про відмову у відкритті апеляційного провадження
12 вересня 2024 рокуЛьвівСправа № 572/99/23 пров. № А/857/20544/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Мікули О. І.
суддів -Курильця А. Р.
Пліша М. А.
перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову судді Сарненського районного суду Рівненської області від 13 березня 2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП,
Восьмим апеляційним адміністративним судом зареєстровано апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову судді Сарненського районного суду Рівненської області від 13 березня 2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП. Матеріали справи №572/99/23 надійшли на адресу суду 09 вересня 2024 року.
При вирішенні питання про прийняття апеляційної скарги до розгляду та відкриття провадження у справі колегія суддів враховує наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ця справа розглянута судом в порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
За правилами частини першої статті 18 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частин першої-третьої статті 26 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» апеляційні суди діють як суди апеляційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, - як суди першої інстанції, з розгляду цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Апеляційними судами з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення є апеляційні суди, які утворюються в апеляційних округах.
Апеляційними судами з розгляду господарських справ, апеляційними судами з розгляду адміністративних справ є відповідно апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються у відповідних апеляційних округах.
При цьому, згідно з положеннями частини першої статті 23 КАС України апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.
Відповідно до частини першої ст.292 КАС України судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд (місцевий загальний суд як адміністративний суд чи окружний адміністративний суд), що ухвалив рішення.
Отже, відповідно до приписів КАС України Восьмий апеляційний адміністративний суд переглядає судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах його територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суд апеляційної інстанції.
Юрисдикція адміністративних справ поширюється на справи у публічно-правових спорах (частина перша статті 19 КАС України).
Разом з цим, за приписами пункту 3 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Колегія суддів зазначає, що згідно з нормами ст.221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема частиною четвертою статті 121 цього Кодексу.
Згідно з частиною третьої статті 294 КУпАП апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову. Місцевий суд протягом трьох днів надсилає апеляційну скаргу разом із справою у відповідний апеляційний суд.
Таким чином, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.121 КУпАП розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів. Відповідно, апеляційні скарги на судові рішення у таких справах, розглядають апеляційні суди з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Оскільки, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, Сарненський районний суд Рівненської області в межах спірних правовідносин не діяв як адміністративний суд у розумінні ст.23 КАС України, тому перегляд цієї постанови у апеляційному порядку за правилами адміністративного судочинства, є неможливим.
Варто зауважити, що оскаржувана постанова Сарненського районного суду Рівненської області від 13 березня 2023 року була ухвалена за нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення, а положення КАС України не передбачають можливість апеляційного перегляду в порядку адміністративного судочинства судових рішень ухвалених за нормами іншого процесуального законодавства, тому належною апеляційною інстанцією для перегляду оскарженої ОСОБА_1 постанови є Рівненський апеляційний суд.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо апеляційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає апеляційному оскарженню.
Отже, оскільки апеляційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає апеляційному оскарженню у порядку адміністративного судочинства, то наявні підстави для відмови у відкритті апеляційного провадження.
При цьому, колегія суддів не вбачає підстав для застосування приписів ст.ст 29 та 30 КАС України щодо передачі справи за підсудністю, оскільки положення цих статей розповсюджуються на справи, рішення у яких прийняті в порядку КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.23, 33, 34, 243, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, -
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Сарненського районного суду Рівненської області від 13 березня 2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач О. І. Мікула
судді А. Р. Курилець
М. А. Пліш