Справа № 420/22754/24
12 вересня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , поштове відділення № НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом якого позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження починаючи з 01.02.2020 року пенсії по інвалідності ОСОБА_1 максимальним (фіксованим) розміром, визначеним після перерахунку пенсії Позивача на підставі судових рішень;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:
а), не визначення підвищення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення:
- у 2022 році (з 01.03.2022) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118;
- у 2023 році (з 01.03.2023) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168;
б) не виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 та не урахування розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та пункту 2 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" при визначенні загального розміру пенсії Позивача з 01.03.2024 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.02.2020 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2020 р., з 01.02.2021 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2021 р.. з 01.02.2022 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2021 р. про розмір грошового забезпечення, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , без обмеження максимальним (фіксованим) розміром з урахуванням: розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118. до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 і до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 та виплатити частину пенсії недораховану при визначенні після перерахунку на підставі судових рішень - різниці між нарахованою та фактично виплаченою сумою пенсії з урахуванням раніше проведених виплат, з 01 лютого 2020 р. по день проведення виплати включно.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу з 1 січня 2007 року призначено пенсію згідно із Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зазначає, що з 01.02.2020 року Відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення суду обмежена пенсія позивача максимальним розміром. Також позивач не отримує індексації, яка нарахована в березні 2022 та 2023 року.Вказані дії відповідача з обмеження розміру пенсії є протиправними та такими, що порушують права позивача, а його звернення з цього питання залишилося без задоволення листом відповідача.
Ухвалою суду від 26 липня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
Відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, перерахунок пенсії Головним управлінням позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1 січня 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 28.11.2002 по 09.12.2013 отримував пенсію за вислугу років, а з 10.12.2013 отримує пенсію по інвалідності.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 березня 2024 р. по справі № 420/36414/2.1 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 01.01.2020, з 01.02.2021 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 01.01.2021, з 01.02.2022 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 01.01.2022 про розмір грошового забезпечення, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням зазначених в них основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
21.05.2024, Головне управління здійснило: з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022. з 01.02.2023, з 01.03.2024 і з 01.06.2024 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності у розмірі пенсії за вислугою років - 86% від сум відповідного грошового забезпечення врахованого для обчислення пенсії за довідкою від 10.11.2023 № ЮОЮ1970 станом на 01.01.2020 року, за довідкою від 10.11.2023 № ЮО101970 станом на 01.01.2021 року і за довідкою від 10.11.2023 № ЮО101970 станом 01.01.2022 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що склало відповідні протоколи.
З зазначених протоколів вбачається, що пенсію по інвалідності обмежено максимальним (фіксованим) розміром:
-з 01.02.2020 підсумок пенсії (з надбавками) - 37468.85 грн., а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 31571.24 грн.;
- з 01.07.2020 підсумок пенсії (з надбавками) - 37564.61 грн., а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 31667.70 грн.;
-з 01.02.2021 підсумок пенсії (з надбавками) - 40519.96 грн. а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 31703.61 грн.;
-з 01.02.2022 підсумок пенсії (з надбавками) - 44252.03 грн. а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 33807.56 грн.;
-з 01.02.2023 підсумок пенсії (з надбавками) - 62419.45 грн. а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 38083.03 грн.;
-з 01.03.2022 підсумок пенсії (з надбавками) - 44252.03 грн., а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 33807.56 грн.;
- з 01.03.2023 підсумок пенсії (з надбавками) - 62419.45 грн. а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 39683.21 грн.
-з 01.03.2024 підсумок пенсії (з надбавками) - 64463.29 грн. а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 39683.21 грн.;
-з 01.06.2024 підсумок пенсії (з надбавками) - 64463.29 грн. а до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії визначено - 39683.21 грн.
Крім того, з протоколу перерахунку: з 01.02.2022, з 01.02.2023 і з 01.03.2024, а також з Розрахунку з 01.03.2022 і з 01.03.2023 пенсії ОСОБА_1 по інвалідності вбачається, що Головним управлінням:
Розрахунок пенсії з 01.03.2022, проведеного за умов не визначення у 2022 році (з 01.03.2022) підвищення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118;
Розрахунок пенсії з 01.03.2023 проведено за умов: не визначення у 2022 і у 2023 році підвищення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 (з 01.03.2023) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 (з 01.03.2022);
Перерахунок пенсії з 01.03.2024 здійснено за умов:-урахування лише підвищення пенсії у 2024 році (з 01.03.2024), установленого пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 (1500 грн.) без урахування: підвищення пенсії у 2022 році до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 (з 01.03.2022) та підвищення пенсії у 2023 році відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від24.02.2023№ 168 (з 01.03.2023).
24.05.2024р. Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив вирішити у добровільному порядку, не чекаючи пред'явлення позову, питання перерахунку пенсії по інвалідностіу розмірі пенсії за вислугу років - 86% грошового забезпечення врахованого для обчислення пенсії згідно довідки від 10.11.2023 № ЮОЮ1970 про грошове забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням: основних і додаткових видів грошового забезпечення; розміру індексації пенсії 2022 року (з 01.03.2022), розміру індексації пенсії 2023 року (з 01.03.2022 + з 01.03.2023), розміру індексації пенсії 2024 року (з 01.03.2022 + з 01.03.2023 + 01.03.2024); збільшення на 25% розміру пенсії: від суми проіндексованої пенсії у 2022 році (сума основного розміру пенсії + сума індексації пенсії з 01.03.2022), від суми проіндексованої пенсії у 2023 році (сума основного розміру пенсії + сума індексації пенсії з 01.03.2022 + сума індексації з 01.03.2023), від суми проіндексованої пенсії у 2024 році (сума основного розміру пенсії + сума індексації пенсії з 01.03.2022 + сума індексації з 01.03.2023 + сума індексації з 01.03.2024); щомісячної доплати у сумі 2000 грн. за постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, а також виплатити недоотриману з вини Головного управління частину пенсії - різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01.02.2020 по день проведення виплати включно.
Проте, листом від 21.06.2024 № 18713-15923/Б-02/8-1500/24 Відповідач повідомив, що оскільки ГУ ПФУ в Одеській області на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2023 по справі № 420/18364/22 та від 21.12.2023 по справі № 420/27841/23 було установлено провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності без обмеження максимальним розміром, тому розмір пенсії визначений на зазначені в судових рішеннях дати та становить 39556,56 грн.
Вважаючи дії відповідача протиправними позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» відповідно до пункту 6 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2024 рік установлено, з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525). Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом. Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, передбачені абзацами другим і третім частини першої статті 22 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023р., № 26, ст. 1475) підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови.
01.01.1992 року введений в дію Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст.21 цього Закону пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Підставою позову стало обмеження під час здійснення перерахунку пенсії максимальним розміром, на підставі, як зазначено у відзиві на позовну заяву, ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У такій редакції вказану частину ст.43 Закону №2262-XII викладено відповідно до Закону № 3668-VI від 08.07.2011.
Так, відповідно до ст.2 Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи № 3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Про пенсійне забезпечення", не може перевищувати 10740 гривень.
У зв'язку з чим, на підставі вказаного Закону були внесені зміни до ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Так, згідно ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч.7 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
В мотивувальній частині вказаного рішення, а саме в п.2.3. Конституційний Суд України, зазначив, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
При цьому, у відповідності до п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, положення ч.7 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз.6 п.4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 2000 року (вказана вище Справа № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-рп/2016 від 20.12.2016 року є втрата чинності із 20 грудня 2016 року положення ч.7 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Таким чином, з 20.12.2016 року ч.7 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб втратила чинність.
Що ж до приписів Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», та деяких інших осіб слова і цифри у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року замінено словами і цифрами по 31.12.2017 року слід зазначити наступне.
Буквальне розуміння змін внесених Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 06.12.2016 року №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, дозволяє стверджувати, що у Законі України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб відсутня норма ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
При цьому, слід зазначити, що у 2019-2021 роках будь-яких змін до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вносилось.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є неправомірним.
Однак, під час перерахунку з 01.02.2020року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача зі встановленням обмеження її максимальним розміром, що не спростовано відповідачем.
Конституційний Суд України неодноразово висновував стосовно того, що заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Таким чином, дії відповідача щодо застосування з 01.02.2020року обмеження перерахованої та виплачуваної позивачу пенсії максимальним розміром є протиправними, ними порушені права позивача та знівельовано збільшення розміру пенсії внаслідок її індексації, при цьому відповідачем не були враховані висновки судів у інших справах стосовно протиправності обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Окремо суд зазначає, що 16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році.
Пунктом 1 постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 2 постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
При цьому, постановою від 16.02.2022 № 118 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Порядок проведення індексацій пенсій врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова №168).
Пунктами 1 та 2 постанови №168 установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 10 постанови №168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, позивач має право на підвищення на коефіцієнт збільшення та нарахування індексації до розміру його пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень
Враховуючи викладене, з метою повного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження починаючи з 01.02.2020 року пенсії по інвалідності ОСОБА_1 максимальним (фіксованим) розміром, визначеним після перерахунку пенсії Позивача на підставі судових рішень;визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:не визначення підвищення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення у 2022 році (з 01.03.2022) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118; у 2023 році (з 01.03.2023) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.02.2020 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2020 р., з 01.02.2021 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2021 р.. з 01.02.2022 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2021 р. про розмір грошового забезпечення, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , без обмеження максимальним (фіксованим) розміром з урахуванням: розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118. до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 і до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185з урахуванням раніше виплачених сум.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , поштове відділення № НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження починаючи з 01.02.2020 року пенсії по інвалідності ОСОБА_1 максимальним (фіксованим) розміром, визначеним після перерахунку пенсії Позивача на підставі судових рішень.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо: не визначення підвищення пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення у 2022 році (з 01.03.2022) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118; у 2023 році (з 01.03.2023) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385)здійснити перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )з 01.02.2020 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2020 р., з 01.02.2021 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2021 р.. з 01.02.2022 року за довідкою № ЮО101970 від 10.11.2023 станом на 1 січня 2021 р. про розмір грошового забезпечення, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , без обмеження максимальним (фіксованим) розміром з урахуванням: розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118. до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 і до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко