Ухвала від 13.09.2024 по справі 420/5208/24

Справа № 420/5208/24

УХВАЛА

13 вересня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/5208/24, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №420/5208/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.07.2022 року щомісячної доплати до пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.07.2022 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 1211,20 грн.

До суду від представника позивача надійшла заява про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт про виконання судового рішення у справі №420/5208/24.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області було зобов'язано подати до суду звіт про виконання судового рішення від 31.05.2024 року по справі №420/5208/24 у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.

22.08.2024 року (під час перебування головуючого судді у відпустці) до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 31.05.2024 року по справі №420/5208/24.

30.08.2024 року (під час перебування головуючого судді у відпустці) до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області також надійшов звіт про виконання рішення суду від 31.05.2024 року по справі №420/5208/24, в якому окремо було заявлено клопотання про неврахування судом звіту, який надійшов до суду 22.08.2024 року (за вих. №08.08.2024 №1500-0310-8/122518 від 08.08.2024 року). В обґрунтування зазначеного клопотання представник відповідача зазначив, що через технічні причини, а саме - збій в підсистемі «ПВП ДКГ Пенсійні справи», пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії на підставі рішення від 31.05.2024 року по справі №420/5208/24 ОСОБА_1 , який має ІПН НОМЕР_1 , тоді як позивач по справі №420/5208/24 має інший ІПН, а саме - 2727019670. Враховуючи виявлені технічні збої, ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) 29.08.2024 року було проведено перерахунок пенсії з 01.07.2022 року, з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

У той же час, у звіті від 30.08.2024 року відповідач зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в одеській області 29.08.2024 року було проведено перерахунок пенсії з 01.07.2022 року, з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії позивача з 01.09.2024 року становитиме 13 376,24 грн. Сума доплати за період з 01.07.2022 року по 31.08.2024 року, з урахуванням фактично виплачених сум, склала 52 000,00 грн., та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Таким чином відповідачем зазначено, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на пенсійний орган.

На підтвердження зазначених обставин відповідачем до суду було надано перерахунок пенсії позивача з 01.07.2022 року, виконаний 29.08.2024 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 року по справі №420/5208/24.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судові рішення є обов'язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.08.2024 року про надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/5208/24 (із врахуванням клопотання представника відповідача про неврахування наданого звіту від 22.08.2024 року), дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.07.2022 року щомісячної доплати до пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.07.2022 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Зазначене судове рішення набрало законної сили 02.07.2024 року.

29.08.2024 року пенсійним органом було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) з 01.07.2022 року, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн.

Розмір пенсії позивача (згідно наданого пенсійним органом розрахунку на доплату пенсії) з 01.09.2024 року становитиме 13 376,24 грн. Сума доплати за період з 01.07.2022 року по 31.08.2024 року, з урахуванням фактично виплачених сум, склала 52 000,00 грн., та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Вирішуючи питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, суд зазначає наступне.

У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 07 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Суд вказує, що Великою Палатою Верховного Суду було змінено підхід до застосування судового контролю, що визначений в Постанові Пленуму ВАС України від 13.03.2017 року №3 «Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 КАСУ» (наразі ст. 382 КАС України).

ВАС України у вказаній Постанові Пленуму було установлено, що судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі.

Разом з тим, Велика Палата дійшла висновку, що відповідні дії може бути вчинено судом також після ухвалення рішення по справі (ухвала ВП ВС від 20.06.2018 року справа №800/592/17).

Також судом, на виконання положень ч.5 ст.242 КАС України, було враховано правові висновки Верховного Суду, що викладені в Постанові від 31 жовтня 2018 року (справа №704/1547/17) відносно мети судового контролю.

Суд акцентує увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

До того ж суд звертає увагу, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, під час прийняття рішення у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31 липня 2018 року у справі №235/7638/16-а та в ухвалі від 23 квітня 2019 року у справі №805/516/18-а.

За таких умов суд доходить висновку, що відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 року по справі №420/5208/24, було проведено перерахунок пенсії з 01.07.2022 року, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн.

З наданих до суду документів вбачається, що відповідачем були вжиті всі необхідні дії щодо виконання судового рішення у справі №420/5208/43, а тому суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення у справі від 30.08.2024 року.

Керуючись приписами ст.ст. 2, 5-11, 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В АЛ И В :

Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.08.2024 року - задовольнити.

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/5208/24 від 30.08.2024 року.

Ухвала набуває законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 КАС України. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 КАС України, окремо від рішення суду не допускається.

Суддя О.В. Білостоцький