11 вересня 2024 року м. Київ справа №320/21830/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві(далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті з 04.04.2023 пенсії за віком із врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років;
- зобов'язати відповідача провестиперерахунок та виплату пенсії за віком із врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, починаючи з 04.04.2023, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.
Позов мотивовано протиправністю відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачаіз збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років на підставі частини другої статті 56 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач стверджує, що оскільки він обрав умови та порядок пенсії встановленої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV), а тому і збільшення до пенсії за понаднормовий стаж слід обчислювати на підставі норм цього Закону, оскільки згідно частини третьої статті 55 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-ХІІ) призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення проводиться відповідно до Закону № 1058-IV.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.08.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 1208.2016 позивач є пенсіонером, отримує пенсію за віком
Відповідно до посвідчення № НОМЕР_2 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (пенсійна справа № 2356502893), та отримує пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку передбаченого статтею 55 Закону № 796-ХІІ, розмір якої обчислений відповідно до Закону № 1058-IV.
Позивач 04.04.2023звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію із збільшенням на 1% заробітку за рік згідно частини другої статті 56 Закону№ 796-ХІІ.
Листом від 28.04.2023 № 13938-13203/М-2600/23 відповідач відмовив позивачу у такому перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що у разі обчислення пенсії позивачу відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-IV основний розмір пенсії зменшиться. Отже обчислення пенсії позивача недоцільне.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Законом № 796-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796-ХІІ.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, який має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (чоловіки - 20 років, жінки - 15 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад цей стаж, але не вище 75% заробітку, оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та обрала умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені Законом № 796-ХІІ.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.04.2019у справі № 565/939/17, від 26.10.2018 у справі № 565/606/17, від 05.09.2018 у справі № 708/818/17, від 03.07.2018 у справі № 565/798/17, від 17.04.2018 у справі № 565/1270/17, які в силу до частини п'ятої статті 242 КАС України підлягає застосуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Також аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 у справі № 21-727а15 та від 20.09.2016 у справі № 1601/12900/12.
За наведених обставин позовній вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач є звільненим від сплати судового збору, то підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні. Інших доказів понесених судових витрат, станом на час прийняття рішення, матеріали справи не містять.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 04.04.2023 пенсії за віком із врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд. 16; код ЄДРПОУ42098368) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) за віком із врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, починаючи з 04.04.2023, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.