іменем України
12.09.2024
Справа № 331/5597/24
Провадження № 2-о/331/498/2024
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді: Фісун Н.В.
при секретарі: Коростельовій К.Ю.
розглянувши в порядку окремого провадження справу за заявою адвоката Шумського Ігоря Васильовича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) провстановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,
Адвокат Шумський І.В. в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасовій окупованій території України.
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є рідною донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2
Померла на момент смерті проживала в місті Бердянськ Бердянського району Запорізької області, Україна.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла31 серпня 2024 року на території міста Бердянськ Бердянського району Запорізької області.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідне для державної реєстрації смерті особи, згідно чинного законодавства України.
Усі відділи державної реєстрації актів цивільного стану у окупованій частині Запорізької області до яких могла б звернутися сторона заявника, для отримання свідоцтва про смерть не працюють та не приймають громадян через часткову окупацію області.
Тому, просить встановити факт смерті громадянки України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: село Андронеж, Петрівський район,Ярославська область, Російська Федерація, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті: місто Бердянськ,Бердянський район, Запорізька область, Україна.
Представник заявника та заявник до суду не з'явилися, надали клопотання про розгляд заяви за їх відсутності, на задоволенні заяви наполягають.
Представник заінтересованої особи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, до судового засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на території міста Бердянськ Бердянського району Запорізької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданого тимчасово окупованою установою з назвою «Териториальный отдел ЗАГС города Бердянск и Бердянского района Управления ЗАГС Запорожской области» від 05 вересня 2024 року та «Справка о смерти № С-03259» в якій зазначено, що причиною смерті стала лівошлункова недостатність та хронічна ішемічна хвороба серця.
Факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується наступними доказами по справі.
ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_3 та ОСОБА_4 народилася ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 .
06 серпня 1986 року між ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 було зареєстровано шлюб, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 від 06 серпня 1986 року.Після укладення шлюбу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 змінила прізвище на « ОСОБА_7 ».
25 квітня 1996 року шлюб між ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було розірвано, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_5 від 28.07.2021 року. Після державної реєстрації розірвання шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 залишила прізвище « ОСОБА_7 ».
Отримати свідоцтво про смерть заявник не може, оскільки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла на тимчасово окупованій рф території.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який, послідуючими Указами Президента України, неодноразово подовжувався та триває і на даний час.
Місто Бердянськ Бердянської міської територіальної громади Бердянського району Запорізької областівідповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» є тимчасово окупованою територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження з 27.02.2022 року.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 315 Цивільно-процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно дост.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до п. 1Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до листа-роз'яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду на адресу голів апеляційних судів (вх. № 312/0/207-21 від 16.04.2021 року) встановлено, що для встановлення фактів народження та смерті вимога місцевих судів про необхідність отримання громадянами письмової відмови в органах державної реєстрації актів цивільного стану не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
У відповідності з ч. ч. 3, 4ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064.
Відповідно до ч. 2ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану'державній реєстрації відповідно до цьогоЗаконупідлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ч. 1ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану'державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженимиНаказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року(з наступними змінами), визначено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затвердженанаказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затвердженанаказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Вказані нормативно-правові акти не містять спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті на території бойових дій чи тимчасово окупованих територіях, що унеможливлює державну реєстрацію факту смерті в позасудовому порядку.
Відповідно до листа-роз'яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду на адресу голів апеляційних судів (вх. № 312/0/207-21 від 16.04.2021 року) встановлено, що для встановлення фактів народження та смерті вимога місцевих судів про необхідність отримання громадянами письмової відмови в органах державної реєстрації актів цивільного стану не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
Відповідно до роз'яснень, даних в п. 13Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Даючи оцінку допустимості у даній цивільній справі таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується вимогами міжнародно-правових актів і принципів, адже відповідно до статей3,8,9 Конституції України, які визначають, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України, а також положеннями частини другоїстатті 19 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до частин другої, третьоїстатті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», - будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Разом з тим, згідно із частиною четвертою статті 9 Закону, встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню у межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Частиною четвертоюстатті 263 ЦПК Українипередбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У Постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію згідно із якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
За змістом частини четвертоїстатті 10 ЦПК України, суд застосовує при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
У рішенні ЄСПЛ від 10 травня 2001 року у справі «Cyprus v. Turkey» (заява № 25781/94) ЄСПЛ вказав, що «зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96).»
Наданий суду документ, який виданий незаконно створеним органом, хоч і не має юридичної сили, проте дозволяє встановити фактичні обставини, необхідні для вирішення справи.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне заявнику для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.
Враховуючи, що заявник позбавлений можливості провести державну реєстрацію смерті своєї матері у позасудовому порядку, а встановлення даного факту не порушує прав та інтересів третіх осіб та не пов'язане з подальшим вирішенням спору про право, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 263-265, 273, 293, 315, 317, 319 Цивільного процесуального кодексу України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд, -
Заяву адвоката Шумського Ігоря Васильовича в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересована особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: село Андронеж, Петрівський район,Ярославська область, Російська Федерація, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 віці 84 років, місце смерті: місто Бердянськ,Бердянський район, Запорізька область, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Отримання свідоцтва про смерть у Олександрівському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)доручити заявнику або адвокату Шумському Ігорю Васильовичу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізької апеляційного суду.
Повний текст рішення виготовлений 12 вересня 2024 року.
Суддя: Н.В. Фісун