Справа № 711/6848/24
Номер провадження 3/711/2283/24
12 вересня 2024 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Комплєктової Т.О.,
за участю секретаря Тищенко А.А.,
прокурора Гадіон Н.О.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисник Кузьмінський О.О.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, з вищою освітою, заміжньої, яка має на утриманні двох неповнолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , працюючої головним бухгалтером Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради, зареєстрованої та мешканки АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради та відповідно до п.п. «а» п.2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 25.04.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та пояснила, що вона мала поважні причини, які завадили їй вчасно подати декларацію за 2023 рік, оскільки спочатку вона сама лежала в лікарні до грудня 2023, потім довго реабілітувалася, подала 30 січня 2024 року декларації за 2021 та 2022 роки. А потім з 28 березня по 24 квітня 2024 хворіла її донька, яку вона лікувала вдома, в стаціонарному відділенні з нею вони не перебували. Тому, так склалися обставини, що вона не змогла вчасно подати декларацію за 2023 рік. Крім того, на роботі в них був звітний період, вона очікувала відповіді по доходам чоловіка та власним, а це зайняло дуже багато часу. Тому змогла подати щорічну декларацію за 2023 рік лише 25 квітня 2024.
Представник ОСОБА_1 адвокат Кузьмінський О.О. в судовому засіданні зазначив, що згідно абз. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтями 172-4 - 172-9 КУпАП, мають право складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції. В той же час, в матеріалах адміністративної справи №711/6848/24 відсутні відомості стосовно наявності повноважень у начальника 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майора поліції Блізнікова В.С. на складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Крім цього, аналіз матеріалів адміністративної справи дає підстави зробити висновок про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. В матеріалах адміністративної справи не міститься жодних доказів на підтвердження умислу ОСОБА_1 на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Водночас, конструктивною ознакою даного правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Поряд з цим, законодавство України, в тому числі і КУпАП не містить унормованого переліку обстави, які можна вважати поважними причинами несвоєчасного подання декларації. Так, головний бухгалтер КП «Благоустрій» Черкаської міської ради ОСОБА_4 подала річну декларацію за 2023 рік із запізненням у зв'язку з наявністю поважної причини, що полягала в хворобі її малолітньої доньки - ОСОБА_5 ?ї, яка у період з 28.03.2024 року по 24.04.2024 року хворіла на ГРВІ та бронхіт із затяжним перебігом. Даний факт підтверджується довідкою про стан здоров'я дитини, виданою дільничним лікарем-педіатром педіатричної амбулаторії КНП П?ятий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги. Копію останньої було надано Управлінню стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України КП «Благоустрій» Черкаської міської ради у відповідь на запит від 24.06.2024 року N?14207/122-2024. Хоч вказана довідка і міститься в матеріалах справи (арк. 32), однак в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №484/2024 відсутня будь-яка згадка про вказану обставину. Натомість, в частині протоколу, яка стосується наявності поважних причин несвоєчасного подання декларації зазначається наступне: «як під час документування даного правопорушення так і під час вручення ОСОБА_1 відповідного протоколу, поважних причин несвоєчасного подання нею декларації не з'ясовано». Крім того, з інформації НАЗК вбачається, що декларацію за 2023 рік було подано ОСОБА_1 25.04.2024 року, тобто на наступний день після того, як одужала її дитина. Вказане свідчать про те, що ОСОБА_1 не мала наміру приховувати свій майновий стан та не подавати щорічну декларацію, а несвоєчасне подання останньої обумовлене нічим іншим, як поважною причиною у вигляді хвороби малолітньої доньки.
Прокурор ОСОБА_6 обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримала, зазначила про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та просила накласти стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі. Вважає, що хвороба дитини та наявність довідок про хворобу не є поважною причиною для неподання декларації про доходи.
Заслухавши пояснення і доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, її захисника Кузьмінського О.О. та думку прокурора, суддя, вивчивши надані докази, приходить до наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень ст. 81 ЦК України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статуту Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради (далі - Підприємство) - є правонаступником комунальних підприємств. Власником та одноосібним Засновником Підприємства є територіальна громада міста Черкаси в особі Черкаської міської ради.
Підприємство є юридичною особою з моменту державної реєстрації, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, печатки, штампи, бланки зі своїм найменуванням.
Головною метою діяльності Підприємства є надання житлово-комунальних послуг, по затверджених графіках, та надання інших додаткових супутніх платних послуг як населення та і юридичним особам відповідно до чинного законодавства України.
Підприємство є юридичною особою. Права і обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації.
Відповідно до посадової інструкції головний бухгалтер належить до професійної групи «Керівники». Головний бухгалтер безпосередньо підпорядковується директору підприємства.
До завдань та обов'язків відноситься:
-забезпечує ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних;
-організовує роботу бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;
-забезпечує складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності підприємства, підписання її та подання в установлені строки користувачам;
-бере участь у підготовці та поданні інших видів періодичної звітності, які передбачають підпис головного бухгалтера, до органів вищого рівня у відповідності з нормативними актами, затвердженими формами та інструкціями;
-за погодженням з директором підприємства забезпечує перерахування податків та зборів, передбачених законодавством, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов'язань;
-здійснює контроль за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів;
-забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях,
-представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах.
Головний бухгалтер має право:
-діяти від імені бухгалтерії підприємства, представляти інтереси підприємства у взаємовідносинах зі структурними підрозділами та іншими організаціями з господарсько-фінансових та інших питань;
-в межах своєї компетенції підписувати та візувати документи;
-самостійно вести листування зі структурними підрозділами підприємства, а також з іншими організаціями з питань, які належать до компетенції бухгалтерії та не вимагають рішення директора підприємства;
-залучати фахівців усіх структурних підрозділів до виконання покладених на нього завдань.
Головний бухгалтер несе відповідальність:
-за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю;
-за правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
Посадова особа юридичної особи публічного права обіймає посаду, яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
В свою чергу адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). До організаційно-розпорядчих функцій відносяться обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності.
ОСОБА_1 , як головний бухгалтер Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 Розділу XIII Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:
-щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
-декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);
-декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).
З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз.2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до наказу (розпорядження) Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради № 40-к від 28.10.2021 року ОСОБА_1 прийнято на посаду головного бухгалтера з 01.11.2021 року.
Враховуючи, що ОСОБА_1 продовжувала свою діяльність, як посадова особа юридичної особи публічного права, тому граничний термін подачі щорічної декларації за 2023 рік становив 31.03.2024.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі таких типів декларацій, за відсутності поважних причин, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», подала відповідну декларацію лише 25.04.2024 о 16.33 год., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України О.Горбенко від 20.06.2024; щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2023; копією наказу (розпорядження) № 40-к від 20.10.2021 про прийняття на роботу ОСОБА_1 ; довідкою педіатричної амбулаторії КНП «П'ятий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» від 24.04.2024; посадовою інструкцією головного бухгалтера КП «Благоустрій».
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі.
Частиною першою статті 1 Закону України № 1700-VII передбачені спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції - органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції.
Постановою КМУ «Про утворення територіального органу Національної поліції» №867 від 9 жовтня 2019, утворено як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Національної поліції - Департамент стратегічних розслідувань.
Відповідно до Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України, завданнями ДСР є реалізація повноважень Національної поліції України в частині боротьби з організованою злочинністю, злочинністю в органах державної влади та місцевого самоврядування, протидії корупції, захисту прав і свобод людини і громадянина та об'єктів права власності від протиправних посягань, а саме: протидія корупції серед посадових осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та їх припинення відповідно до законодавства України.
Таким чином, доводи адвоката Кузьмінського О.О. про те, що службові особи Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області не мають права складати протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, не знайшли свого підтвердження.
Згідно п. 2 роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих.. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Тому, доводи ОСОБА_1 та її захисника про наявність поважної причини невчасного подання декларації про доходи за 2023 рік - хворобу дитини, суд не може розцінити, як поважну, та прийняти, як наявність об'єктивних причин несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2023 рік, так як доказів, що ОСОБА_1 перебувала на стаціонарному лікуванні з дитиною суду не надано. Навпаки, в судовому засіданні остання пояснила, що лікування доньки проходило вдома, що не позбавляло її реальної можливості належно виконати вимоги антикорупційного законодавства та вчасно подати щорічну декларацію.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушниці, ступеня її вини, відсутності обставин, які пом'якшують відповідальність та відсутності обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке буде достатнім для її виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як нею самою, так і іншими особами.
На підставі ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 160, 280, 283, 284 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Т. О. Комплєктова