Рішення від 13.09.2024 по справі 400/15470/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2024 р. № 400/15470/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Минералис", вул. Потьомкінська, 114/1,м. Миколаїв,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,54009,

до відповідачаГоловне управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000760800406 від 08.09.2023,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Минералис» звернулось до адміністративного суду з вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 08.09.2023 №000760800406 прийняте відповідачем, яким визначено грошові зобов'язання у вигляді штрафу в розмірі 40 981,68 гривень.

Свої позовні вимоги ТОВ «Минералис» обґрунтувало тим, що у відповідача немає підстав для застосування штрафних санкцій стосовно позивача, оскільки з 24.02.2022 по теперішній час в Україні діє воєнний стан. Відповідно до абз.2, 3 п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» ПК України передбачено, що у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності передбаченої п.46.2 ст.46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом.

ТОВ «Минералис» зареєстрований за юридичною адресою: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 114/1. Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією територій України Миколаївській міська громада з 26.02.2022 по 11.11.2022 віднесена до території активних бойових дій. В теперішній час Миколаївська міська територіальна громада є територією можливих бойових дій. Запровадження воєнного стану в Україні є форс-мажорною обставиною. Структура бухгалтерської служби товариства, технічна та фізична неможливість для товариства здійснити своєчасну реєстрацією накопичених та нових податкових накладних протягом робочого дня, як і військова ситуація, фактична зміна побуту та адаптації бізнесу, постійні повітряні тривоги, часта відсутність електроенергії та інтернету все це не давало і не дає можливості працювати товариству нормально. Крім того, відповідно до п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, за порушення податкового законодавства, вчиненні протягом періоду з 01.03.2020 до останнього календарного місяця (включно), в якому завершується карантин, штрафні санкції не застосовуються. Карантин був завершений лише 30.06.2023 року, тому до позивача неможливо було застосувати штрафні санкції.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в його задоволенні відмовити. Норма п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення не забороняє застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, оскільки в ній міститься виключення про порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість. Крім того, мораторій на незастосування штрафних санкцій, встановлений п.52-1 скасовано з 27.05.2022, оскільки п.п.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ передбачено зупинення строку, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних.

Суд розглянув справу в порядку скороченого провадження у відкритому судовому засіданні за участі сторін. В судовому засіданні представники сторін підтримали власні позиції, викладені у процесуальних заявах по суті справи.

Суд дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Минералис» зареєстровано юридичною особою 24.10.2019. Основним видом діяльності товариства є оптова торгівля хімічними продуктами.

09.08.2023 Головним управлінням ДПС у Миколаївській області проведено камеральну перевірки та складено Акт №6831/14-29-04-06-08/43308658. Під час камеральної перевірки, контролюючим органом встановлені факти порушення термінів реєстрації податкових накладних за грудень 2021 та січень 2022 року по 7 податкових накладних на загальну суму ПДВ 106441,78 гривень, з них порушено термін подачі на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 3066,71 гривень, від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 3375,07 гривень, від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 100 000,00 гривень.

08.09.2023 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області винесено податкове повідомлення-рішення №00076080406 про застосування до ТОВ «Минералис» штрафних санкцій в розмірі 40981,68 гривень за порушення термінів реєстрації податкових накладних.

При складанні акту камеральної перевірки 09.08.2023 року було використано дані ЄРПН та бази даних ДПС України АС «Податковий блок» підсистема «Податковий аудит» - «Несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування», згідно якої встановлено порушення терміну реєстрації податкових накладних за грудень 2021 року та січень 2022 року по 7 податковим накладним на загальну суму ПДВ 106 441,78 грн., з них порушено термін подачі на реєстрацію податкових накладних/ розрахунків коригування:

до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 3 066,71 грн.; від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 3 375,07 грн.; від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 100 000 гривень.

Кодексом передбачено, що у відповідності до пункту 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Граничним терміном реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування періоду складання з 16 по 31 грудня 2021 року є 15 січня 2022 року, для податкових накладних /розрахунків коригування періоду складання з 16 по 31 січня 2022 року - 15 лютого 2022 року.

Згідно з пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID- 19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема за порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування за грудень 2021 року та січень 2022 року підпадали під дію мораторію, встановленого пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Поряд з цим, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.

З 27 травня 2022 року набрав чинності підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу в редакції Закону України від 12.05.2022 № 2260- ІХ, який був чинний до 01.08.2023 року.

Абзацом вісімнадцятим підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються (у редакції чинній на момент вчинення порушення).

Мораторій на незастосування штрафних санкцій, встановлений пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, скасовано з 27 травня 2022 року.

Оскільки порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим правопорушенням (розпочинається з граничного терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН та закінчується днем реєстрації), то у разі коли граничний термін реєстрації припадає на період дії мораторію, встановленого пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, а реєстрація податкових накладних відбулась вже після скасування дії мораторію, то штрафні санкції застосовуються лише за час від дати скасування мораторію (27.05.2022) до дати реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Такого висновку дійшов Верховний суд у Постанові від 10.12.2021 року у справі 420/10367/20.

Що стосується наявності у ТОВ «МИНЕРАЛИС» форс-мажорних обставин у зв'язку з запровадженням воєнного стану в Україні, то суд зазначає, що обов'язок щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних, які були предметом камеральної перевірки, виник у ТОВ «МИНЕРАЛИС» 15 січня 2022 року та 15 лютого 2022 року, тобто до початку дії воєнного стану.

Відповідно до підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Згідно пункту 2 статті 14? Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 2 грудня 1997 року № 671/97-ВР зі змінами (далі - Закон № 671) форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово- промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно (пункт 1 статті 14 Закону № 671).

Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) затверджено рішенням Президії ТПП від 18.12.2014 №44(5) (далі - Регламент).

Згідно пункту 6 Регламенту суб'єкт господарювання повинен звернутися до ТПП із заявою, в якій обґрунтувати причинно - наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання Заявником своїх конкретних зобов'язань (за договором, контрактом, угодою, законом, нормативним актом, актом органів місцевого самоврядування тощо). Якщо уповноважена особа на підставі аналізу наданих заявником документів, даних, інформації, доказів дійшла до висновку про наявність форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили), які об'єктивно унеможливили/унеможливлюють виконання зобов'язання заявника, термін виконання якого настав або настане найближчим часом, то вона приймає рішення про засвідчення форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили). За результатами розгляду документів ТПП України / регіональна ТПП видає сертифікат про форс - мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Відповідно до правових висновків сформованих Касаційним господарським судом у постановах від 14.06.2022 № 922/2394/21, від 22.06.2022 № 904/5328/21 вказано, що форс - мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язань, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс - мажорними саме для даного конкретного випадку.

У зв'язку з тим, що обов'язок щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних, які були предметом камеральної перевірки, виник у ТОВ «МИНЕРАЛИС» до початку дії воєнного стану, не може бути застосований, також, механізм Порядку 225 щодо підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.

Законом України від 12 січня 2023 року №2876-ХІ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі - Закон №2876), який опубліковано у газеті «Голос України» від 07.02.2023 №26, доповнено підрозділ 2 розділу ХХ Кодексу пунктами 89 та 90, згідно з якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, встановлені пунктами 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафних санкцій за їх порушення, які встановлені пунктом 120.1 статті 120 ПКУ.

Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876 (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року).

Пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено розмір штрафів за порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Предметом даної камеральної перевірки були податкові накладні за грудень 2021, січень 2022 року.

Для встановлення факту несвоєчасної реєстрації податкової накладної контролюючий орган має встановити дату виникнення у платника податків обов'язку зареєструвати податкову накладну або граничний термін її реєстрації в ЄРПН.

Граничним терміном реєстрації податкових накладних періоду складання з 16 по 31 грудня 2021 року було 15.01.2022 року , та з 16.01.2022 по 31.01.2022 року було 15.02.2022 рік згідно з пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, оскільки пункт 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу набув чинності лише 08.02.2023.

Враховуючи, що граничний термін реєстрації в ЄРПН податкових накладних, що були предметом цієї перевірки, визначено пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу, до платника не може бути застосована відповідальність згідно пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, так як відповідальність згідно цього пункту передбачена лише за порушення граничного строку для реєстрації, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.

Отже, порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, яка припадають на період до набрання чинності Законом №2876 (податкових накладних / розрахунків коригування, складених до 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120.1 статті 120 Кодексу.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

На день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних були чинними обидві норми щодо визначення розмірів штрафних санкцій, а саме: пункт 120.1 статті 120 ПК України та пункт 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Таким чином, Законом № 2260-IX законодавець досить чітко висловився щодо обов'язку платників податків реєструвати податкові накладні та можливість застосувати до них штрафів у разі несвоєчасної реєстрації.

Оскільки позивачем не було зареєстровано податкові накладні протягом граничного строку, та Законом № 2260-IX відновлено право контролюючого органу на застосування штрафів за несвоєчасність реєстрації податкових накладних, у відповідача були всі підстави для застосування до позивача такого штрафу.

Строк порушення реєстрації, а також розмір штрафу відповідачем обраховано правильно.

Враховуючи викладене, суд не знаходить підстав для задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.М. Мельник