Постанова від 16.09.2024 по справі 712/10009/24

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ СПРАВА № 71210009/24

Провадження № 3/712/3189/24

13 вересня 2024 м. Черкаси

Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України, відповідно до Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Постанови Кабінету Міністрів України від 28 10.2015 №877 «Про затвердження Положення про Національну поліцію», «Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого наказом Національної поліції та ст.254-256 КУпАП, стосовно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , на момент вчинення правопорушення працювала: Відділ розвитку та організаційно-фінансового забезпечення Управління охорони здоров'я ЧОДА, провідний спеціаліст, ІПН невідомий,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Соснівського райсуду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення вимог ч.1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 обвинувачується в скоєнні адміністративного правопорушення, а саме: в тому, що будучи провідним спеціалістом відділу розвитку та організаційно-фінансового забезпечення Управління охорони здоров'я ЧОДА та відповідно до підпункту «в» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.1ст 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 03.04.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала, але пояснила, що умислу не мала.

Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Відповідно до підпункту «в» п.1 ч. І ст. 3 Закону, суб'єктами, на яких поширюєгься дія цього Закону, є державні службовці.

Відповідно до п.9 ч. І ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Отже, державний службовець є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на нього розповсюджуються обмеження, передбаченні ст. 45 Закону.

Відповідно до наказу Управління охорони здоров'я Черкаської обласної військової адміністрації «Про призначення на роботу ОСОБА_1 » призначено : З 2022 року ОСОБА_1 на посаду провідного спеціаліста відділу розвитку та організаційно-фінансового забезпечення Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 41 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з переведенням з Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації.

Установлено ОСОБА_1 посадовий оклад згідно штатного розпису та враховано, що ОСОБА_1 має 8 ранг державного службовця.

До основних посадових обов'язків ОСОБА_1 відноситься здійснення реєстрації та ведення обліку звернень, які надходять до Управління, організація розгляду звернень, формування справ та їх зберігання, проведення регуляторної перевірки стану розгляду звернень у відділах Управління, закладах охорони здоров'я області, розгляд листів та заяв громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, запити правоохоронних та контролюючих органів з питань, шо належать до його компетенції, здійснення контролю за своєчасним розглядом та проходженням документів, подання звітів щодо надходження та розгляду звернень Управління, в межах наданої компетенції забезпечення підготовки проектів наказів по відділу, рішень колегій та апаратних нарад, внесення пропозицій керівництву щодо виконання доручень органів виконавчої влади.

Згідно із ч. І ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до І квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або м:девого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 2-7 Перехідних положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було додано раніше.

Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з ясного Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій зокрема:

1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подасться декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Загоном можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про »значення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);

декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

Особливості подання декларацій кандидата на посаду та декларацій при звільненні наведено у відповідях на запитання 2-1 та 2-2 цих Роз'яснень.

З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.

Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз 2п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 не припиняла повноваження особи особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно продовжує свою діяльність, як державний службовець, а тому граничний термін подачі щорічної декларації за 2023 рік є 31.03.2024 включно.

УСР в Черкаській області, згідно з вимогами ст. 251 КУпАП встановлено фактичні обставини, що можуть свідчити про наявність адміністративного правопорушення, та інші аспекти, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зокрема, за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб - сайті національного агентства, установлено, що ОСОБА_1 лише 03.04.2024 подала декларацію за 2023рік.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи провідним спеціалістом відділу розвитку та організаційно-фінансового забезпечення Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч. І ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 03.04.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити. Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Враховуючи обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ступінь вини та відношення до скоєного, його особу, майновий стан, від вчиненого правопорушення суспільно-небезпечних наслідків не настало, приходжу до висновку, що з огляду на дотримання принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення і заходом державного примусу, про доцільність звільнення від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням. На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1ст. 172-6, ст.22 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

Звільнити ОСОБА_1 , від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України за малозначністю, обмежившись усним зауваженням.

Провадження в справі закрити.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.

Суддя Соснівського

районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В.