Постанова від 12.09.2024 по справі 711/6847/24

Справа № 711/6847/24

Номер провадження 3/711/2282/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 року м. Черкаси

Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді Комплєктової Т.О.,

за участю секретаря Тищенко А.А.,

прокурора Гадіон Н.О.,

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

захисника Кузьмінського О.О.,

розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з вищою освітою, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , неодруженого, ІПН НОМЕР_1 , являється особою з інвалідністю ІІ групи, працюючого виконуючим обов'язки директора Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради,

до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи виконуючим обов'язки директора Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради та відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 08.05.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він не розумів, що існує відповідальність за неподання декларації. Вчасно подав щорічні декларації за 2021 та 2022 роки, але забув, що декларацію за 2023 рік треба подати до 01.04.2024. Потім йому нагадали і він подав декларацію за 2023 рік, але вона подана ним невчасно - 08.05.2024. Умислу на неподання декларації у нього не було.

Представник ОСОБА_1 адвокат Кузьмінський О.О. в судовому засіданні зазначив, що дійсно була подана декларація невчасно, але ніяких наслідків за собою це не потягнуло, все майно зазначене в декларації і доходи задекларовано. Жодного разу раніше ОСОБА_1 не був притягнутий до відповідальності за корупційні правопорушення. Крім того вважає, що протокол відносно ОСОБА_1 направлений до Придніпровського районного суду м. Черкаси з порушенням підсудності, оскільки ОСОБА_1 зареєстрований в Соснівському районі м. Черкаси за адресою м. Черкаси, вул. М.Грушевського, 73, але справу направили до Придніпровського району м. Черкаси - за місцем роботи.

Прокурор Гадіон Н.О. в судовому засіданні, обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримала, зазначила про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та просила накласти стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі. Вказала, що 31.01.2024 була подана декларація за 2022 рік і до 31.03.2024 повинна була бути подана декларація за 2023 рік, але подав ОСОБА_1 її 08.05.2024 за відсутності поважних причин.

Заслухавши пояснення і доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, його захисника та думку прокурора, суддя, вивчивши надані докази, приходить до наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно положень ст. 81 ЦК України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.

Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статуту Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради (далі - Підприємство) - є правонаступником комунальних підприємств. Власником та одноосібним Засновником Підприємства є територіальна громада міста Черкаси в особі Черкаської міської ради.

Підприємство є юридичною особою з моменту державної реєстрації, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, печатки, штампи, бланки зі своїм найменуванням.

Головною метою діяльності Підприємства є надання житлово-комунальних послуг, по затверджених графіках, та надання інших додаткових супутніх платних послуг як населення та і юридичним особам відповідно до чинного законодавства України.

Підприємство є юридичною особою. Права і обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації.

Поточне (оперативне) управління Підприємством здійснює - директор Підприємства.

Директор Підприємства:

-несе повну відповідальність за стан та діяльність Підприємства;

-діє без доручення від імені Підприємства, представляє його на підприємствах, в установах та організаціях;

-розпоряджається коштами та майном відповідно до чинного законодавства України і цього Статуту з урахуванням обмежень виключної компетенції Власника;

-укладає договори, видає доручення, відкриває в установах банків поточний та інші рахунки;

-у межах своєї компетенції видає накази, обов'язкові для виконання всіма підрозділами та працівниками Підприємства;

-вирішує інші питання, віднесені законодавством України та (або) умовами укладеного контракту до компетенції директора Підприємства.

Посадова особа юридичної особи публічного права обіймає посаду, яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

В свою чергу адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). До організаційно-розпорядчих функцій відносяться обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності.

ОСОБА_1 , як заступник та в.о. начальника Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Частиною 1 ст. 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пункту 2-7 Розділу XIII Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:

-щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;

-декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);

-декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.

Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз.2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до наказу (розпорядження) Комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради №13-к від 15.06.2021 року ОСОБА_1 прийнятий на роботу з 16 червня 2021 року заступником директора КП «Благоустрій» Черкаської міської ради.

Відповідно до розпорядження міського голови м. Черкаси №406-р/6/ від 27.05.2022 року «Про погодження виконання обов'язків директора КП «Благоустрій» ОСОБА_1 » погоджено з 27.05.2022 виконання обов'язків директора комунального підприємства «Благоустрій» Черкаської міської ради заступнику директора цього підприємства ОСОБА_1 з наданням права підпису, на час увільнення директора цього комунального підприємства ОСОБА_2 .

Враховуючи, що ОСОБА_1 продовжував свою діяльність, як посадова особа юридичної особи публічного права, тому граничний термін подачі щорічної декларації за 2023 рік становив 31.03.2024.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі таких типів декларацій, за відсутності поважних причин, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», подав відповідну декларацію лише 08.05.2024 о 10.43 год., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Також вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України О.Горбенко від 20.06.2024; щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2023; копією наказу (розпорядження) № 13-к від 15.06.2021 про прийняття на роботу ОСОБА_1 ; копією розпорядження міського голови м. Черкаси від 27.05.2022 № 406-р,6, про погодження виконання обов'язків директора КП «Благоустрій»; посадовою інструкцією заступника директора КП «Благоустрій»; характеристикою з Департаменту житлово-комунального комплексу ЧМР; копією наказу № 21-в від 09.02.2024 про надання відпустки ОСОБА_1 ; копією наказу № 45-в від 07.03.2024 про надання відпустки ОСОБА_1 ; копією наказу № 53-в від 15.03.2024 про надання відпустки ОСОБА_1 ; копією наказу № 54-в від 15.03.2024 про надання відпустки ОСОБА_1 ; копією довідки до акта огляду МСЕК серії 10ААБ № 342867; копією Статуту КП «Благоустрій» Черкаської міської ради.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі.

Щодо доводів захисника Кузьмінського О.О. про те, що протокол про адміністративне правопорушення необхідно було направити на розгляд до Соснівського районного суду за місцем проживання ОСОБА_1 , суддя зазначає, що існує стала практика Апеляційних судів України, що місцем подачі декларації про доходи вважається місце роботи декларанта, яке і є місцем вчинення адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.

До обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 суд відносить повне визнання своєї провини та щире розкаяння. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, який являється особою з інвалідністю ІІ групи, ступеня його вини, наявності обставин, які пом'якшують відповідальність та відсутності обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються інваліди І і ІІ групи, а ОСОБА_1 являється особою з інвалідністю ІІ групи, тому від сплати судового збору звільнений.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 160, 280, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Т. О. Комплєктова