Справа № 420/12544/24
13 вересня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю
У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 07.06.2024 року адміністративний позов задоволено частково, а саме:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті, згідно рішення суду у справі №420/23585/23, пенсії ОСОБА_1 з врахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 тисячі гривень з 01.07.2021 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату, згідно рішення суду у справі № 420/23585/23, пенсії ОСОБА_1 з врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 тисячі гривень з 01.07.2021 року, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням проведених виплат;
в задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено;
стягнуто з Головного управління ПФУ в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Зазначене рішення суду набрало законної сили 09.07.2024 року.
Від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року по справі №420/12544/24, згідно ст. 382 КАС України.
Заява обґрунтована тим, що рішення суду набрало законної сили 09.07.2024 року, проте станом на дату звернення не виконано, а саме станом на серпень 2024 року відповідачем не здійснено перерахунок пенсії, а пенсія в серпні 2024 року отримана позивачем в незмінному розмірі.
Розглянувши заяву позивача, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч.4 ст.372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
З огляду на вищенаведені норми законодавства, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Суд зазначає, що доводи представника відповідача щодо неможливості встановлення судового контролю після ухвалення рішення у справі, покликаючись на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03.10.2018 у справі №826/18826/14, є необґрунтованими.
Так, у правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03.10.2018 у справі №826/18826/14, зазначено що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови, є правовим наслідком судового рішення і саме в його резолютивній частині повинно бути визначено обов'язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за невиконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі можливо лише під час прийняття рішення у справі.
Водночас, слід врахувати, що положеннями КАС України передбачено, що судовий контроль є диспозитивним правом (а не обов'язком), яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин у справі судом, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі.
Так, як відмічає позивач Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області не виконано рішення суду, а саме не здійснено перерахунок пенсії та в серпні 2024 року виплачений розмір пенсії не змінився.
Аналізуючи вище наведені положення законодавства в контексті цієї справи необхідно зауважити, що сам факт невиконання судового рішення у визначений строк без з'ясування і оцінки причин цього невиконання не може вважатися підставою для будь-якої відповідальності боржника.
Поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об'єктивно) перешкодило виконати судове рішення.
Так, відповідно до інформації з автоматизованої системи виконавчого провадження (ВП №75606329, ідентифікатор доступу - 467БЕ5199348), Головним управлінням ПФУ в Одеській області скеровано лист від 05.08.2024 №1500-0405-5/120692 на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якому зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 по справі № 420/12544/24, яке набрало законної сили 09.07.2024, ОСОБА_1 05.08.2024 проведено перерахунок пенсії з 01.07.2021 із включенням щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024 становитиме 13185,90 грн. Сума доплати за період з 01.07.2021 по 31.08.2024 з урахуванням фактично виплачених сум склала 76000,00 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Здійснення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 по справі № 420/12544/24 підтверджується перерахунком пенсії від 05.08.2024 з 01.07.2021 року з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 та розрахунком на доплату.
З зазначеного вбачається, що доводи позивача про те, що відповідач відмовляється виконати рішення суду та здійснити перерахунку пенсії позивача є передчасними.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивачем не надано обґрунтованих доказів в підтвердження необхідності встановлення судового контролю.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/12544/24.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 382 КАС України, суд,
У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/12544/24 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку ст.295 КАС України.
Суддя П.П.Марин