11 вересня 2024 року
м. Хмельницький
Справа № 686/11198/22
Провадження № 22-ц/4820/1698/24
Хмельницький апеляційний суд
в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Костенка А.М. (суддя-доповідач), Матущака М.С., Федорової Н.О.
секретар судового засідання Кошельник В.М.
з участю заявника ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 686/11198/22 за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 грудня 2022 року у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , про визнання особи померлою.
Заслухавши доповідача, пояснення заявника ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, суд
В червні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій, з урахування уточнень, просила оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, що проживав у АДРЕСА_1 , загиблим 24.03.2022 року під час виконання військового обов'язку по захисту держави України в Російсько-Українській війні.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 вказала, що вона проживала з ОСОБА_3 , починаючи з 2008 року по день його призову на військову службу до Збройних сил України. Після 24 березня 2022 року зв'язок з чоловіком було втрачено. У квітні їй повідомили, що чоловік зник безвісти та проводиться службове розслідування. У травні 2022 року отримала матеріали службового розслідування, яким встановлено, що ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час перебування в автомобілі ГАЗ 66, в який влучив снаряд російського танку. Тіло її чоловіка залишилось на місці трагедії, забрати його не було можливості. Визнання ОСОБА_3 померлим заявниці потрібно для отримання виплат, передбачених законодавством та оформлення спадщини, тому просила задвольнити подану заяву.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 грудня 2022 року заяву задоволено. Оголошено ОСОБА_3 загиблим 24 березня 2022 року під час виконання військового обов'язку по захисту держави Україна в російсько-Українській війні.
Міністерство оборони України як особа, яка не брала участі у справі, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні заяви. Посилається на неправильне застосування норм матеріального права. Оголошення особи померлою можливе після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. Проте воєнний стан, введений на всій території України 24.02.2022, діє по теперішній час, що виключає можливість визнання особи померлою. Вважає звернення ОСОБА_1 із заявою про оголошення померлим ОСОБА_3 передчасним. Крім того, заявниця не позбавлена можливості скористатися встановленим соціальним захистом.
ОСОБА_1 у відзиві просить залишити апеляційну скаргу без задоволення з огляду на необґрунтованість її доводів. Міністерство оборони України не ставить під сумнів факт смерті ОСОБА_3 .
Постановою Хмельницького апеляційного суду від 28 червня 2023 року апеляційна скарга Міністерства оборони України залишена без задоволення, а рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 грудня 2022 року без змін.
Постановою Верховного Суду від 10 січня 2024 року касаційна скарга Міністерства оборони України задоволена частково. Постанова Хмельницького апеляційного суду від 28 червня 2023 року скасована, справа передана на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Постановою Хмельницького апеляційного суду від 06 березня 2024 року закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 грудня 2022 року у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , про визнання особи померлою.
Постановою Верховного Суду від 10 липня 2024 року, ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 06 березня 2024 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення без задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був призваний на військову службу 25 лютого 2022 року відповідно до Указу Президента від 24 лютого 2022 року № 69/2022.
Згідно з наказом командира військової частини від 14.03.2022 року, ОСОБА_3 проходив службу у Збройних Силах України.
Згідно з довідкою Відділу реєстрації місця проживання від 11 травня 2022 року ОСОБА_3 та ОСОБА_1 проживали та були зареєстровані за адресою АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 повідомлено, що старший солдат ОСОБА_3 , 1973 року народження, зник безвісти 24 березня 2022 року під час виконання бойового завдання.
Як вбачається зі змісту акту службового розслідування від 18.04.2022 року, в ОСОБА_3 та інших військовослужбовців, які перебували в автомобілі ГАЗ 66 24.03.2022 року, в районі сіл Червоне та Пасічне Ізюмського району, вцілив снаряд російського танку, від якого вони загинули. Евакуювати тіло ОСОБА_3 та інших військовослужбовців з місця події не було можливості.
Згідно з актом про настання смерті від 08 квітня 2022 року, навідник 2 розвідувального відділення 3 розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , орієнтовно о 10 год. 00 хв., загинув в результаті танкового обстрілу та потрапляння снаряду в автомобіль ГАЗ-66, в якому він перебував. Евакуювати тіло ОСОБА_3 не представлялося за можливе.
Також постановою слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про встановлення особи трупу від 09 серпня 2023 року труп особи № 5614/1, №5614/2 визнано як фрагменти трупу військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
31 серпня 2023 року Комунальним закладом «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» видано лікарського свідоцтва про смерть № 5614 від 31 серпня 2023 року, щодо померлого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Цим же закладом видано довідку про причину смерті ОСОБА_3 , від 31 серпня 2023 року, з якої вбачається, що ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 в зоні бойових дій, причина смерті: вибухова травма; ушкодження внаслідок військових дій, спричинені іншими видами вибухів та уламків, тіло загиблого видано для поховання 27 липня 2023 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до пп. 1, 3 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 46 ЦК України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Тлумачення частини першої та другої статті 46 ЦК України свідчить, що цивільним законодавством передбачалося декілька підстав для оголошення фізичної особи померлою:
по-перше, тривала безвісна відсутність, тобто якщо у місці постійного проживання фізичної особи немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років;
по-друге, особа пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, якщо у місці постійного проживання фізичної особи немає відомостей про місце її перебування протягом шести місяців;
по-третє, за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру фізична особа може бути оголошена судом померлою протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
по-четверте, якщо особа пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, в такому випадку вона може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. При цьому, суду надано право оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців (постанова Верховного Суду від 11.04.2019 року у справі №490/342/17).
Судом першої інстанції правильно враховано положення ст. 46 ЦК України.
Оголошення фізичної особи померлою за загальним правилом може бути після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій.
В той же час, враховуючи конкретні обставини справи, письмові докази щодо підтвердження смерті ОСОБА_3 24.03.2022 року під час виконання військового обов'язку по захисту держави Україна в російсько-Українській війні як то: Акт службового розслідування від 18.04.2022 року, Акт про настання смерті від 08 квітня 2022 року, постанова слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про встановлення особи трупу від 09 серпня 2023 року, лікарське свідоцтво про смерть № 5614 від 31 серпня 2023 року, довідка про причину смерті ОСОБА_3 , Свідоцтво про поховання ОСОБА_3 , оголошення особи померлою можливе і після спливу шести місяців з дня настання відповідної події, в даному випадку, загибелі ОСОБА_3 24.03.2022 року, під час його перебування в автомобілі ГАЗ 66, у який влучив снаряд, з танку російської федерації.
З цих підстав доводи апеляційної скарги, що оголошення особи померлою можливе після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій, проте воєнний стан, введений на всій території України 24.02.2022, діє по теперішній час, що виключає можливість визнання особи померлою слід відхилити.
Незалучення до участі у справі в суді першої інстанції в якості заінтересованої особи Міністерства оборони України, не впливає на правильність висновків суду першої інстанції, оскільки особа скористалася своїм правом на суд, звернувшись з апеляційною скаргою на рішення суду першої інстанції, яка була розглянута у передбаченому ЦПК України порядку.
Судом було правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, його висновки про задоволення заяви ОСОБА_1 відповідають фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим колегія суддів апеляційного суду не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 374, 375, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд,
постановив:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 грудня 2022 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 12 вересня 2024 року.
Судді А.М. Костенко
М.С. Матущак
Н.О. Федорова