Постанова від 12.09.2024 по справі 757/36547/24-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/36547/24-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І.,

за участю секретаря судових засідань Лебеги П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

Учасники судового провадження:

прокурор Шкурпело Р., особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення № 799 від 06.08.2024, складеного старшим оперуповноваженим в ОВС 5-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Юрловою Г.Д., вбачається, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного консультанта відділу висвітлення діяльності Офісу Президента України Головного управління з питань висвітлення діяльності Президента України Директорату з питань інформаційної політики Офісу Президента України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 10.04.2024 о 14:41 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор здійснюючи нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів, зокрема дій Управління стратегічних розслідувань в м. Києві при провадженні в цій справі, своїм висновком вважав що існують обґрунтовані підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та просив призначити йому стягнення у виді штрафу.

ОСОБА_1 вину визнав, пояснив, що йому відомо про те, що на нього, як посадову особу, юридичної особи публічного права, поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, що він є суб'єктом декларування. Також пояснив, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік він подав несвоєчасно через те, що неуважно поставився до такого обов'язку.

Вислухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до наказу Керівника Апарату Офісу Президента України від 29.12.2023 № 1342-к «Про призначення працівників Директорату з питань інформаційної політки» ОСОБА_1 призначено на посаду головного консультанта відділу висвітлення діяльності Офісу Президента України Головного управління з питань висвітлення діяльності Президента України Директорату з питань інформаційної політики Офісу Президента України з 29.12.2023.

Згідно посадових інструкцій від 29.12.2023 посада головного консультанта відділу висвітлення діяльності Офісу Президента України Головного управління з питань висвітлення діяльності Президента України Директорату з питань інформаційної політики Офісу Президента України належить до державної служби категорії «В».

Відповідно до статті 39 Закону України «Про державну службу» державним службовцям, які займають посади державної служби категорії «В», присвоюють - 6, 7, 8, 9 ранг.

Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.

ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2023 році не подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати таку декларацію не пізніше 31 березня 2024 року.

Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з публічною частиною Реєстру, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік (ідентифікатор документа - е0с1113е-е60-48fb-9089-0359e18a8f6), лише 10.04.2024 о 14:41.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 15.04.2024, останній розпочав вчиняти дії у Реєстрі направлені на заповнення/перегляд розділів документа e0c1 113e-e6f0-48fb-9089-03059e 18a8f6 лише 10.04.2024. Дата реєстрації у Реєстрі - 31.03.2017.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначив, що йому відомо, що на нього, як державного службовця, поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, що він був суб'єктом декларування. Вказав, що причиною несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік являється проблеми, які були пов'язані з ЕЦП, а саме напередодні кінцевого строку подання декларації він виявив, що строк дій його особистого електронного ключа закінчився. Пояснив, що згідно внутрішніх інструкцій на роботі, працівники для заповнення та подачі декларацій повинні використовувати електронний ключ «Алмаз», який отримується за місцем роботи. Проте підтверджуючих документів, які б свідчили про зобов'язання останнього використовувати виключно електронний ключ «Алмаз» при заповненні та подачі декларацій надано не було.

Відповідно до роз'яснень Національного агентства обов'язок належної підготовки суб'єкта декларування для подачі декларації, а саме завчасно отримати послуги електронного цифрового підпису, перевірка терміну дії та працездатність його власного електронного цифрового підпису для роботи з ІТС Реєстром, отримання та перевірка інформації необхідної для заповнення декларації покладено на суб'єкта декларування, для цього Законом було відведено належний період до 31.03.2024, включно.

Згідно даних Урядового порталу фізична або юридична особа може отримати послуги ЕЦП в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК). На даний час таких центрів в Україні 24. Інформацію про них можна отримати з Електронного реєстру суб'єктів, які надають послуги, пов'язані з ЕЦП на сайті Центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України, який здійснює акредитацію центрів сертифікації ключів.

Таким чином, ОСОБА_1 , як фізична особа, мав можливість отримання послуг ЕЦП у одному з 24 АЦСК та завчасно, у відведено належний період до 31.03.2024, не скористався цією можливістю.

Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, судом не встановлено.

За такого, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного консультанта відділу висвітлення діяльності Офісу Президента України Головного управління з питань висвітлення діяльності Президента України Директорату з питань інформаційної політики Офісу Президента України, у порушення вимог частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 10.04.2024 о 14:41 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті.

Оцінивши наведені докази в їх сукупності, відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.

При накладенні стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність та вважає за доцільне застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Керуючись ст.ст. 172-6, 275-280, 283-287 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Роз'яснюється, що в разі не сплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Київського апеляційного суду через районний суд, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк виконання постанови три місяці.

Суддя Світлана ГРЕЧАНА