12 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/33380/23
категорія 113050100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
установив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) щодо передчасного складання висновку у вигляді довідки №9327140 від 04 серпня 2023 року та зобов'язання повторно провести військово-лікарську експертизу.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час проведення медичного огляду відповідачем, яким встановлено придатність до військової служби, не враховано у нього інших захворювань, за якими інша районна військово-лікарська комісія визнала обмежено придатним до військової служби.
Ухвалою суду від 01 грудня 2023 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
02 січня 2024 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Указує, що ним було здійснено переогляд позивача та прийнято рішення про його придатність до військової служби, що повністю узгоджується з діючими нормами Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі - Положення № 402). Наголошує, що спірне рішення було перевірене Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України, за результатами якої встановлено, шо постанова винесена вірно та обґрунтована, а підстав для її перегляду не має.
Ухвалою суду від 13 лютого 2024 року зобов'язано Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 надати суду протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання цієї ухвали, з доказами направлення іншій стороні, всі медичні документи, на підставі яких було прийнято постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04 серпня 2023 року, оформлену у формі довідки №9327140 від 04 вересня 2023 року, продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваної інформації.
21 лютого 2024 року до суду надійшла заява відповідача на виконання вимог ухвали суду, в якій зазначено про неможливість надання документів у зв'язку з їх відсутністю через їх вилучення під час досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Ухвалою суду від 26 лютого 2024 року поновлено провадження у справі, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії цієї ухвали подати суду, всі медичні документи, на підставі яких було прийнято постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04 серпня 2023 року, оформлену у формі довідки №9327140 від 04 серпня 2023 року щодо ОСОБА_1 , які зокрема, але не виключно можуть міститися у Книзі обстеження медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 - справа №283 том 18 на 305 арк., розпочато 07 лютого закінчено 2023 та документах обстеження медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 - справа №283 том 15 на 419 арк., розпочато 06 лютого 2023 закінчено 07 вересня 2023 та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваних документів.
На виконання вимог ухвали суду Головне управління Національної поліції в Житомирській області повідомило про неможливість подання витребуваних судом доказів, у зв'язку з цим суд ухвалою від 20 серпня 2024 року поновив провадження у справі, призначив справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 27 серпня 2024 року та визнав обов'язковою явку в судове засідання представника Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні, призначеному 27 серпня 2024 року, суд поставив до відома сторін, що витребувані докази Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області суду не надано, оскільки такі до них не надходили, у зв'язку з чим зобов'язав надати ці докази відповідача.
06 вересня 2024 року відповідач подав до суду заяву, у якій указує, що відповідно до протоколів про тимчасовий доступ до речей та документів від 07 вересня 2024 року, 08 вересня 2024 року відповідні справи з матеріалами ВЛК вилучено слідчими ГУ НП в Житомирській області. Враховуючи відповідь, що надійшла до суду з ГУ НП в Житомирській області про відсутність у вказаній установі медичних документів, на підставі яких було прийнято постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04 серпня 2023 року, оформленої у формі довідки №9327140 від 04 вересня 2023 року, а також відсутність указаних документів у ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначені документи було втрачено під час вилучення, або у ході інших дій. За таких обставин надати медичні документи, на підставі яких було прийнято постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04 серпня 2023 року, оформленої у формі довідки №9327140 від 04 вересня 2023 року, не представляється за можливе.
На підставі частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд установив, що ОСОБА_1 відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 26 липня 2023 року №2/507 визнано обмежено придатним до військової служби.
При цьому, довідкою Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 №9327140 від 04 серпня 2023 року ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.
Не погоджуючись з таким рішення, позивач подав скаргу до Регіональної ВЛК Збройних Сил України, яка відправлена за належністю до Центрально-лікарської комісії Збройних Сил України.
Листом від 04 листопада 2023 року Центрально-лікарська комісія Збройних Сил України повідомила, що підстав для перегляду та скасування постанови від 04 серпня 2023 року не має.
Уважаючи дії відповідача щодо складання висновку у вигляді довідки №9327140 від 04 серпня 2023 року передчасними, ОСОБА_1 звернувся із цим позовом до суду.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов та просив його задовольнити.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечували.
На підставі положень частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на надходження клопотання сторін 10 вересня 2024 року судом постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження, яка внесена до протоколу судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №2232-XII).
Частинами 1, 2 статті 1 Закону України №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до частини 1 статті 2 названого Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з частинами 1, 2 статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19 листопада 1992 року №2801-ХІІ військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною 2 статті 12 Закону України «Про національну безпеку України».
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року. №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Відповідно до пункту 1.2 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Пункт 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402 передбачає, що постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК.
Відповідно до пункту 21.29 глави 21 розділу II Положення № 402 постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення) поряд з іншими постановами записується в історію хвороби, Книгу протоколів засідань військово-лікарської комісії, свідоцтво про хворобу або довідку, медичну книжку військовослужбовця з обов'язковим посиланням на документ, який підтверджує обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Згідно з пунктом 22.1 глави 22 розділу II Положення № 402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).
Отже, зі змісту наведених норм убачається, що постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються, зокрема, довідкою військово-лікарської комісії. При цьому, постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення) поряд з іншими постановами записується, зокрема, в Книгу протоколів засідань військово-лікарської комісії з обов'язковим посиланням на документ, який підтверджує обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Верховний Суд у постанові від 13 червня 2018 року у справі № 806/526/16 зазначив: «у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.».
Відповідно до приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку діям лікарів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, оскільки це потребує спеціальних знань медицини.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності, обмеженої придатності або непридатності до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18 та від 12 лютого 2021 року у справі №820/5570/16.
Враховуючи вказану практику Верховного Суду, при розгляді цієї справи суд зосереджує увагу на дотриманні відповідачем процедури прийняття оскарженої постанови ВЛК, оформленої довідкою №9327140 від 04 вересня 2023 року.
Ухвалою суду від 13 лютого 2024 року зобов'язано Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 надати суду протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання цієї ухвали, з доказами направлення іншій стороні, всі медичні документи, на підставі яких було прийнято постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04 серпня 2023 року, оформлену у формі довідки №9327140 від 04 вересня 2023 року.
21 лютого 2024 року до суду надійшла заява відповідача на виконання вимог ухвали суду, в якій зазначено про неможливість надання документів у зв'язку з їх відсутністю через їх вилучення під час досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Ухвалою суду від 26 лютого 2024 року поновлено провадження у справі, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії цієї ухвали подати суду, всі медичні документи, на підставі яких було прийнято постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04 серпня 2023 року, оформлену у формі довідки №9327140 від 04 серпня 2023 року щодо ОСОБА_1 , які зокрема, але не виключно можуть міститися у Книзі обстеження медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 - справа №283 том 18 на 305 арк., розпочато 07 лютого закінчено 2023 та документах обстеження медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 - справа №283 том 15 на 419 арк., розпочато 06 лютого 2023 закінчено 07 вересня 2023 та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваних документів.
На виконання вимог ухвали суду Головне управління Національної поліції в Житомирській області повідомило про неможливість подання витребуваних судом доказів, оскільки такі ними не вилучались.
У судовому засіданні, судом було повторно надано можливість відповідачу подати до суду всі медичні документи, на підставі яких було прийнято оскаржувану постанову.
Відповідач, у заяві від 06 вересня 2024 року, повідомив суд, що зазначені документи було втрачено під час вилучення або у ході інших дій.
Ураховуючи вище наведене, а також пасивні дії відповідача щодо надання суду необхідних медичних документів, суд не вбачає поважних причин, що перешкоджали йому надати такі докази.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ненадання відповідачем витребуваних судом документів, свідчить про те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не виконав свій обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій щодо дотримання процедури прийняття оскарженої довідки №9327140 від 04 вересня 2023 року.
Розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що позов позивача є обґрунтованим та підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування довідки №9327140 від 04 вересня 2023 року.
При цьому належним та ефективним способом відновлення порушеного права буде зобов'язання відповідача саме повторно провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 з метою визначення ступеня його придатності до військової служби.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 та 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов містить декілька вимог (дві) немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.
Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16 червня 2020 року у справі №620/1116/20.
Таким чином поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає вся сума сплаченого судового збору.
Керуючись положеннями статей 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 257, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати довідку Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 №9327140 від 04 серпня 2023 року.
Зобов'язати Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 з метою визначення ступеня його придатності до військової служби.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 копійок судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.О. Окис