Постанова від 12.09.2024 по справі 320/28168/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 року

м. Київ

справа №320/28168/23

адміністративне провадження № К/990/9503/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Рибачука А.І.,

суддів: Бучик А.Ю., Коваленко Н.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 320/28168/23 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація ДПС), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою Адміністрації ДПС

на рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2023, ухвалене у складі головуючого судді Дудіна С.О.

та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2024, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Файдюка В.В.,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. 14.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

визнати протиправними дії Адміністрації ДПС, що виразились у відмові у видачі йому довідок, станом на 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023, із зазначенням основних видів грошового забезпечення, визначених з врахуванням відповідних тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, та додаткових видів грошового забезпечення у відповідних відсотках (у тому числі, премії: з 01.01.2022 - 185%; з 01.03.2022 - 230%; з 01.07.2022 - 270%; з 01.02.2023 - 490%);

зобов'язати Адміністрацію ДПС підготувати та направити до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , визначеного станом на 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023, із зазначенням основних видів грошового забезпечення, визначених з врахуванням відповідних тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, та додаткових видів грошового забезпечення у відповідних відсотках (в тому числі відповідної премії: з 01.01.2022 - 185%; з 01.03.2022 - 230%; з 01.07.2022 - 270%; з 01.02.2023 - 490%).

В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилався на те, що у зв'язку із підвищенням у 2022-2023 роках посадового окладу та окладу за військовим званням через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом станом на 01 січня відповідного календарного року, а також премії на підставі відповідних наказів Адміністрації ДПС грошового забезпечення військовослужбовців Держприкордонслужби України, а саме: щомісячної надбавки за особливості проходження служби та премії, він має право на перерахунок його пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023, із зазначенням основних видів грошового забезпечення, визначених з врахуванням відповідних тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, та додаткових видів грошового забезпечення у відповідних відсотках, проте відповідач протиправно не підготував та направив до ГУ ПФУ таких довідок.

2. Київський окружний адміністративний суд рішенням від 25.10.2023, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2024, задовольнив позовні вимоги.

3. 07.03.2024 Адміністрація ДПС звернулась до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права, просить скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2024, ухвалити нове судове рішення - про відмову у задоволенні позовних вимог.

4. Верховний Суд ухвалою від 01.04.2024 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, з підстави, визначеної пунктом 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.

5. 25.06.2024 до Верховного Суду надійшов відзив позивача на касаційну скаргу Адміністрації ДПС, у якому ОСОБА_1 просить залишити цю касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані відповідачем судові рішення - без змін.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. У справі, яка розглядається суди встановили, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

За інформацією Адміністрації ДПС, наданою на звернення позивача листом від 28.06.2023 № 11/30742/23-Вих., станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно до пункту 2 розділу І Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2018 № 169, розмір посадового окладу за посадою заступника директора департаменту - начальника управління Адміністрації ДПС, яка є відповідною останній штатній посаді ОСОБА_1 , визначено за 55 тарифним розрядом із тарифним коефіцієнтом 5,36 у порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704), і становить 9440, 00 грн.

Крім того, у цьому листі від 28.06.2023 № 11/30742/23-Вих. зазначено, що станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, відповідно до додатку 14 до постанови № 704 та пункту 1 розділу ІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558 (далі - Інструкція № 558) розмір окладу за військовим званням «генерал-майор» визначено за тарифним коефіцієнтом 0,92 у порядку, встановленому пунктом 4 постанови № 704, і становить 1620, 00 грн.

Також у цьому листі від 28.06.2023 № 11/30742/23-Вих. зазначено, що з 01.01.2022 по 01.06.2023, відповідно до наказів Адміністрації ДПС від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС «Про грошове забезпечення військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2022 році», від 27.02.2022 № 167-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС», від 21.06.2022 № 636/0/9-22-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС», від 09.01.2023 № 18-ОС «Про грошове забезпечення військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2023 році» та від 09.02.2023 № 162-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.01.2023 № 18-ОС» розміри премії за 55 тарифним розрядом (заступник директора департаменту - начальник управління) встановлено: з 01.01.2022 - 185%; з 01.03.2022 - 230%; з 01.07.2022 - 270%; з 01.01.2023 - 270%; з 01.02.2023 - 490%.

31.07.2023 ОСОБА_1 звернувся до Адміністрації ДПС із заявою, у якій висловив прохання скласти нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023, у трьох примірниках на кожну дату, із зазначенням основних видів грошового забезпечення, визначених з врахуванням відповідних тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, та додаткових видів грошового забезпечення (в тому числі відповідної премії станом на 01.01.2022, на 01.03.2022, на 01.07.2022, на 01.02.2023).

Відповідач листом від 07.08.2023 №11/38022/23-Вих. відмовив позивачу у складанні та наданні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, пославшись на те, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ відомчі накази Адміністрації ДПС щодо підвищення у 2022-2023 роках грошового забезпечення військовослужбовцям ДПС (в тому числі військовослужбовцям Адміністрації ДПС), на підставі яких, в межах додаткових асигнувань, виділених на їх утримання з Державного бюджету України у період запровадження дії воєнного стану, встановлено відповідні розміри щомісячних надбавок за особливості проходження служби та премії не можуть бути підставою для перерахунку раніше призначених пенсій.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив із того, що, зокрема з 01.01.2022 та з 01.01.2023 у позивача, який є пенсіонером з числа військовослужбовців, виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення належної розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а також з урахуванням наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС «Про грошове забезпечення військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2022 році», від 27.02.2022 № 167-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС», від 21.06.2022 № 636/0/9-22-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС», від 09.01.2023 № 18-ОС «Про грошове забезпечення військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2023 році» та від 09.02.2023 № 162-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.01.2023 № 18-ОС», якими розміри премії за 55 тарифним розрядом (заступник директора департаменту - начальник управління) встановлено: з 01.01.2022 - 185%; з 01.03.2022 - 230%; з 01.07.2022 - 270%; з 01.01.2023 - 270%; з 01.02.2023 - 490%, оскільки відповідачем не доведено, що вказані розміри премії мають індивідуальний характер та не спростовано, що її виплата передбачалася постійно, всім військовослужбовцям, а розмір премії обумовлювався тим чи іншим категоріям військовослужбовців лише віднесенням до певного тарифного розряду за відповідною посадою.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

8. Касаційна скарга обґрунтована посиланням на те, що суди першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях застосували норми права без урахування висновків щодо застосування положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ у подібних правовідносинах, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а та Верховного Суду України у постановах від 14.05.2013 у справі № 21-109а13, від 18.06.2013 у справі № 21-165а13, від 22.10.2013 у справі № 21-346а13, від 26.02.2013 у справі № 21-5а13, від 04.11.2014 у справі № 21-248а14 та від 31.03.2015 у справі № 21-101а15 щодо наявності підстав для оформлення та видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що подаються до територіальних органів Пенсійного фонду України для проведення перерахунку основного розміру пенсій особам, які звільнені з військової служби з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, премії у розмірах, встановлених внутрішніми документами (наказами) керівників військових формувань для діючих військовослужбовців.

9. У відзиві на касаційну скаргу відповідача позивач вказує на законність та обґрунтованість судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій, у зв'язку із чим просить залишити цю касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані Адміністрацією ДПС судові рішення - без змін.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

10. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів виходить із такого.

11. Предметом спору у цій справі є відмова Адміністрації ДПС у видачі позивачеві довідок, станом на 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023, із зазначенням основних видів грошового забезпечення, визначених з врахуванням відповідних тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, та додаткових видів грошового забезпечення у відповідних відсотках (у тому числі, премії: з 01.01.2022 - 185%; з 01.03.2022 - 230%; з 01.07.2022 - 270%; з 01.02.2023 - 490%) для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача.

12. Тобто, право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії позивач обґрунтував наявністю, на його думку, двох підстав для підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, а саме:

1) через зростання з 01.01.2022 та з 01.01.2023 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, що є підставою для збільшення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням;

2) у зв'язку із підвищенням відповідній категорії військовослужбовців ДПС з 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023 розміру премії, визначеної на підставі наказів Адміністрації ДПС від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС «Про грошове забезпечення військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2022 році», від 27.02.2022 № 167-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС», від 21.06.2022 № 636/0/9-22-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС», від 09.01.2023 № 18-ОС «Про грошове забезпечення військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2023 році» та від 09.02.2023 № 162-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.01.2023 № 18-ОС».

13. Слід зазначити, що Верховний Суд вже розглядав справи, правовідносини у яких виникли у зв'язку із відмовою уповноваженого органу сформувати та видати особі, яка отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ та з урахуванням вимог законів України від 02.12.2021 № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законами про бюджет на відповідні роки (станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01.02.2022 та з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) та, зокрема, у постановах від 05.04.2023 у справі № 340/3604/22 та від 02.04.2024 у справі № 340/608/23, дійшов висновків про наявність у таких осіб права на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір окладу за військовим (спеціальним) званням, який визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для його визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

14. Верховний Суд звертає увагу на те, що за змістом частин другої та четвертої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

15. Застосовуючи наведені вище висновки Верховного Суду до обставин справи, яка розглядається, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у формуванні та направленні до ГУ ПФУ довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законами на 01.01.2022 та на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови № 704, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

16. За таких обставин, відмова Адміністрації ДПС у підготовці і наданні ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача, є протиправною.

17. Разом з цим, що стосується позовних вимог в частині видачі позивачеві довідок про розмір грошового завезення, що враховується для перерахунку пенсії, визначеного станом на 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023 із зазначенням премії у розмірі: з 01.01.2022 - 185%; з 01.03.2022 - 230%; з 01.07.2022 - 270%; з 01.02.2023 - 490% на підставі відповідних наказів Адміністрації ДПС, колегія суддів вважає за необхідне вказати на таке.

18. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

19. Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

20. Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

21. Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

22. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

23. Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

24. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

25. Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

26. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

27. Аналіз наведених норм права та неодноразово викладені правові висновки Верховного Суду щодо права на перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, свідчить про те що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

28. Частиною першою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

29. Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

30. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (частина четверта статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

31. 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

32. Відповідно до пункту 5 постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2).

33. У свою чергу, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - Інструкція № 558).

34. Відповідно до пункту 1 глави 14 розділу III «Порядок, умови та розміри виплати щомісячних додаткових видів грошового забезпечення» Інструкції № 558 начальники (командири) органів Держприкордонслужби мають право преміювати військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів з числа осіб, які не проходили до зарахування на навчання військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.

35. Згідно із пунктом 2 глави 14 розділу III «Порядок, умови та розміри виплати щомісячних додаткових видів грошового забезпечення» Інструкції № 558 розміри премії для відповідних категорій військовослужбовців органів Держприкордонслужби щороку встановлюються Адміністрацією Держприкордонслужби виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі.

36. Виплата премій здійснюється щомісяця за місцем штатної служби військовослужбовця або органом, у якому він перебуває на фінансовому забезпеченні, одночасно з виплатою грошового забезпечення.

Розмір премії у відсотках посадового окладу установлюється наказом начальника (командира) органу Держприкордонслужби, начальникам (командирам) - наказами вищих начальників (пункт 3 глави 14 розділу III «Порядок, умови та розміри виплати щомісячних додаткових видів грошового забезпечення» Інструкції № 558).

37. Тож, згідно із постановою № 704 та Інструкцією № 558 начальники (командири) органів Держприкордонслужби встановлюють розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі ДПС України, особливостей проходження військової служби та відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10 відсотків посадового окладу.

38. До того ж, у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

39. З урахуванням наведеного, Верховний Суд приходить до висновку про відсутність у позивача права на отримання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023, з урахуванням наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС «Про грошове забезпечення військовослужбовців «Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2022 році», від 27.02.2022 № 167-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС», від 21.06.2022 № 636/0/9-22-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12.01.2022 № 21/0/9-22-ОС», від 09.01.2023 № 18-ОС «Про грошове забезпечення військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2023 році» та від 09.02.2023 № 162-ОС «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.01.2023 № 18-ОС», якими у 2022 - 2023 роках за 55 тарифним розрядом (заступник директора департаменту - начальник управління) було встановлено розміри премії: з 01.01.2022 - 185%; з 01.03.2022 - 230%; з 01.07.2022 - 270%; з 01.02.2023 - 490%, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії, оскільки судами не встановлено, що станом на 01.01.2022, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.02.2023 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку видати довідку.

40. Згідно з частинами першою, третьою статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

41. За таких обставин, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України задовольнити частково.

Скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі №320/28168/23.

Ухвалити нове, яким частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України, що виразились у відмові у підготовці і наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , визначеного станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законами на 01.01.2022 та 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із відповідним додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законами на 01.01.2022 та на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із відповідним додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

А.І. Рибачук

А.Ю. Бучик

Н.В. Коваленко ,

Судді Верховного Суду