Рішення від 12.09.2024 по справі 300/1918/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" вересня 2024 р. справа № 300/1918/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач)про визнання протиправними дії щодо перерахунку з 01.08.2023 пенсії за період з 01.07.2021 по 30.06.2023 із застосуванням обмеження максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (максимальної заробітної плати, з якої сплачується страхові внески) для сукупного доходу до суми всіх заробітних плат, які виплачуються на різних підприємствах та зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 01.07.2021 по 30.06.2023 із застосуванням обмежень щодо максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески до кожної заробітної плати, отриманої позивачем, окремо, з урахуванням вимог ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно здійснено перерахунок його пенсії із застосуванням обмеження максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (максимальної заробітної плати, з якої сплачується страхові внески) для сукупного доходу до суми всіх заробітних плат за місяць, які виплачуються на різних підприємствах. Позивачу з 26.04.2015 призначена пенсії за віком по Списку №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після призначення пенсії він продовжував працювати на двох підприємствах одночасно, тому відповідно до частини 4 статті 42 вказаного Закону право на перерахунок призначеної пенсії він набув 30.06.2023. За наслідками поданої заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок його пенсії з 01.08.2023, розмір якої склав 12960,12 грн. При цьому, проводячи перерахунок пенсії відповідачем не застосовано максимальну величину заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески до кожної окремої заробітної плати окремо, що є протиправним, оскільки при обчисленні пенсії враховується кожен вид доходу окремо. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 25.04.2024 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 від 18.04.2024 року про зміну позовних вимог в адміністративній справі №300/1918/24.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказала, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2021 по справі 300/2454/20 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок пенсії із застосуванням обмежень щодо максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески до кожної заробітної плати, отриманої ОСОБА_1 . Після проведеного перерахунку щомісячний розмір пенсії з 23.03.2020 склав 6448, 09 грн., з 01.05.2020 - 7145, 57 грн., з 01.03.2021 - 7919, 77 грн. Також рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №300/7551/21 проведено перерахунок пенсії за період з 01.07.2019 по 30.06.2021. Згідно ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Просила у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.

Судом установлено, що ОСОБА_1 як пенсіонер з 26.04.2015 отримує пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно індивідуальних відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ОСОБА_1 у період з 01.07.2010 по 30.06.2023 працював одночасно в ПрАТ "Івано-Франківськшкірсировина" та в ТОВ "Макрохім" (а.с. 15-17).

Позивачем 14.08.2023 подана заява до пенсійного органу про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною стажу та заробітку, відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с 25).

На підставі наведеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023.

Позивач вважає, що відповідачем при перерахунку його пенсії застосовані обмеження максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (максимальної заробітної плати, з якої сплачується страхові внески) для сукупного, а не окремого доходу всіх заробітних плат, які виплачувалися ПрАТ "Івано-Франківськшкірсировина" та ТзОВ "Макрохім", що є протиправним.

У зв'язку із наведеним позивач звернувся з позовом до суду.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (в редакціях чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.

В ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" вказано, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до п.п. 2, 4 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п'ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що при обчисленні пенсії враховується заробітна плата (дохід), що була отримана застрахованою особою та з якої були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Тобто, при обчисленні пенсії враховується кожен вид доходу самостійно. Чинне законодавство не містить посилань на те, що заробітна плата, отримана за основним та додатковим місцем роботи, підлягає складанню для отримання максимальної величини заробітної плати (доходу).

Суд зазначає, що роботодавцями позивача - ПрАТ "Івано-Франківськшкірсировина" та ТОВ "Макрохім" застосовувалася максимальна величина бази нарахування єдиного внеску за кожним місцем його роботи окремо, тобто єдиний соціальний внесок сплачувався за кожним місцем роботи.

Таким чином, пенсія ОСОБА_1 не може бути обмежена максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску (максимальної заробітної плати, з якої сплачується страхові внески) для сукупного доходу, оскільки для обчислення пенсії застосовується максимальна величина бази нарахування єдиного внеску для кожного доходу, окремо від кожного роботодавця.

Як встановлено судом, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі №300/7551/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2019 по 30.06.2021 із застосуванням обмежень щодо максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески до кожної заробітної плати, отриманої позивачем, окремо, з урахуванням вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів.

Частиною 4 статті 42 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Враховуючи наведене, оскільки на виконання вказаного рішення пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2019 по 30.06.2021 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії за період з 01.07.2021 по 30.06.2023.

Як вже зазначено судом, на підставі заяви від 14.08.2023, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням загального стажу 49 років 8 місяців. Розмір пенсії з 01.08.2023 склав 12960,12 грн., (а.с. 18).

При цьому, як вбачається з матеріалів пенсійної справи, та не заперечується відповідачем, перерахунок пенсії з 01.08.2023 здійснено з врахуванням стажу та заробітку за період з 01.07.2021 по 30.06.2023 із застосуванням обмеження максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (максимальної заробітної плати, з якої сплачується страхові внески) для сукупного доходу, у відповідності до даних персоніфікованого обліку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що пенсія позивача протиправно обчислена із застосуванням обмеження максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (максимальної заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески) із врахуванням сукупного доходу.

Частиною 4 статті 45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Суд зазначає, що на даний час в індивідуальних відомостях про застраховану особу міститься інформація про заробітну плату позивача та сплату страхових внесків за період з 01.07.2021 по 30.06.2023, тому з урахуванням приписів частини 4 статті 45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на перерахунок пенсії за спірний період у відповідності до частини 4 статті 42 вказаного Закону виникло у позивача з першого числа місяця, в якому він звернувся за перерахунком пенсії, оскільки відповідну заяву з усіма необхідними документами ним подано до 15 числа включно - 14.08.2023, то відповідний перерахунок слід здійснити з 01.08.2023 року.

За таких обставин, в суду наявні правові підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивача за період з 01.07.2021 по 30.06.2023 із застосуванням обмеження максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (максимальної заробітної плати, з якої сплачується страхові внески) для сукупного доходу до суми всіх заробітних плат за місяць, які виплачуються на різних підприємствах.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

З метою запобігання порушення права позивача на належну йому пенсію, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.08.2023 перерахунок пенсії позивача зарахувавши до заробітної плати (доходу), з якого обчислюється розмір пенсії, заробітну плату (дохід) за період з 01.07.2021 по 30.06.2023 із застосуванням обмежень щодо максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески до кожної заробітної плати, отриманої ним, окремо, з урахуванням вимог ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплату перерахованої пенсії, з урахуванням проведених платежів.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що у відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області слід стягнути сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку з 01.08.2023 пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 по 30.06.2023 із застосуванням обмеження максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (максимальної заробітної плати, з якої сплачується страхові внески) для сукупного доходу до суми всіх заробітних плат, які виплачуються на різних підприємствах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.08.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 зарахувавши до заробітної плати (доходу), з якого обчислюється розмір пенсії, заробітну плату (дохід) за період з 01.07.2021 по 30.06.2023 із застосуванням обмежень щодо максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески до кожної заробітної плати, отриманої ним, окремо, з урахуванням вимог ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис| Бобров Ю.О.