Рішення від 06.09.2024 по справі 906/1527/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" вересня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/1527/23

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Лозинської І. В.,

секретар судового засідання: Стретович Н.К. (в засіданні суду 04.09.2024); Шовтюк І.В.

за участю представників сторін:

- від позивача: Чорноморець Я.А., довіреність №9249 від 09.01.2024 (в режимі відеоконференції)

- від відповідача: Фещенко Л.М., довіреність від 04.01.2024, вих. №08/80 (в режимі відеоконференції в засіданні суду 04.09.2024)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Акціонерного товариства " Укртелеком"

до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації

про стягнення 5784,24 грн

В засіданні суду 04.09.2024 протокольно оголошувалась перерва до 09:30 06.09.2024.

У засіданні суду оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду та повідомлено дату складення повного рішення відповідно до ст. 238 ГПК України.

Позивач звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з відповідача 5784,24 грн боргу по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення за період з липня 2022 р. по липень 2023 р.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач надає телекомунікаційні послуги населенню Коростенського району, зокрема, м. Овруча, в тому числі, на пільгових умовах громадянам, які включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб та мають право на пільги, а відповідач здійснює реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення на зазначеній території.

Ухвалою від 24.11.2023 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання суду; витребував у сторін відповідні процесуальні документи (а. с. 85).

22.12.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками із запереченнями проти позовних вимог, клопотанням щодо визначення належного відповідача у справі, а саме, Овруцьку міську раду та залучити її до справи (а. с. 92 - 100).

12.01.2024 до суду від позивача надійшли заперечення на відзив від 26.12.2023 за вих. №345/20 (а. с. 101 - 105).

Ухвалою від 18.01.2024 господарський суд продовжив підготовче провадження у справі по 22.02.2024, призначив підготовче засідання; витребував у позивача пояснення щодо залучення до справи як відповідача Овруцьку міську раду (а. с. 108).

Ухвалою від 21.03.2024 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу для судового розгляду по суті на 18.04.2024 о 10:00 (а. с. 120).

Ухвалою від 18.04.2024 з врахуванням іншої ухвали від 18.04.2024 про виправлення описки, господарський суд розгляд справи по суті відклав на 16.05.2024 о 12:00; витребував у позивача детальний список пільгових категорій споживачів за вказаний період (а.с. 123,124).

24.04.2024 до суду від позивача надійшло клопотання від 22.04.2024, вих. №79/20 про уточнення періоду розрахунку боргу по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення, а саме, з липня 2022 р. по серпень 2023 р. (включно) з додатками, на вимогу суду, списку пільгових категорій громадян (а. с. 127-141), яке ухвалою від 25.04.2024 господарський суд призначив до розгляду в тому ж засіданні суду (а. с. 142).

Відповідними ухвалами від 16.05.2024 господарський суд прийняв до розгляду клопотання позивача від 22.04.2024, №79/20 про уточнення періоду розрахунку боргу, постановив вважати заявленим до розгляду спір про стягнення з відповідача на користь 5784,24 грн боргу по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення за період з липня 2022 року по серпень 2023 року включно; розгляд справи по суті відклав (а. с. 150-151, 152).

Ухвалою від 16.07.2024 господарський суд відклав розгляд справи по суті на 24.07.2024 о 15:00, так як вказаної дати засідання суду не відбулося у зв'язку з відключенням електропостачання у суді, що підтверджується відповідним актом Господарського суду Житомирської області від 16.07.2024 (а. с. 192, 193).

Ухвалою від 24.07.2024 господарський суд відклав розгляд справи по суті на 04.09.2024 о 14:30 за заявою позивача у зв'язку із заміною повноважного представника (а. с. 196 - 198).

03.09.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання про долучення копії листа Мінсоцполітики України від 17.05.2024, вих. №12399/0/2-24/56 щодо відшкодування витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговій категорії громадян (а. с. 214 - 221).

05.09.2024 через систему "Електронний суд" від позивача надійшли пояснення по справі (а. с. 222 - 227).

Представник позивача в засіданні суду 04.09.2024 в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримала в повному об'ємі.

Представник відповідача в засіданні суду 04.09.2024 в режимі відеоконференції проти позову заперечила з тих підстав, що відповідачем у справі має бути Овруцька міська рада.

В засіданні суду 04.09.2024 протокольно оголошувалась перерва до 09:30 06.09.2024 для надання позивачем письмово викладеного заперечення щодо належного відповідача у даній справі із наведенням актуальної судової практики щодо даної категорії спорів.

05.09.2024 до суду від відповідача надійшло пояснення від 04.09.2024 із обгрунтуванням щодо того, чому орган місцевого самоврядування не може бути відповідачем у даній справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін в засіданні суду 04.09.2024, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Акціонерне товариство "Укртелеком" є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 11.04.2012.

З липня 2022 року по серпень 2023 року (включно) АТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії було надано послуги зв'язку на пільгових умовах частині населення міста Овруч, яку включено до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, що має право на пільги і підпадають під дію Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства".

За даними позивача, станом на дату звернення до суду з уточненою позовною заявою від 22.04.2024, вих. №79/20 із зазначенням в розрахунках персональних даних громадян, яким надавалась пільга на телекомпослуги, адресою реєстрації та розміру наданої пільги, (а. с. 127 - 140), борг по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення у вказаний період, склав 5784,24 грн.

Слід зазначити, що позивач направляв відповідними супровідними листами розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за спірний період та відповідні акти звіряння розрахунків Овруцькій міській раді (а. с. 9 -22; 23 - 50; 51 - 58), які Овруцькою міською радою не оплачувались, а акти звірки не підписувались, що стало підставою для звернення позивача за захистом порушеного права до суду з позовною заявою до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації про стягнення 5784,24 грн боргу по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення з липня 2022 року по серпень 2023 року (включно).

У відзиві на позовну заяву від 22.12.2023 відповідач проти позовних вимог заперечив, з тих підстав, зокрема, що забезпечення надання публічних послуг жителям територіальної громади в першу чергу покладається на представницький орган місцевого самоврядування, тому заявив клопотання щодо визначення належного відповідача у справі, а саме, Овруцьку міську раду, яку просить залучити до справи (а. с. 92 - 100).

2. Норми права (нормативно - правові акти), які застосував Господарський суд Житомирської області.

За змістом ч. 3 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

За ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна із сторін (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити кошти) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Позивач надає телекомунікаційні послуги, зокрема, згідно із Законом України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 №1280-ІV (далі - Закон №1280-IV), що був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012 (далі - Правила №295).

За змістом ст. 178 ГК України та ст. 633 ЦК України договір про надання телекомунікаційних послуг є публічним, оператор, провайдер телекомунікацій зобов'язаний здійснювати надання послуг зв'язку кожному, хто до нього звертається на законних підставах, не має права відмовити у наданні послуг за наявності у нього такої можливості або надавати перевагу одному споживачеві перед іншими щодо укладення публічного договору, крім випадків, передбачених законодавством. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

За ч. 1, 2 ст. 19 цього Закону виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій згідно із законодавством України.

Законами України від 22.10.1993 № 3551-ХII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", від 23.03.2000 № 1584-ІІІ "Про жертви нацистських переслідувань", від 28.02.1991 № 796-ХII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 24.03.2008 № 203/98-ВР "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", від 24.03.1998 № 203/98-ВР "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" і від 26.04.2001 № 2402-ІІІ "Про охорону дитинства" встановлені пільги з оплати послуг зв'язку (далі - телекомунікаційних послуг) для визначеної цими Законами категорій осіб (далі - пільгові категорії громадян).

Бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень (ч. 6 ст. 48 БК України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 (в редакції, дія якої поширюється на спірні правовідносини), запроваджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення) та зобов'язано Міністерство соціальної політики забезпечити внесення до Реєстру інформації про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно до законодавства України згідно з переліком (далі - Реєстр).

Відповідно до абз. 2 п. 1 Положення, Реєстр складається з баз даних, Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Згідно з п. 3 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в п. 2 Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма 1 - пільга затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги.

Відповідно до абз. 1-3 п. 4 Реєстру, уповноважені органи з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" та "Про захист персональних даних" мають право: отримувати від пільговиків документи, що підтверджують їх право на пільги; проводити перевірку достовірності поданих документів; отримувати відомості від пільговиків, а також від державних органів, де перебувають на обліку пільговики, підприємств та організацій, що надають послуги, житлово-експлуатаційних організацій та державних органів реєстрації актів цивільного стану, зокрема про осіб, які померли, на паперових та електронних носіях в установленому форматі з питань, пов'язаних з формуванням та веденням Реєстру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1101 затверджено "Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення" (далі - Порядок), п. 2, 3 якого визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам п. 47 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України.

За п. 5 Порядку, розподіл бюджетних коштів за напрямами, зазначеними у пункті 4 цього Порядку, здійснюється головним розпорядником бюджетних коштів за пропозиціями регіональних органів соціального захисту населення на підставі поданих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за встановленими формою та строками Мінсоцполітики даних, сформованих виходячи з прогнозної кількості отримувачів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг, кількості малих групових будинків та дітей, які перебувають в них, установлених розмірів відповідних виплат, а також з урахуванням необхідності виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства, у разі їх відповідності паспорту бюджетної програми.

Пунктами 7-9 Порядку визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають щомісяця: до 25 числа регіональним органам соціального захисту населення заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення на наступний місяць; до 8 числа заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення на поточний місяць.

Регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отримані від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення заявки та не пізніше ніж протягом двох робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнену заявку за встановленою ним формою в розрізі адміністративно-територіальних одиниць, за якими Мінсоцполітики не пізніше ніж протягом трьох робочих днів перераховує бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення.

3. Щодо правомірності позову про відшкодування вартості телекомунікаційних послуг пільговій категорії населення у сумі 5784,24 грн з липня 2022 року по серпень 2023 року.

Судом встановлено, що відповідач є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який підзвітний головному розпоряднику бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми - Мінсоцполітики.

З огляду на викладене суд вбачає, що між сторонами виникли правовідносини з надання послуг зв'язку окремим категоріям населення на пільговій основі, у яких відповідач, як розпорядник відповідних коштів, зобов'язаний здійснювати розрахунки з організаціями, що надають послуги особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги.

При цьому, чинне законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про розрахунки з постачальниками послуг, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на пільги, оскільки зобов'язання сторін у таких відносинах виникають безпосередньо із законів України.

Крім того, п. 14 Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" від 20.12.2016 №1789-VIII, ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України було доповнено пунктом 20-4, зокрема: до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім'ям

Разом з тим, вказаним нормативним актом не перекладається відповідальність держави за невиконання взятих своїх зобов'язань перед громадянами, що мають відповідні пільги та перед операторами зв'язку, які належним чином виконали свій обов'язок і надали послуги на органи місцевого самоврядування.

Саме відповідач є управлінням органу місцевого самоврядування, до компетенції якого відноситься питання соціального захисту населення, іншого органу, створеного для виконання зазначених функцій, судом не встановлено.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

При цьому, навіть у разі відсутності коштів на зазначені цілі, ні Законом України "Про телекомунікації", ні Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг не передбачено жодного обмеження щодо надання послуг (постанова Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 924/781/17).

Північно - західний апеляційний господарський суд у постанові від 14.02.2024 у справі №906/828/22, залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, зазначив, зокрема, таке:

- колегія суддів враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 07.08.2023 у справі № 922/1418/22, де зазначено, що стороною зобов'язання з компенсації витрат позивачу за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян є держава, а тому орган місцевого самоврядування не може бути боржником за таким зобов'язанням;

- нормами ч. 2 ст. 617 ЦК України визначено, що відсутність у боржника необхідних коштів не є підставою звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Господарський суд Житомирської області у справі, яка розглядається встановив, що борг за послуги зв'язку споживачам, які проживають на території Овруцької міської ради та згідно з чинним законодавством належать до пільгових категорій громадян, надані з липня 2022 року по серпень 2023 року становить 5784,24 грн.

Наявність і розмір спірної заборгованості позивачем доведено і підтверджено належними і допустимими доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Оскільки відповідач відповідних відрахувань по відшкодуванню пільгової вартості послуг зв'язку за спірний період не здійснив, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені згідно з чинним законодавством та підлягають задоволенню.

4. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Розподіл судових витрат врегульовано ст. 129 ГПК України, за п. 2 ч. 1 якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. І. Франка, буд. 5, код ЄДРПОУ 03192690) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Житомирської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" (10014, м. Житомир, вул. Київська, 20, код ЄДРПОУ ВП 01184114):

- 5784,24 грн відшкодування вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення;

- 2684,00 грн витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 12.09.24

Суддя Лозинська І.В.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - сторонам (через Електронний суд)