12 вересня 2024 року справа №200/7539/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 р. у справі № 200/7539/23 (головуючий І інстанції Стойка В.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
В грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він з 24.10.2023 року отримує пільгову пенсію. Розмір його пільгового стажу, визначеного в тому числі і за рішенням суду, дозволяє при визначенні розміру пенсії застосувати ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзац 3 частини першої ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Враховуючи вказане позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з моменту призначення, проте в проведенні перерахунку за вказаними положеннями законодавства позивачу було відмовлено.
Позивач вважає вказану відмову протиправною та просив суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 призначеної на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2023 р. по справі №200/4912/22. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій здійснити обчислення та донарахування розміру пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 р. у справі № 200/7539/23 позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 призначеної на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2023 р. по справі №200/4912/22.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити обчислення та донарахування розміру пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що ОСОБА_1 12.09.2022 звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, заява ОСОБА_1 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянуло заяву від 12.09.2022 ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 оскаржив рішення про відмову від 20.09.2022 № 057350005010 в судовому порядку.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2023 по справі № 200/4912/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до положень частини 3 статті 114 Закону №1058-IV з 12.09.2022.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не здійснювало виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.04.2023 по справі № 200/4912/22, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача.
Таким чином, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснювало виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.04.2023 по справі № 200/4912/22, а тому належним відповідачем є Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.09.2022 року звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії згідно п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до якої додав необхідні копії документів.
За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області позивачу було винесено рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4912/22 від 19.04.23 яке набрало законної сили 22.08.2023 року, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ: 13844159) повторно розглянути заяву на призначення пенсії від 12.09.2022 року ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 ) із зарахуванням до пільгового стажу за списком №1 як працівника провідних професій періодів роботи: з 22.03.1999 по 15.08.2000 року - прохідник підземний 5-го розряду з повним робочим днем під землею ДВАТ “Шахтоуправління “Кіровське»; з 29.08.2000 по 30.07.2002 року - прохідник підземний 5-го розряду з повним робочим днем під землею ВАТ “Шахта “Комсомолець Донбасу»; з 29.09.2002 по 14.04.2004 року - прохідник підземний 5-го розряду з повним робочим днем під землею ТОВ “Шахтовуглесервіс»; з 19.04.2004 по 31.10.2008 року - прохідник підземний 5-го розряду з повним робочим днем під землею ДВАТ ШУ “Донбас»; з 01.11.2008 по 28.02.2009 року - прохідник підземний 5-го розряду з повним робочим днем під землею ТОВ “Шахта “Донбас»; з 01.03.2009 по 07.11.2017 року - прохідник підземний 5-го розряду з повним робочим днем під землею ПАО “Шахтоуправління “Донбас»; з 08.07.2019 по 25.01.2021 року - прохідник підземний 5-го розряду з повним робочим днем під землею ВСП ШУ “Добропільське» ТОВ ДТЕК “Добропіллявугілля»; з 26.01.2021 по 24.05.2022 року - прохідник підземний 5-го розряду з повним робочим днем під землею ШУ “Добропільське» ДП “Добропіллявугілля-видобуток» з врахуванням коефіцієнта 1,3 (3 місяці за 1 рік роботи по провідній професії прохідник) із визнанням права на пенсію незалежно від віку, відповідно до ст.114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.14 ЗУ “Про пенсійне забезпечення».
04.09.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, проте при прийняті розпорядження від 24.10.2023 року, відповідач не застосував надбавку 80% за престижність шахтарської праці згідно ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом №21518-19847/Я-02/8-0500/23 від 31.10.2023 року управління повідомило про те, що рішенням по справі 200/4912/22 від 19.04.2023 року не було зобов'язано враховувати зазначені в ньому періоди роботи до підземних професій, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 “Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» або статтею 14 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення», що дають право на призначення пенсії за нормами ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, а тому відсутні підстави для призначення пенсії у розмірі 80 % середньомісячної заробітної плати.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-У1, який набрав чинності з 1 січня 2004 року (далі Закон № 1058), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Пільговий стаж позивача за Списком № 1 дорівнює 23 роки.
Таким чином позивач працював в шахті, на посаді, яка дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до статті 8 Закону № 345.
Відповідно матеріалів справи, пільговий стаж, який обраховувався при визначенні права позивача на пенсію певного розміру, було визначено на підставі рішення суду по справі №200/4912/22 з врахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», в подальшому відповідачем 24.10.2023 року було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до чого, стаж на підземних роботах склав - понад 25 років, стаж на провідних професіях - понад 20 років. При прийняті розпорядження від 24.10.2023 року відповідачем не було застосовано надбавки 80% за престижність шахтарської праці згідно ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відтак, позивач має право на отримання пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», проте відповідачем при обрахунку розміру пенсії призначеної на виконання рішення суду по справі №200/4912/22 від 19.04.2023 року було протиправно не застосовано дану норму статті.
Обираючи належний спосіб захисту прав позивача суд першої інстанції дійшов висновку за належне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій здійснити обчислення та донарахування розміру пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Стосовно доводів апеляційної скарги, що належним відповідачем по справі є Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача, колегія суддів зазначає наступне.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 18 липня 2024 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області належним чином засвідчену копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про призначення пенсії ОСОБА_1 .
На виконання зазначеної ухвали суду як Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області так і Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області було надано рішення від 04.09.2023 року про призначення пенсії ОСОБА_1 .
Колегія суддів звертає увагу, що в зазначеному рішенні про призначення пенсії, органом ПФУ зазначено саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
При викладених обставинах, колегія суддів вважає, що позивачем правильно було визначено відповідачем по справі саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 р. у справі № 200/7539/23 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 р. у справі № 200/7539/23 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 12 вересня 2024 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
І.В. Сіваченко