13 вересня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/6812/23 пров. № А/857/25543/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Іщук Л.П., Шинкар Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року, прийняте суддею Микитюком Р.В. у місті Івано - Франківську, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - ГУ ПФУ в Івано - Франківській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо неврахування під час переведення позивача на пенсію державного службовця довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, виданих Виконавчим комітетом Снятинської міської ради №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021 та зобов'язання перевести з 21.09.2021 позивача на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням вказаних довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 позов задоволено частково: визнано протиправними дії щодо перерахунку пенсії за віком з 21.09.2021 згідно Закону України «Про державну службу» без урахування заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області №01-03/23/1113 та №01-03/23/1114 від 21.09.2021; зобов'язано провести перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 21.09.2021, з врахуванням довідки, виданої виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №01-03/9/23/1113 від 21.09.2021 та довідки виданої виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №01-03/9/23/114 від 21.09.2021 та провести виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено.
Суд виходив з того, що позивач має право на обчислення пенсії державного службовця у порядку ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням усіх складових її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
А тому, для проведення розрахунку та підтвердження розміру заробітної плати, в порядку п. 5 Порядку № 662 та постанови Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 ним надано довідки №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021, які протиправно невраховані відповідачем.
Суд звернув увагу на те ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом повідомило, що на виконання судового рішення позивача проведено переведення на пенсію за віком з 21.09.2021 відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ГУ ПФУ в Івано - Франківській області подало апеляційну скаргу. Вважає, що вказане судове рішення прийняте із неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Закону № 889-VIII) позивач державну службу не проходив, по 18.06.2015, працював на посаді секретаря Попельниківської сільської ради, яка з 04.07.2001 є посадою органу місцевого самоврядування та не належить до відповідних категорій посад державних службовців.
Просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити в позові.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, приходить до наступного.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд у повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №300/36/22 зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період проходження військової служби з 09.05.1973 по 04.05.1979 та період роботи на посаді секретаря Попельниківської сільської ради з 11.04.2002 по 18.06.2015 та зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області перевести з 21.09.2021 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 №3723-XII згідно заяви від 21.09.2021 (а.с.21-24).
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.08.2023 апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 червня 2023 у справі № 300/36/22 повернуто скаржнику.
Відповідач листом про виконання судового рішення у добровільному порядку від 15.09.2023 повідомив, що на виконання судового рішення позивача проведено переведення на пенсію за віком з 21.09.2021 відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням до стажу державної служби період проходження військової служби з 09.05.1973 по 04.05.1979 та період роботи на посаді секретаря Попельниківської сільської ради з 11.04.2002 по 18.06.2015. В результаті проведеного перерахунку утворилась переплата пенсії за період з 21.09.2021 - 30.09.2023 в сумі 22954,59 грн. оскільки, після виконання рішення суду щомісячний розмір пенсії зменшився і складає з 21.09.2021 - 1854,00 грн, з 01.12.2021-1934 грн, з 01.07.2022-2027,00 грн, з 01.12.2022 -2093,00 грн (а.с.19).
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 (далі Закон №889-VIII).
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 1 травня 2016 втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Аналіз наведених вище правових норм, надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 04.04.2018 у справі № 822/254/18, від 15.12.2020 у справі № 560/2398/19, від 18 березня 2021 у справі № 500/5183/17.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №300/36/22 зараховано період проходження позивачем військової служби з 09.05.1973 по 04.05.1979 та період роботи на посаді секретаря Попельниківської сільської ради з 11.04.2002 по 18.06.2015 та переведено на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 №3723-XII згідно заяви від 21.09.2021
Разом з тим, спірним у цій справі є наявність/відсутність правових підстав для обчислення пенсії, відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, з урахуванням довідок про складові заробітної плати державного службовця, виданих виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області.
Так, порядок призначення пенсій згідно з Законом № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб»
Пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому, заробітна плата включає в себе:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні:
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 № Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048.
Такими довідками є:
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_1 на час звернення за призначенням пенсії, відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, не був державним службовцем, то відповідно до пункту 4 Порядку № 622, розмір його пенсії слід обчислювати з заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посади за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно довідки з № 01-03/9/23/1113 від 21.09.2021, виданої Виконавчим комітетом Снятинської міської ради ОСОБА_1 за грудень 2020 складові заробітної плати становили: посадовий оклад у розмірі 6400 грн, надбавка за 9 ранг 500 грн, надбавка за вислугу років 40% (за стаж державної служби 37 років) 2760 грн. (а.с.14).
У відповідності до довідки № 01-03/9/23/1114 від 21.09.2021 за серпень 2020 середні розміри надбавок, премій та інших виплат становить місячна премія 3795,00 грн.
На всі види оплати праці, включені у цих довідках, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Подані ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Івано-Франківської області довідки № 01-03/9/23/1113 та № 01-03/9/23/1114 від 21.09.2021, які видані Виконавчим комітетом Снятинської міської ради, повністю відповідають формі, затвердженій постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.
Частиною 1 статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених норм надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Враховуючи викладене, суд апеляційний суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку включити до складу заробітної плати при обчисленні пенсії всіх видів оплати праці, які позивач отримував за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї) і на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, апеляційна скарга ГУПФУ України в Івано-Франківській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відтак, апеляційний суд не надає оцінки судовому рішенню в частині відмови у задоволенні позовних вимог.
Апеляційний суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява №303-A, п. 29).
Судові витрати розподілу не підлягають з огляду на результат вирішення апеляційної скарги та виходячи з вимог ст. 139 КАС України.
Отже, доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до правильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі №300/6812/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
Т. І. Шинкар