125/1607/24
3/125/696/2024
13.09.2024 м. Бар Вінницької області
Суддя Барського районного суду Вінницької області Салдан Ю. О., розглянувши із здійсненням фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу за участі секретаря судового засідання Віннічук В. Л., прокурора Півнюка С. М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , справу за матеріалами, які надійшли з управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , пенсіонера, раніше займав посаду майстра лісу Барського лісництва Філії «Жмеринське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
У провадженні судді ОСОБА_2 перебуває чотири справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП, щодо ОСОБА_1 № 125/1607/24 (провадження № 3/125/696/2024), 125/1608/24 (провадження № 3/125/697/2024), №125/1609/24 (провадження № 3/125/698/2024), №125/1610/24 (провадження № 3/125/699/2024).
У судовому засіданні прокурор та ОСОБА_1 не заперечували проти об'єднання вказаних протоколів в одне провадження.
Суд ухвалив на підставі частини 2 статті 36 КУпАП об'єднати в одне провадження під єдиним унікальним номером справи № 125/1607/24 (провадження № 3/125/696/2024) справи про адміністративні правопорушення за 125/1607/24 (провадження № 3/125/696/2024), 125/1608/24 (провадження № 3/125/697/2024), №125/1609/24 (провадження № 3/125/698/2024), №125/1610/24 (провадження № 3/125/699/2024).
ОСОБА_1 , будучи старшим майстром лісу Барського лісництва Філії «Жмеринське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», будучи відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи старшим майстром лісу Барського лісництва Філії «Жмеринське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», будучи відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 та пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи старшим майстром лісу Барського лісництва Філії «Жмеринське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», будучи відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 та пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи старшим майстром лісу Барського лісництва Філії «Жмеринське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», будучи відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 та пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні усіх вказаних адміністративних правопорушень повністю визнав. Пояснив, що був обізнаний із своїм обов'язком подання декларацій. Повідомив, що на даний момент є пенсіонером і розмір його пенсії становить 3700 гривень.
Прокурор у судовому засіданні висловив позицію про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, повністю підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, крім цього, особа повністю визнала свою вину в судовому засіданні, просив призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 60 (шістдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, враховуючи системність вчинення порушень.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Пунктом 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» ( який набрав чинності 17.03.2020) встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Серед суб'єктів, на яких поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції», у підпункті «е» пункту 1 частини 1 статті 3 цього Закону, вказані посадові та службові особи державної лісової охорони.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №976 від 16.09.2009 «Про затвердження Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів» до посадових осіб державної лісової охорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів належить, зокрема, майстер лісу.
Набуття ОСОБА_1 повноважень посадової особи державної лісової охорони підтверджується наказом директора держлісгоспу №125 від 28.07.1998. Витягом з наказу голови комісії з припинення ДП «Жмеринський лісгосп» №227-к від 30.12.2022 ОСОБА_1 , майстра лісу обходу №5 Барського лісництва переведено до філії «Жмеринське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» з 01.01.2023. Наказом директора філії «Жмеринське лісове господарство» ДСГП Ліси України» №195-к/тр від 31.08.2023 ОСОБА_1 , майстра обходу №5 31.08.2023 звільнено у зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування у вказаний в протоколі період та був зобов'язаний щорічно подавати декларації відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції».
Крім повного визнання своєї вини, наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, підтверджується таким.
Щодо несвоєчасного, а саме 20.06.2024, подання без поважних причин, декларації за 2023 рік, несвоєчасного, а саме 06.02.2024, подання без поважних причин, декларації за 2021 рік, несвоєчасного, а саме 06.02.2024, подання без поважних причин, декларації за 2022 рік, несвоєчасного, а саме 06.02.2024, подання без поважних причин, декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями, вина ОСОБА_1 підтверджується також дослідженою у судовому засіданні роздруківкою скріншоту з Єдиного державного реєстру декларацій, доступного на сайті НАЗК, з якого видно, ОСОБА_1 подавав щорічні декларації, дата і час публікації декларацій: 20.06.2024 о 09:04, 06.02.2024 о 12:28, 06.02.2024 о 12:12, 06.02.2024 о 12:06, у судовому засіданні ОСОБА_1 не оспорював.
Обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства щодо порядку і строків подання декларації, крім визнання ним цього факту, підтверджується також даними листа ДСГП «Ліси України» ДП «Ліси України» № 3233/19-2024 від 16.05.2024, а також наявним у матеріалах справи попередженням ОСОБА_1 про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», яке підписано ОСОБА_1 30.12.2022.
Стосовно моменту виявлення правопорушення суд зауважує, що момент виявлення порушення і момент складення протоколу про таке порушення не можна ототожнювати. Днем виявлення порушення, в розумінні статті 38 КУпАП, слід вважати день, коли суб'єкт, уповноважений на складання протоколу, отримав будь-які фактичні дані про вчинення правопорушення певною особою. Інше тлумачення цієї норми, на думку суду, надало б суб'єкту, уповноваженому на складання протоколу, незбалансовану перевагу на власний розсуд визначати момент, з якого починається строк накладення адміністративного стягнення.
У цій справі моментом виявлення порушень, слід вважати щонайменше 03.05.2024 - день, коли Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області звернулося до філії «Жмеринське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» із запитом про надання інформації щодо ОСОБА_1 з метою збору доказів про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Суд виходить з цієї дати, оскільки ОСОБА_1 у судовому засіданні не надав жодної іншої інформації про те, коли орган поліції розпочав збір інформації щодо нього, не спорював строків накладення адміністративного стягнення, жодної іншої дати з матеріалів справи встановити неможливо.
Враховуючи, що станом на день вчинення вищезазначених порушень, були чинними норми КУпАП (стаття 38), які встановлювали 6-місячний строк накладення стягнення, станом на момент розгляду справи такий строк не закінчився.
Визначаючи характер вчинених порушень, суд вважає, що такі порушення не можна вважати малозначними, оскільки обов'язок публічних службовців декларувати свої статки є складовою частиною підзвітності публічної влади громадянському суспільству і передумовою існування довіри громадськості до осіб, які виконують функції держави та місцевого самоврядування.
Визначаючи ступінь вини особи, суд керується тим, що у наданих ОСОБА_1 суду поясненнях вбачаються ознаки щирого розкаяння і усвідомленої готовності нести юридичну відповідальність за вчинене порушення.
Враховуючи характер вчинених правопорушень та їх кількість, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, повне визнання ним своєї вини і щире розкаяння, усвідомлення необхідності нести юридичну відповідальність за свої дії, майновий стан, а саме отримання пенсії у невеликому розмірі, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2023 рік, несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2022 рік, несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2021 рік, несвоєчасне подання без поважних причин декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 52 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 884 грн.
Керуючись статтею 40-1, частиною 1 статті 172-6 КУпАП, статями 245, 280, 283-285 КУпАП, пунктом 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, які передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП і накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 52 (п'ятдесяти двох) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 884 (вісімсот вісімдесят чотири) гривні.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду, через Барський районний суд Вінницької області, протягом 10-ти днів з дня її винесення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя Юлія САЛДАН