує підготовку та скликає засідання Ради Партії, головує на них; здійснює оперативне управління майном та коштами Партії; вносить кандидатури голів регіональних і місцевих партійних організацій на розгляд конференцій відповідних регіональних партійних організацій; приймає рішення про скликання конференції регіональної або місцевої партійної організації, якщо у випадках, передбачених Статутом, таке рішення не було прийнято нею самостійно; затверджує Положення про Виконавчий комітет Партії; здійснює загальне керівництво Виконавчим комітетом Партії; затверджує організаційну структуру та штатний розклад Виконавчого комітету Партії, приймає та звільняє з роботи його працівників; доручає керівнику Виконавчого комітету Партії виконання окремих повноважень; здійснює контроль за діяльністю Виконавчого комітету Партії; вирішує інші питання керівництва Партією, які не належать до виняткової компетенції З'їзду та Ради Партії, відповідно до цього Статуту.
Повноваження ОСОБА_1 також підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій, звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Отже, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є керівник (уповноважена особа) політичної партії, яким підписано та подано Звіт.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи керівником партії згідно із Статутом, порушив порядок подання Звіту, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.
Відтак, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини, суд вважає за необхідне призначити адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, у виді штрафу.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. ст. 23, 24, 33, 40-1, 212-2, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір»,-
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 гривень 60 копійок.
Роз'яснюється, що в разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Суддя