11 вересня 2024 рокум. Ужгород№ 260/4289/24
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Дору Ю.Ю. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії, -
01.07.2024 до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невиключення ОСОБА_1 з військового обліку відповідно до п.п. 6, 7 ст. 37 «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ, в редакції від 04.05.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 з військового обліку відповідно до п.п. 6, 7 ст 37 «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ, в редакції від 04.05.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин);
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений судовий збір.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що його в 2002 році було засуджено за скоєння особливо тяжкого злочину, а тому звернувся до відповідача з заявою про виключення його з військового обліку на підставі п.п. 6,7 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", проте відповідач не виключив позивача з військового обліку. Таку бездіяльність відповідача вважає протиправною, тому звернувся з даним позовом.
Ухвалою суду від 26.06.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
02 липня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відмовлено у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову.
11 липня 2024 року представником позивача подано заяву про уточнення позовних вимог та просить: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невиключення ОСОБА_1 з військового обліку відповідно до п.п. 6, 7 ст. 37 «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ, в редакції від 04.05.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин); зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 з військового обліку відповідно до п.п. 6, 7 ст 37 «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (в редакції Закону від 04.05.2024, станом на момент звернення - 16.05.2024); стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений судовий збір.
Відповідачем до суду не подано відзиву, хоча ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження надіслано відповідачу в його електронний кабінет 15.07.2024 року, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа (а.с.77 на звороті). Стаття 159 КАС України визначає, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.262 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб. У подальшому Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває до цього часу. 24 лютого 2022 з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Законом України від 03 березня 2022 №2105-ІХ затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» (далі по тексту - Указ №69/2022).
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно п. 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно з ч. 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ч. 9 cт. 14 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» у редакції на час виникнення спірних правовідносин, на районні (міські) комісії з питань приписки покладаються, серед іншого, такі функції:
- зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких:
- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час;
- раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
виключення з військового обліку громадян, яких:
- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
- раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції закону чинній на час виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Вирішуючи спір, суд встановив наступне.
Позивач 14.05.2024 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про виключення його з військового обліку на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", до вказаної заяви позивачем було долучено копії документів, а саме: паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду; витяг з реєстру про місце проживання; військовий квиток; облікову карточку; свідоцтво про хворобу №191 від 03.09.1987; витяг з медичної картки; довідку про відбування покарання засудженого; вирок про судимість, що підтверджується копією опису вкладення до листа від 14.05.2024 (а.с.40).
Як вбачається з даних рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №9040004315108 вищевказану заяву отримано відповідачем 16.05.2024 року.
Окрім цього, як зауважує позивач, 16.05.2024 року позивач особисто з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 із вищевказаними документами, проте, відповідь на подану заяву не отримав.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надано позивачу направлення без номеру та дати, згідно якого громадянин ОСОБА_2 відповідно до рішення комісії з питань ВЛК комісії, протокол засідання комісії від 16.05.2024 потребує додаткового медичного обстеження (лікування) з направленням до закладу охорони здоров'я (а.с.10).
У подальшому ОСОБА_1 надано повістку №1146-05-2024 від 20.05.2024, у якій зазначено про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 21.05.2024 о 09:00 год (а.с.12).
27.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу видана повістка №1377-05/2024 про з'явлення 03.06.2024 о 11:00 год для проходження ВЛК (а.с.9).
Водночас судом встановлено, що згідно з вироком Ужгородського міського місцевого суду Закарпатської області від 15 січня 2002 року у справі № 1-14/02 ОСОБА_1 було засуджено, зокрема, за ст. 191 ч. 5 Кримінального кодексу України 2001 року із застосуванням ст. 44 КК України 1960 року на 2 роки 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна з позбавленням права займатись підприємницькою діяльністю на три роки.
Редакція ч. 5 статті 191 Кримінального кодексу України станом на час винесення вироку суду стосовно позивача (від 05.04.2001 року) передбачала призначення покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Відповідно до частини 5 статті 12 Кримінального кодексу України у редакції, яка діяла на час винесення позивачу вироку, особливо тяжким злочином є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі.
Таким чином, злочин, за вчинення якого було засуджено позивача, станом на час його вчинення та винесення вироку, визнавався особливо тяжким.
Суд зауважує, що отримавши заяву позивача 16.05.2024 з відповідними документами, відповідачем не було прийнято жодного рішення та не надано відповіді на заяву позивача, відтак, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви поданої позивачем 14.05.2024 року.
Частиною 1 статті 90 КАС України зазначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному повному та об'єктивному дослідженні.
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів, що діяв у спосіб, визначений законом, відтак позов підлягає задоволенню шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.05.2024 року щодо виключення його з військового обліку та вирішити її із урахуванням висновків суду.
Відповідно до ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1211,20 грн. судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 14 травня 2024.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 травня 2024 року щодо виключення його з військового обліку та вирішити її із урахуванням правової оцінки, наданої судом.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору