Номер провадження 1-кс/333/2526/24
Номер справи 333/6296/23
12 вересня 2024 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання старшого слідчого СВ ВП №4 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню за №12020085160000145 від 17.09.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України,
Старший слідчий СВ ВП №4 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню за №12020085160000145 від 17.09.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України.
В клопотанні органу досудового розслідування вказано, що 29 березня 2019 року у електронної системі публічних закупівель України «Prozorro» оприлюднено оголошення ІНФОРМАЦІЯ_1 на придбання ВП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » 20 клапанів виробництва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
06 червня 2020 року тендерним комітетом ВП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » акцептовано пропозицію ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ЄДРПОУ НОМЕР_1 , яка відповідно протоколу відповідає технічним вимогам і кваліфікаційним критеріям, встановленим тендерною документацією, в складі якої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » надав свідоцтво виробника від 03.04.2019 №328, яким ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » уповноважує приймати участь в тендерах і здійснювати поставку виготовлених ними запірних клапанів 13тн2п для потреб ДП НАЕК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та технічну пропозиції відповідно до якої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » буде здійснювати поставку запірних клапанів 13тн2п виробництва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
За результатами відкритих торгів у електронної системі публічних закупівель України ProZorro 25.06.2019 року між ВП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » код ЕДРПОУ та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » код ЕДРПОУ НОМЕР_1 укладено договір № 269 (2) 19УК/53-12/01-19-08180, щодо поставки 20 клапанів запірних у титановому корпусі виробництва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за технічними характеристиками передбаченими Ч. РЯБИ491115014, Ч. РЯБИ491115016, Ч. РЯБИ491115017, Ч. РЯБИ491115018 відповідно ТУ 26-07-1420-87 на загальну суму 1 964 109,60 гривень з НДС.
26.07.2019 року посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснили фактичну поставку 20 клапанів запірних на ВП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». В подальшому 30.07.2019 року при проведені посадові особами ВП ЗаАЕС вхідного контролю продукції посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » надалі в якості супровідних документів на поставлені 20 клапанів запірних 4 паспорти на виріб Ч. РЯБИ491115014, Ч. НОМЕР_2 , Ч. НОМЕР_3 , Ч. НОМЕР_4 відповідно до яких зазначені клапани вироблені у грудні 2018 року ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Внаслідок чого комісією зі вхідного контролю, складено акт №1197-1200 від 30.07.2019 року, з висновком: продукція поставлена ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » відповідає технічним умовам та вимогам договору на поставку та допускається до використання на ВП ЗАЕС.
Після цього в період часу з 30.07.2019 року по 24.06.2020 року ВП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » перерахувало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » оплату за поставлені 20 клапанів запірних на загальну суму 1 964 109,60 гривень в тому числі ПДВ 327 351,60 гривень.
Відповідно до відповіді на запит прокурора директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за вих. №180 від 20.11.2020 року повідомленого наступне - завод припинив виготовлення запірної трубопровідної арматури з грудня 2017 року. За весь період існування завод не виготовляв та не продавав будь - якому покупцю клапани запірні за технічними характеристиками передбаченими Ч. РЯБИ491115014, Ч. РЯБИ491115016, Ч. РЯБИ491115017, Ч. РЯБИ491115018 відповідно ТУ 26-07-1420-87. Ніякі свідоцтва, листи або інші документи завод на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не надавав.
Враховуючи вище викладене, встановлений факт поставки 30.07.2019 року ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на ВП ЗАЕС клапанів запірних на загальну суму 1 964 109,60 гривень з НДС за підробленими паспортами на виріб та невстановленого виробника.
Таким чином внаслідок незаконних дії посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » - ВП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » отримало продукцію невідомого виробництва та здійснила безпідставну оплату в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на загальну суму 1 964 109,60 гривень в тому числі ПДВ 327 351,60 гривень.
Ухвалою слідчого судді Енергодарського міського суду від 31.05.2021 було надано тимчасовий доступ до оригіналів паспортів на запірні клапани 13тн2п видані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які були надані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » під час виконання умов договору на поставку № 269 (2) 19УК/53-12/01-19-08180 та перебували у володінні ВП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
15 червня 2021 року в ході проведення тимчасового доступу до речей та документів, на ВП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » було вилучені оригінали 4 паспортів на запірні клапани 13тн2п видані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які були надані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » під час виконання умов договору на поставку № 269 (2) 19УК/53-12/01-19-08180 на яких містяться відтиски печаток ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Допитана у якості свідка директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_4 пояснила, що 23.07.2014 було засноване підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » код ЄДРПОУ НОМЕР_5 де вона з моменту заснування та по теперішній час займаю посаду директора. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » код ЄДРПОУ НОМЕР_5 зареєстроване за адресою АДРЕСА_1 , фактично також знаходиться за вищевказаною адресою. У 2015 році ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на аукціоні придбало цілісно майновий комплекс ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». З 2015 по 2017 році ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » займалось виробництвом тільки чавунної запірної арматури маркування яких на теперішній час не пам'ятаю, розмірами ДУ з 32 по 65. З моменту укладання договору купівлі продажу цілісно-майнового комплексу ніякої перереєстрації технічної документації на виробництво титанової арматури ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » не здійснювало. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » припинив виготовлення запірної арматури з грудня 2017 року, взагалі запірної арматури 13тн2п ніколи не виготовляв та ніякі креслення або ТУ на клапани 13тн2п стороннім виробникам не передавав. Оглянувши паспорти на запірну арматуру 13тн2п завірені мокрою печаткою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та підписано директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_5 26.07.2019, ОСОБА_4 пояснила, що печатка дуже схожа на оригінальну але вона не ставила ніколи на даний документ печатку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » хто міг її поставити їй не відомо. Начальник ОТК ОСОБА_6 , який зазначений в паспортах ніколи не був працевлаштований.
Відповідно до висновку експерта №736-23 від 28.09.2023 встановлено, що відтиск печатки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на 4 паспортах до запірних клапанів, де є постачальником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », виконані не округлою печаткою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Крім того на вилучених оригіналах 4 паспортів на запірні клапани 13тн2п видані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які були надані ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » під час виконання умов договору на поставку № 269 (2) 19УК/53-12/01-19-08180, мається рукописний текст в графі «Отметка поставщика» де зазначено найменування постачальника з підписом директора «ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_5 .
Під час досудового розслідування 28 травня 2024 року призначена судова почеркознавча експертиза проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_7 з метою встановлення відповідності виконання підпису в графі «Отметка поставщика» директором «ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_5 .
В ході проведення судової почеркознавчої експертизи надійшло клопотання експерта від 12.06.2024 №3171/16,3-14/24 про надання додаткових матеріалів необхідних для виконання експертизи, а саме вільні та експериментальні зразки почерку ОСОБА_5 .
На теперішній час виникла необхідність на отримання зразків почерку та підпису директора «ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Відповідно до відкритих джерел з 2020 року ОСОБА_7 є діючим депутатом ІНФОРМАЦІЯ_9 восьмого скликання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №69 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України», були внесені зміни до правил перетину кордону громадянами України на час дії правового режиму воєнного стану, відповідно до яких депутати місцевих рад мають право здійснювати виїзд за кордон виключно у службові відрядження.
22.07.2024 було направлено запит в порядку ст. 36,93 КПК України до ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо встановлення факту перетину кордону ОСОБА_5 та на підставі яких документів.
08.08.2024 з 7 ІНФОРМАЦІЯ_10 була отримана відповідь з наданням відповідним копій документів, які підтверджували, що ОСОБА_5 здійснював протягом 2023-2024 років перетин державного кордону України на підставі документів виданих ІНФОРМАЦІЯ_9 , а саме розпорядження голови ІНФОРМАЦІЯ_11 №05-в від 01.06.2023 р. «Про відрядження ОСОБА_5 », № 05 -в від 04.09.2023 р. «Про відрядження ОСОБА_5 », №08-в від 20.11.2023 р. «Про відрядження ОСОБА_5 ».
Таким чином встановлено, що ОСОБА_5 у 2023 році звертався ІНФОРМАЦІЯ_9 , з метою оформлення йому службового відрядження для виїзду за державний кордон. Направлення в службове відрядження, відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_12 № 59 від 13.03.98 року передбачає створення ряду документів, з якими ознайомлюється відряджаємо особа, шляхом підписання власноруч зазначеного документу. Таким чином орган досудового слідства для вирішення питання щодо проведення судової почеркознавчої експертизи, встановим місце знаходження документів, які містять зразки почерку ОСОБА_5 .
13.08.2024 було надано запит в порядку ст. 93 КПК України до ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою отримання документів стосовно здійснення відрядження депутата ОСОБА_5
29.08.2024 з ІНФОРМАЦІЯ_9 була отримана відповідь про те, що в наданні документів відмовлено без наявності ухвали слідчого судді.
Виходячи із викладеного, отримання зразків почерку та підпису ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , необхідне для встановлення всіх обставин, які відповідно до ст. 91 КПК України підлягають доказуванню та подальшого проведення ряду судових експертиз, зокрема судової почеркознавчої експертизи.
Отримати в інший спосіб зазначені вище докази у кримінальному провадженні до яких планується тимчасовий доступ не є можливим, оскільки законних процесуальних можливості для отримання зразків почерку та підпису ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 в інший спосіб відсутній, окрім як отримання тимчасового доступу до речей та документів.
Ст. слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, але надала суду заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів без її участі, клопотання підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та надані матеріали, взявши до уваги заяву слідчого, прийшов до наступного.
Згідно ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Судом встановлено, що 17.09.2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України (кримінальне провадження №12020085160000145).
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Клопотання погоджено з прокурором та оформлене відповідно до вимог ст.160 Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.2 ст.163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться, а також з метою забезпечення швидкого та повного розслідування.
Частина 5 статті 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Ст. слідчий ОСОБА_3 в клопотанні зазначила, що отримати в інший спосіб зазначені вище докази у кримінальному провадженні до яких планується тимчасовий доступ не є можливим, оскільки законних процесуальних можливості для отримання зразків почерку та підпису ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 в інший спосіб відсутній, окрім як отримання тимчасового доступу до речей та документів.
Таким чином, зазначені слідчим у клопотанні дані та процесуальні дії, проведені у кримінальному провадженні, доводять, що вказані у клопотанні документи самі по собі, а також у сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження можуть бути використані як докази, тобто мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що ст. слідчий довела наявність достатніх підстав вважати, що іншим шляхом встановити осіб на причетність до скоєного даного кримінального правопорушення не є можливим, дане клопотання підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.159-166,167,309,372 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого СВ ВП №4 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню за №12020085160000145 від 17.09.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України, - задовольнити.
Надати слідчому відділу поліції №4 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_3 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів, в рамках кримінального провадження №12020085160000145, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.09.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України з можливістю вилучення таких документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 ЄДРПОУ НОМЕР_6 :
- оригіналів документів, на підставі яких прийнято рішення, про видачу розпорядження №05-в від 01.06.2023 «Про відрядження ОСОБА_5 » та № 05-в від 04.09.2023 «Про відрядження ОСОБА_5 », №08-в від 20.11.2023 «Про відрядження ОСОБА_5 », які містять оригінали підпису ОСОБА_5 ;
- оригіналів звітів наданих депутатом районної ради ОСОБА_5 за результатами здійснення ним службових відряджені за кордон;
- оригіналів звернень депутата районної ради ОСОБА_5 про необхідність оформлення йому відрядження для виїзду за кордон.
Зобов'язати голову ІНФОРМАЦІЯ_9 ЄДРПОУ НОМЕР_6 або іншу уповноважену особу надати тимчасовий доступ до оригіналів зазначених документів з можливістю її вилучення для проведення судової почеркознавчої експертизи.
Ухвала діє два місяці з дня її постановлення - до 12 листопада 2024 року включно.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1