Постанова від 12.09.2024 по справі 403/409/24

Справа №403/409/24 провадження № 3/403/274/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 року с-ще Устинівка

Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення з доданими матеріалами, який надійшов від Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , згідно відомостей, зазначених в протоколі, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання:

АДРЕСА_1 , працюючу на посаді начальника відділу загальних відносин та агропромислового розвитку Устинівської селищної

ради

за ст.91 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

26 липня 2024 року о 11 год. 30 хв. під час проведення планової перевірки Устинівської селищної ради встановлено факт порушення режиму охорони території заповідного урочища «Любиме» місцевого значення. В ході обстеження території виявлено засмічення побутовим сміттям, а саме скляними та ПЕТ пляшками в кількості вісімнадцяти штук, наявність місць розпалювання вогнищ. Дані факти свідчать про порушення режиму території, яка передана під охорону та дотримання вставленого режиму згідно охоронного зобов'язання від 08 травня 2023 року №ЗУ 44-564 Устинівській селищній раді. Відповідальною особою Устинівської селищної ради є ОСОБА_1 згідно посадової інструкції, затвердженої розпорядженням Устинівського селищного голови від 18 травня 2023 року №69-р, що є порушенням ст.30 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»; п.п.3, 6 п.1 розділу ІІІ Положення про заповідне урочище місцевого значення «Любиме», яке затверджене розпорядженням голови Кіровоградської обласної держадміністрації від 19 квітня 2023 року №359р. Внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства державі заподіяна шкода: засмічення території побутовими відходами, а саме тарою скляних та ПЕТ-пляшок в кількості 18 шт..

В судове засідання по розгляду справи гр-нка ОСОБА_1 , як особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилась. Про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена у встанволеному законом порядку (а.с.23). Згідно письмової заяви прохала суд розглянути справу без її участі. Вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.91 КУпАП, за обставин викладених в протоколі про адміністративне правопорушення №217613, визнає повністю. Зазначила, що дійсно допустила порушення режиму охорони території заповідного урочища «Любиме» місцевого значення, а саме у вигляді засмічення пляшками та місцями розкладання вогнища. Додатково пояснила, що наслідки оперативно ліквідували та в подальшому вона буде ретельно стежити за даною ситуацією (а.с.26).

Вирішуючи питання про наявність в діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.91 КУпАП, суд приходить до наступного висновку.

За змістом ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

При з'ясуванні цих обставини, суд повинен виходити з положень ст.251 КУпАП, згідно яких доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.

За змістом ст.ст.254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Таким чином, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів, обов'язок щодо збирання яких покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідальність за ст.91 КУпАП настає за здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.

Статтею 30 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» встановлено, що на території заповідних урочищ забороняються всі види рубок, у тому числі санітарні, рубки формування і оздоровлення лісів, видалення захаращеності та будь-яка діяльність, що порушує природні процеси, які відбуваються у природних комплексах, включених до їх складу, відповідно до вимог, встановлених для природних заповідників. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заповідними урочищами, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Відповідно до ст.60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. У разі необхідності їх охорона може покладатися на служби державної охорони розташованих поблизу природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків та регіональних ландшафтних парків. Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.

Згідно з п.3 Розділу І «Загальні положення» Положення про заповідне урочище місцевого значення «Любиме», затвердженого розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 19 квітня 2023 року за №359-р (далі - Положення), заповідне урочище, загальною площею 64 га розташоване поблизу с.Криничне та перебуває у користуванні Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (далі - землекористувач) і передається їй під охорону з оформленням охоронного зобов'язання (а.с.12).

Згідно з п.п.3, 6 п.1 Розділу ІІІ «Режим території та охорона» Положення на території заповідного урочища забороняється будь-яка діяльність, яка суперечить меті та завданням заповідного урочища, передбачена цим Положенням, і загрожує збереженню природного комплексу у тому числі: розведення вогнищ, організація місць відпочинку населення, стоянок автотранспорту поза межами місць, спеціально відведених для цього; будь-яке засмічення та забруднення території, влаштування сміттєзвалищ (а.с.12 зворот, 13).

Забезпечення дотримання режиму заповідного урочища здійснюється землекористувачем (землевласником) (п.3 Розділу ІІІ Положення).

Відповідно до п.2 Охоронного зобов'язання, оформленого Департаментом екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації від 08 травня 2023 року №ЗУ 44-564, Устинівській селищній раді Кропивницького району Кіровоградської області передається під охорону та дотримання встановленого режиму територія заповідного урочища місцевого значення «Любиме», загальною площею 64,0 га в адміністративних межах Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.9-10).

Згідно з актом №65/3.2-3.3-3.1-3.4-5.1-5.2-8/24 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеноїт в період з 22 липня по 26 липня 2024 року на підставі наказу начальника інспекції Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 17 липня 2024 року №291-ТП ОСОБА_2 , на території заповідного урочища місцевого значення «Любиме» виявлено неорганізоване місце відпочинку населення, місце розведення вогнищ поза межами місць, спеціального відведених для цього. Здійснено побутове засмічення території покинутою тарою в кількості 18 шт. (а.с.5-8).

Розпорядженням селищного голови Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_3 «Про призначення ОСОБА_1 » від 09 жовтня 2023 року №247-к, ОСОБА_1 була призначена у порядку переведення на посаду начальника відділу земельних відносин та агропромислового розвитку Устинівської селищної ради з 10 жовтня 2023 року, як така, що успішно пройшла стажування на даній посаді, з посадовим окладом згідно штатного розпису (а.с.15).

За змістом п.2.5 Розділу 2 Посадової інструкції начальника відділу земельних відносин та агропромислового розвитку Устинівської селищної ради, затвердженої розпорядженням Устинівського селищного голови від 18 травня 2023 року №69-р (далі - Посадова інструкція), начальник відділу забезпечує виконання обов'язків з охорони відповідних територій та об'єктів природно-заповідного фонду створених на території громади, а також здійснює облік та відстеження відповідності облікової документації земель природно-заповідного фонду вимогам діючого законодавства (а.с.16-18).

Крім того, відповідно до п.5.1 Розділу 5 Посадової інструкції начальник відділу несе відповідальність за неякісне і несвоєчасне виконання покладених на нього обов'язків.

Отже, на гр-нку ОСОБА_1 , як на посадову особу Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, були покладені відповідні обов'язки з охорони об'єктів природно-заповідного фонду, створених на території громади (в т.ч. заповідного урочища місцевого значення «Любиме»), а тому вона належить до суб'єктів відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст.91 КУпАП.

Оцінюючи відповідно до вимог ст.252 КУпАП зібрані по справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність в діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.91 КУпАП, за фактом порушення режиму охорони території заповідного урочища місцевого значення «Любиме», і її вина у вчиненні даного правопорушення повністю підтверджується, крім визнання нею вини: 1) протоколом про адміністративне правопорушення №217613 від 26 липня 2024 року; 2) доданими до протоколу про адміністративне правопорушення №217613 від 26 липня 2024 року фотоматеріалами та картою-схемою, з яких вбачається засмічення ПЗФ та місце розведення вогнища на території заповідного урочища «Любиме; 3) Положенням про заповідне урочище місцевого значення «Любиме», затвердженим розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 19 квітня 2023 року за №359-р; 4) охоронним зобов'язанням Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації від 08 травня 2023 року №ЗУ 44-564; 5) розпорядженням селищного голови Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_3 «Про призначення ОСОБА_1 » від 09 жовтня 2023 року №247-к; 6) посадовою інструкцією начальника відділу земельних відносин та агропромислового розвитку Устинівської селищної ради, затвердженої розпорядженням Устинівського селищного голови від 18 травня 2023 року №69-р; 7) актом №65/3.2-3.3-3.1-3.4-5.1-5.2-8/24 проведеної в період з 22 по 26 липня 2024 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства;

З огляду на викладене, враховуючи визнання гр-нкою ОСОБА_1 , як особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.91 КУпАП; всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності; оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, які є належними, допустимими та такими, що повністю узгоджуються між собою, і не викликають сумнівів у їх достовірності та допустимості, суд приходить до висновку про наявність в діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП.

Відповідно до положень ст.23 КУпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.

Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність (ст.33 КУпАП).

Обставиною, яка пом'якшує відповідальність гр-нки ОСОБА_1 за вчинене нею адміністративне правопорушення, передбачене ст.91 КУпАП, суд визнає щире каяття.

Обтяжуючих відповідальність гр-нки ОСОБА_1 обставин, передбачених ст.35 КУпАП, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.91 КУпАП, суддею не встановлено.

Обставин непереборної сили або крайньої необхідності в діях гр-нки ОСОБА_1 суд не вбачає.

З огляду на викладене, виходячи із засад справедливості та рівності всіх перед законом, враховуючи попереджувальну мету адміністративного стягнення, вважаю за необхідне і достатнє застосувати до гр-нки ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в мінімальному розмірі, передбаченому санцією ст.91 КУпАП.

Питання щодо конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів судом не вирішується з огляду на відсутність інформації щодо виявлення і вилучення останніх в протоколі про адміністративне правопорушення.

У відповідності до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає суму 605 грн. 60 коп..

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33, 40-1, 91, ст.ст.245, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 289, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.91 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 15 (п'ятнадцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 255 (двісті п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп., без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.

Реквізити для сплати штрафу:

отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг с-ще Устин./21081100;

код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230;

банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.);

код банку (МФО): 899998;

рахунок: UA238999980313010106000011555 (адміністративні штрафи та інші

санкції);

код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок):

стягувач: Державна судова адміністрація України;

отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106;

код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783;

банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

код банку отримувача (МФО) : 899998;

рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;

код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз'яснити гр-нці ОСОБА_1 , що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений ст.91 КУпАП (510 грн. 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Устинівський районний суд Кіровоградської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого ч.1 ст.307 КУпАП.

Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня її винесення.

Суддя С.Ю.Атаманова